کد خبر : 99145
/ 08:58

دردسرهای زندگی مدرن و نویسنده خراسانی

نگاهی به مجموعه داستان «به ترس هایم سلام می کنم»

دردسرهای زندگی مدرن و نویسنده خراسانی

شهرآرا آنلاین - کیانوش کیارس| مجموعه داستان «به ترس هایم سلام می کنم» نوشته مجتبی تجلی، داستان نویس خراسانی، اثری است که بیش از هر چیز، مخاطب خاص را به خود جلب می کند. این کتاب که باوجود کم حجمی، کم جان و بی محتوا نیست، بن مایه های انسان شناسانه و فلسفی دارد و از همین روست که اثری متفاوت شکل گرفته است. مجموعه مشتمل بر ۶ داستان کوتاه است که با ٢ زاویه دید سوم شخص عینی و اول شخص روایت شده اند.

داستان اول به نام «سوق تاریک» با نثر روانش ما را با حال و هوای مجموعه آشنا می کند و تکلیف مخاطب را با اثر روشن می سازد. داستان پی رنگی تاریخی دارد ولی به دلیل هم زمان نبودن ٢ شخصیت اصلی درگیر یک گسست زمانی شده است. این داستان روایتی ملموس و باورپذیر دارد که درگیری دائم خیر و شر و سرگردانی انسان در انتخاب را پیش رو می آورد.

اگرچه هیچ داستان نویسی وظیفه برطرف کردن مشکلات دائم فلسفه زیستن انسان را ندارد، خواننده با خواندن دیگر داستان های این کتاب پی می برد که نویسنده این اثر نویسنده ای است که دغدغه چالش های فراروی انسان را دارد و دغدغه های انسانی از جمله معضلات زندگی مدرن برایش مهم است. او در هر داستان خود درگیر چالشی است که در جریان خواندن مخاطب را نیز با خود همراه می سازد. با این همه پرداختن پیاپی به گزاره های فلسفی داستان ها را گاهی برای مخاطب ملال آور کرده است. برای نمونه، می توان به داستان چهارم مجموعه به نام «فغو» اشاره کرد که «من» و «خود» را در مقابل دیدگان مخاطب به ٢ شخصیت مستقل جدا از هم تبدیل کرده و به تصویر کشیده است، هرچند این اثر از توصیف و صحنه پردازی مناسبی برخوردار است. 

همچنین روی هم رفته برای فهم داستان ها و نگاه نویسنده این کتاب که بیشتر بر مفهوم استوار است تا فرم و ساختار، گاهی مجبور به بازخوانی متن می شویم. ویژگی دیگر این داستان ها که تا حدودی به متن لطمه زده است، دچار بودن به فرایند معیوب ایجاز مخل است که خواننده را برای دریافت بیشتر و ادامه دادن داستان ها ناکام می گذارد. گویی بخشی از داستان در ذهن نویسنده باقی مانده و مجال بروز نیافته 

است. با این تفاصیل، مجموعه داستان «به ترس هایم سلام می کنم» این امیدواری را به خواننده می دهد که با نویسنده ای آگاه و با دانش سروکار دارد و مجتبی تجلی نویسنده ای خوش آتیه است که پا به عرصه ادبیات داستانی گذاشته است. این کتاب را انتشارات متخصصان بهمن ماه سال گذشته در ٨٠ صفحه منتشر کرده است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی