کد خبر : 99095
/ 08:26

آدرس اشتباهی خانواده کثیف

اعضای یک باند کلاهبرداری با ١٨٠٠شاکی دستگیر شدند

آدرس اشتباهی خانواده کثیف

شهرآرا آنلاین - محمدجواد ابوعطا - مشتری هایشان آن ها را با عنوان خاله می شناختند، هر چند آن ها را ندیده بودند. پیج هایشان در اینستاگرام مخاطبان زیادی داشت. هر وقت یکی از پیج هایشان بسته می شد، از پیج دیگری سر درمی آوردند. محتوا و تصاویر مستهجنی در این شبکه اجتماعی منتشر می کردند و به بهانه دوستی، تاکنون از ١٨٠٠شهروند در سراسر کشور کلاهبرداری کرده اند.

ماجرای این پرونده از شهر قم آغاز شد، جایی که یک شهروند با شکایت به دادسرای رسیدگی به جرائم رایانه ای هدایت شد و اعلام کرد: «از چندی پیش افرادی غریبه به منزلمان مراجعه می کنند و تقاضاهای عجیبی دارند. آن ها با اعلام اینکه آدرس را از طریق اینستاگرام دریافت کرده اند به دنبال چند خانم با اسم های میترا و هستی و... هستند، اما وقتی به آن ها می‌گوییم که چنین افرادی در این منزل ساکن نیستند، با کوبیدن به در شروع به سر و صدا و فحاشی می کنند و خواستار دریافت پولی که واریز کرده اند می شوند. آن ها آبروی ما را پیش در و همسایه برده اند، نمی دانیم چه کنیم، گاهی روزانه تا ۴نفر به منزل ما مراجعه می کنند و همه هم می گویند که در اینستاگرام با خانمی آشنا شده اند که پس از واریز پول، برای دیدنش آمده اند.»

هم زمان با اعلام شکایت این شهروند قمی، چند پرونده مشابه دیگر در شهرهای مختلف کشور و یکی هم در مشهد تشکیل شد. شاکیان از مزاحمت های سریالی خبر می دادند که گاه و بیگاه با مراجعه افراد به مقابل منزلشان برای آن ها ایجاد شده بود.

حساسیت موضوع و حضور مستمر افراد غریبه در مقابل این منازل که تعداد آن ها در مشهد نیز رو به افزایش بود، موجب شد تا کار تحقیقاتی گسترده ای در دستور کار پلیس فتا قرار بگیرد. با توجه به اینکه تعداد شکایت ها در مشهد بیشتر از سایر شهرها بود، سرهنگ جواد جهانشیری، رئیس پلیس فتای خراسان رضوی، دستور لازم را برای پرده برداشتن از این پرونده صادر کرد.

 

رسیدن به سرنخی مهم

کارشناسان با رصدهای دقیق و شناسایی چندین صفحه اینستاگرام که مملو از تصاویر مستهجن بود، در پی گردانندگان این صفحات بودند. تحقیقات ادامه یافت تا اینکه یکی از متهمان به تله پلیس افتاد و بدون اینکه بداند طرف مقابلش مأمور است به بهانه دوستی تقاضای مبلغی پول کرد و در ادامه شماره کارت بانکی برای واریز وجه در اختیار مأموران گذاشت.

با سرنخ مهمی که در اختیار پلیس قرار گرفته بود، ادامه ردزنی ها در فضای سایبر آغاز شد و مأموران را به شهرستان صالح آباد از توابع خراسان رضوی رساند. جایی که متهمان با مخفی شدن در یک منزل روستایی اعمال خلاف شرع و قانون خود را اجرایی می کردند.

 

دستگیری متهم بی سواد

کارشناسان پلیس فتای مشهد با دریافت نیابت قضایی به شهرستان صالح آباد رفتند و با همکاری نیروی انتظامی پس از شناسایی مخفیگاه متهمان، این مکان را پاک سازی کردند که به شناسایی ۴متهم شامل ٢خواهر و همسرانشان منجر شد.بررسی وضعیت منزل این متهمان نشان از زندگی آشفته و فقر مالی شدید آن ها داشت. این افراد در خانه ای آجری زندگی می کردند که امکانات زیادی نداشت و از همین چهاردیواری اقدام به کلاهبرداری های گسترده کرده بودند.

به گفته سرهنگ جهانشیری، تاکنون از این افراد ١٨شماره حساب و ٢٠سیم کارت کشف شده است.

این متهمان اعتراف کردند که با برداشتن تصاویر مستهجن از شبکه های اجتماعی این تصاویر را در صفحات اینستاگرام منتشر کرده و خواهان ارتباط با مردان می شده اند. تاکنون تعداد زیادی صفحه با عناوینی همچون « میترا خانم» و «هستی جون» شناسایی شده است.

یکی از متهمان که زنی میان سال است، با اشاره به اینکه اصلا سواد ندارد، اعتراف کرد: « همسرانمان برای من و خواهرم گوشی تلفن همراه خریدند و هر کاری که می گفتند ما انجام می دادیم. ما به تلفن های افراد غریبه جواب داده و به آن ها اطمینان می دادیم که پس از واریز وجه آدرس را به آن ها می دهیم. بعد هم آدرس های دروغی در شهرهای مختلف می دادیم و دیگر نمی دانم چه می شد.»

 

وجود ١٨٠٠شاکی

به گفته رئیس پلیس فتای خراسان رضوی، این افراد تاکنون از بیش از ١٨٠٠نفر در سراسر کشور کلاهبرداری کرده اند و از این افراد بین ١٠٠تا ۴٠٠هزار تومان دریافت می کرده اند. تا جایی که در حسابشان ۴٠٠میلیون تومان موجودی داشته اند. سرهنگ جهانشیری درباره شگرد متهمان با اشاره به اینکه این افراد تحت عنوان صیغه اقدام به کلاهبرداری می کرده اند اعلام کرد، همسران این خانم ها با ایجاد صفحات عمومی در اینستاگرام و بارگذاری تصاویر مستهجن اقدام به جذب کاربران می کردند و در ادامه به بهانه دوستی از طعمه هایشان درخواست های مالی داشته اند. برای اینکه قربانیان شک نکنند شماره تماسی به آن ها داده می شد که زن های میان سال جواب این تماس ها را می دادند و افراد را سرکیسه می کردند. گاهی نیز یکی از این مردان با نازک کردن صدا خود را جای زن جا می زده است.

یکی از شگردهایی که متهمان برای بالابردن مخاطبانشان از آن استفاده می کردند، تبلیغات گسترده در پیج های پرمخاطب بوده است و صرفا با دادن هزینه بالا صاحبان این پیج ها را برای انتشار آگهی شان قانع می کرده اند.

 

شاه دزدی

بررسی وضعیت وجوه نامشروع کسب شده از سوی متهمان نشان می داد که آن ها به صورت هم زمان ۴٠٠میلیون تومان از حساب هایشان بیرون کشیده و قصد داشته اند آن را میان خودشان تقسیم کنند.

این افراد مدعی شده اند که پول ها را در جایی درون خانه مخفی کرده و برای شرکت در بزم عروسی به بجنورد رفته اند، اما پس از برگشتن از مجلس متوجه سرقت تمام پول ها از سوی برادر یکی از این مردان شده اند.

سرهنگ جهانشیری با اشاره به اینکه این افراد در عرض ٣ماه توانسته بودند ۴٠٠میلیون تومان به جیب بزنند، به وضعیت شکایت از متهمان اشاره کرد و گفت: متأسفانه با وجود بیش از ١٨٠٠نفر شاکی در سراسر کشور، این افراد برای حفظ آبرویشان حاضر به شکایت نمی شدند، تا جایی که برای رسیدگی به پرونده تنها توانستیم ١٠شاکی را برای حضور در دادگاه و شکایت از متهمان قانع کنیم. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی