کد خبر : 99039
/ 06:09
در جلسه شورای بهداشت منطقه مطرح شد

امتحان حلیم و زولبیا

اولین جلسه شورای بهداشت منطقه امسال با دستورکار بررسی راه‌های پیشگیری از سالک و وبای التور و بررسی بهداشت مساجد در ماه مبارک رمضان برگزار شد.

امتحان حلیم و زولبیا

شهرآرا آنلاین - زینبی -  اولین جلسه شورای بهداشت منطقه امسال با دستورکار بررسی راه‌های پیشگیری از سالک و وبای التور و بررسی بهداشت مساجد در ماه مبارک رمضان برگزار شد.

 

نمونه‌گیری از حلیم و زولبیا

عباس‌زاده، کارشناس مرکز بهداشت شماره 5، در این جلسه از نمونه‌برداری از حلیم و زولبیا و بامیه در واحد‌های صنفی منطقه خبر داد و گفت: ما امسال هم طبق روال قبل این نمونه‌‌گیری را انجام دادیم و کسانی که تخلف کنند از تولید محصولشان ممانعت خواهد شد. در سال 97 تعداد 430 نمونه در مشهد دریافت شده بود که 30 درصد آن انطباق نداشت. ما اخطاریه‌ها را درباره واحدهای صنفی متخلف صادر کرده‌ و نمونه‌گیری دوباره انجام داده‌ایم.

وی افزود: در تمام روزهای ماه مبارک کارشناسان و بازرسان در منطقه در حال تردد هستند و به بهداشت واحدهای صنفی رسیدگی می‌کنند. همچنین گشت‌های مشترک با وزارت صنعت و معدن داریم. در برنامه امسال 50 نمونه از کارگاه‌های زولبیا و 20 نمونه حلیم باید دریافت و بررسی کنیم که با توجه به آن می‌توانیم هم مباحث سال قبل را پیگیری کنیم و هم در سال‌های آینده این کنترل را تداوم ببخشیم. گزارش کامل اقدامات بهداشتی و نظارتی انجام شده در ماه مبارک رمضان را در جلسه آینده ارائه خواهیم کرد.

 

کانون‌های سالک در منطقه

محمدی، کارشناس مرکز بهداشت منطقه5 نیز که تحقیقاتی درباره سالک انجام داده است، توضیحاتی درباره این حشره، کانون‌های سالک در منطقه و روش‌های پیشگیری از این بیماری ارائه داد. وی گفت: سالک 2 نوع شهری و روستایی دارد که در بیشتر استان‌های کشور شایع است. در منطقه ما سالک شهری شایع است. عوامل محیطی مانند زباله‌های ساختمانی، تغییرات زیست محیطی، تجمع زباله‌های خانگی و دام می‌تواند به این مسئله دامن بزند. نوع شهری این بیماری باعث ایجاد زخم می‌شود. نوع پشه‌ای که بیماری را انتقال می‌دهد، می‌تواند در معابر عمومی، خاک، فاضلاب و نخاله‌های ساختمانی رشد داشته باشد که باید کنترل شود.

محمدی ادامه داد: کنترل زیست محیطی بحث دیگری است. در سیدی، رباط طرق، خلج و صبا ما کانون سالک داریم. جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی و زباله‌ها، جمع‌آوری فاضلاب‌ها و آسفالت خیابان‌ها می‌تواند پیش‌گیرنده باشد. اگر کال‌ها بهسازی شوند تا محل تجمع زباله‌ها نباشد جایی برای رشد سالک نخواهد بود. آمار مبتلایان به سالک در منطقه ما کم شده است ولی تغییر اقلیمی می‌تواند نگران‌کننده باشد که ممکن است باعث شیوع دوباره سالک شود. اگر شرایط مساعد باشد حشرات زیاد می‌شود و ممکن است بیماری گسترش داشته باشد.

 

کال سیدی بدنه‌سازی می‌شود

در ادامه جلسه تصاویری از کانون‌های سالک در منطقه که به وسیله کارشناسان بهداشت منطقه ثبت شده است به نمایش درآمد و مناطق بحران و مورد آسیب که ممکن است محل مناسبی برای اختفای پشه و علت گسترش این بیماری شوند، بررسی شد.

امیر سیاوش حجازی، معاون اجرایی منطقه، هم درباره مشکلات جمع‌آوری نخاله‌ها در زمین‌های محصور گفت: متأسفانه زمین‌های محصور به مجوز مقام قضایی نیاز دارد و مسئله پاک‌سازی هم با دردسر همراه است. کال طرق در خدمت شرکت آب منطقه‌ای است. جلسه مشترک داشتیم و در حال تخلیه نخاله‌ها و بازگشایی مسیر است. برای جلوگیری از تخلیه نخاله هم گشت داریم ولی افرادی که تخلف می‌کنند، افراد بدون مجوزی هستند که در صورت مشاهده با آن‌ها برخورد می‌شود. کال سیدی هم در دستورکار بدنه‌سازی و کف‌سازی است که طرحش تهیه شده است و تا انتهای سال انجام خواهد شد.

 

اقدامات پیشگیرانه انجام می‌شود

مرتضی طهماسبی، معاون خدمات شهری نیز درباره دستورالعملی که هر ساله برای مبارزه با بیماری سالک به مناطق ارجاع می‌شود، توضیح داد:

منطقه 7 به جاده قدیم(محل تخلیه نخاله زباله) نزدیک است و همین باعث می‌شود که بعضی با تخلف در میانه راه تخلیه بار داشته باشند. ستاد خاک و نخاله چند گشت دارند که همیشه دور می‌زنند و سالی 4000 خودرو را متوقف و به مراجع قضایی معرفی می‌کنند. وی درباره اقدامات پیشگیرانه خدمات شهری منطقه در جلوگیری از سالک صحبت کرد و آمادگی شهرداری منطقه را برای مشارکت در آموزش شهروندان اعلام کرد و ادامه داد: درباره اراضی رها، پیمانکاران ما تا عمق 20متر به پاک‌سازی موظف هستند. همچنین به صورت مداوم در سطل‌های زباله و حاشیه کال‌ها در طول سال آهک‌پاشی و گندزدایی داریم و مبارزه با موش‌های فاضلابی را نیز انجام می‌دهیم. سگ‌های ولگرد در منطقه 7 بسیار زیاد است که بحث جمع‌آوری و سالم‌سازی آن را در دستور کار داریم. تسطیح و جمع‌آوری نخاله‌ها از زمین‌های بایر با 6 دستگاه ماشین سنگین روزانه انجام می‌شود. هرسال حاشیه کال‌های خاکی را تسطیح می‌کنیم. عرضه دام که اشاره شد، خارج از محدوده منطقه است و ما نمی‌توانیم اقدام کنیم. همچنین درباره واحدهای متخلف محدوده کال کارافرین باید با همکاری بهداشت و آبفا پیگیری شود تا کارواش‌ها و واحدهای صنفی غیرمجاز پلمب شوند.در پایان جلسه یدا... بذرکار، نماینده شورای اجتماعی طرق و منصوره مرادی، نماینده شورای اجتماعی محله17 شهریور، نظرها و پیشنهادهای‌شان را درباره موضوع‌های بیان شده، مطرح کردند و در حوزه مسائل بهداشتی که این محله‌ها با آن روبه‌رو است، با کارشناسان امر گفت‌وگو کردند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی