کد خبر : 99031
/ 10:24
خودمان را برای بزرگ ترین امتحان الهی آماده کنیم

آزمون بندگی

بیشتر ما تجربه آزمون سراسری یا همان کنکور را داریم. امتحانی که باید برای آن ١٢ سال درس می خواندیم. چند ماهی آمادگی کسب می کردیم و در نهایت در ٣ یا ۴ ساعت، تمام توانمندی مان را به نمایش می گذاشتیم

آزمون بندگی

شهرآرا آنلاین - معصومه متین نژاد - بیشتر ما تجربه آزمون سراسری یا همان کنکور را داریم. امتحانی که باید برای آن ١٢ سال درس می خواندیم. چند ماهی آمادگی کسب می کردیم و در نهایت در ٣ یا ۴ ساعت، تمام توانمندی مان را به نمایش می گذاشتیم تا تکلیف سال های پیش رویمان روشن شود. نتیجه هرچه بود، حتی رد شدن، بازهم به معنای مشخص شدن مسیر بعدی زندگی مان بود؛ دانشگاه و درس خواندن، بازار و کسب و کار، کارآفرینی و فوت و فن یا انتظاری یک ساله برای تلاشی دوباره.حالا تصورش را بکنید که قرار است در آزمونی بزرگ تر با همین رویکرد و پیش زمینه شرکت کنید که تکلیف زندگی تان را دست کم برای یک سال در همه ابعادش مشخص کند. عقل سلیم می گوید هرچه در چنته دارید باید رو کنید. قرار نیست کسی در این آزمون رد شود، ولی به طور حتم کیفیت زندگی و سرنوشت خیلی ها دست خوش تغییرات جدی خواهد شد. شیخ عباس قمی (ره) در مفاتیح الجنان برای این آزمون بزرگ بندگی لازم و ملزومات بسیاری را فهرست کرده است که هدف از همه آن ها وصل شدن رشته اتصالی است که ما از روی غفلت در طول سال آن را به مویی رسانده ایم. اتصالی که قرار است ما در سایه سار آن بهتر زندگی کردن را بیاموزیم.جدا از آداب دینی که در کتاب ارزشمند مفاتیح الجنان می خوانیم، توصیه ها و حسنات دیگری هم وجود دارد که اهم و مهم کردنشان در این شرایط کار سختی نیست و می توان با هرکدام از آن ها به مقصد نهایی -که همان قرب الهی است- رسید. برای اینکه بدانید کجا و به دنبال چه چیزی باید بگردید در کنار اعمال مشخص این شب ها چند نمونه ای از آن را برایتان گردهم آورده ایم که در ادامه می خوانید.

 

آداب عمومی شب قدر

بخشی از تکالیف این شب که جنبه عام دارد، در قسمت آداب و اعمال شب های قدر کتاب مفاتیح الجنان به طور جامع و کامل آورده شده است که شما می توانید به قدر توان و ظرفیت خودتان به بخشی یا همه آن عمل کنید. بهتر است، درصورت امکان حرم مطهر امام رضا(ع) یا یکی از مساجد و حسینیه های محل را برای شب زنده داری تان انتخاب کنید.

غسل: شست وشوی بدن با نیت آمادگی برای عبادت خدا، حکم وضو برای نماز را دارد و شما را از نظر جسمی و روحی برای آنچه می خواهید انجام دهید، مهیا می کند.

احیا: خواب در این شب حرام نیست ولی مکروه شمرده شده است. ازاین رو سزاوار است که مؤمن خرق عادت کند و تا پاسی از شب و سحر برای عبادت و یاد خدا و خودسازی بیدار بماند.

تلاوت قرآن: جدا از قرائت عام قرآن به تلاوت سوره هایی مانند قدر، یس، عنکبوت، روم و دخان در این شب سفارش بسیار شده است که تأمل در معانی آن ها اهمیت بیشتری دارد.

توبه و استغفار: از آن آداب مؤکدی است که دل آدمی را نرم و بیش از هر عمل دیگری متوجه خودش، اعمالش و خدایش می کند که بهتر است از حالت زبانی خارج و به مرحله عمل و جبران برسد.

ذکر و خواندن دعا: ذکر گفتن و خواندن دعای جوشن کبیر و دیگر ادعیه مأثوره مانند دعای توسل، دعای مجیر و دعای فرج که بهتر است با توجه به معانی آن باشد.

نماز: خواندن نمازهای مستحبی در این شب فضیلت بسیاری دارد ولی بهتر است اگر کسی نماز واجب قضایی دارد امشب آن ها را به قصد قرب الهی به جا بیاورد.

توسل به ائمه الهی: آن هایی که به دنبال میان بری هستند تا راه اتصالشان به خداوند کوتاه شود، حتما باید به درخانه یکی از ائمه الهی بروند و چه کسی بهتر از امام زمان (عج) که باید در این شب برای فرجش بسیار دعا کرد.

زیارت امام حسین(ع): در ادعیه دینی به هزار و یک دلیل، با مناسبت و بی مناسبت زیارت امام حسین(ع) توصیه شده است که برای ما مشهدی ها- زیارت امام رضا (ع)- فرصت جایگزینی است که نباید از آن غفلت کرد.

 

تکالیف اختصاصی شب قدر

این بخش از تکالیف شب قدر برای هرکسی متفاوت از دیگری است و انجامش اختصاص به این شب و این چندساعت هم ندارد، بلکه شب قدر شروع و تصمیمی برای آغاز یک اتفاق خوب در زندگی هرکدام از ماست که می تواند عزم جدی برای ترک یک عادت اخلاقی ناپسند مانند غیبت کردن باشد یا ایجاد یک رفتار خوب نظیر ازسرگیری دوباره ارتباط با خویشان.

مطالعه و اندیشیدن: حتما شنیده اید که می گویند یک ساعت اندیشیدن بهتر از ١٠٠٠ ماه عبادت کردن است؛ منظور اندیشه و مطالعه ای است که شما را به شناخت بهتر از خودتان برساند، آنچه پیش نیاز اصل خداشناسی هم هست؛ پس از همین امشب مطالعه کتاب های خوب و ارزشمند را حتی به اندازه ١٠ دقیقه در برنامه روزانه تان قرار دهید؛ به طورمثال می توانید از مطالعه کتاب های خوبی مانند نهج البلاغه و صحیفه سجادیه شروع کنید که بینش شما را در هر زمینه ای ارتقا می دهند.

دستگیری و کمک به نیازمندان: این روزها با شرایط اقتصادی بدی که داریم و سیلی که بخش زیادی از کشورمان را فراگرفته است تا دلتان بخواهد زمینه برای کمک رسانی مهیاست. کمک هایی که می تواند نقدی یا از جنس همیاری باشد. اندازه و نوع آن هم مهم نیست؛ هرکسی به قدر توان و استطاعتی که دارد؛ به طورمثال اگر علمی یا هنری دارید می توانید آن را به کسانی بیاموزید که توان مالی برای کسب آن ندارند یا اگر حرفه ای دارید می توانید به قدر برآوردن نیاز یک خانواده، وقتتان را در هفته به طور رایگان صرف آن کنید.

رسیدگی ویژه به ایتام: از آن توصیه های مؤ کدی است که به اقتدای سیره امیرمومنان علی(ع) این روزها زمینه اقدام برای آن بسیار فراهم است. اگر در همسایگی و بستگان خودتان موردی را سراغ دارید بهتر است از او شروع کنید وگرنه بسته به توان مالی ای که دارید سرپرستی یک یا چند یتیم از ایتام زیرمجموعه مؤسسه ها و خیریه های متولی ایتام -مانند کمیته امداد امام(ره)، گلستان علی و بهزیستی- را قبول کنید. روش های کمک شما به این مراکز هم بسیار متنوع است و شما می توانید حتی به قدر روزی ١٠٠٠ تومان هم در انجام این کار خیر شریک شوید.

عزم جدی برای یک تغییر: همه ما بدون استثنا عادت های اخلاقی یا رفتاری ناپسندی داریم که با آن دیگران یا خودمان را آزار می دهیم. امشب فرصت خوبی برای خودسازی است، پس قدری در رفتارهایتان به ویژه در محیط خانواده دقیق شوید و از میان ده ها منکری که باید آن ها را ترک کنید یکی را انتخاب و از همین امشب برای ترکش به طور جدی برنامه ریزی کنید. بهتر است عهدی را که با خودتان بسته اید جایی بنویسید تا هرروز آن را به خودتان یادآوری کنید؛ همچنین بد نیست که برای معروف های نادیده گرفته شده ای مانند صله رحم هم که این روزها به بهانه مشکلات اقتصادی به دست فراموشی سپرده شده است، برنامه ریزی داشته باشید. 

 

آزادی معنوی

این کتاب مجموعه ای از سخنرانی های استاد شهید مرتضی مطهری با موضوع های متنوعی نظیر عبادت و دعا، توبه، هجرت و جهاد، بزرگی و بزرگواری روح، ایمان به غیب و معیار و مکتب انسانیت است که مطالعه آن می تواند پاسخی برای خیلی از تردیدها و نگرانی های شما در زندگی باشد. 

نشر: صدرا | نویسنده: مرتضی مطهری

 

کیمیای محبت

کتابی در شرح حال شیخ رجبعلى خیاط، عارف بزرگ قرن معاصر، است که شما با خواندن آن اطلاعات ارزشمندی درباره زندگى، کار و فعالیت، ایثار، تعبد، سجایای اخلاق و دیدگاه های او به دست می آورید. اطلاعاتی که به طور حتم دید شما را هم نسبت به خیلی از وقایع در زندگی تغییر می دهد. 

نشر: دارالحدیث| نویسنده: محمد محمدى رى شهرى

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی