کد خبر : 99209
/ 08:50

تصمیم‌سازی مردم در اداره شهر

به گفته مدیران شهری، شورای اجتماعی محلات می‌تواند حلقه مفقوده بین شهرداری و شهروندان باشد

تصمیم‌سازی مردم در اداره شهر

شهرآرا آنلاین - بعد از یک سال از واگذاری طرح شورای اجتماعی محلات به شورای شهر، این طرح تأیید و تصویب شد. مصوبه شورای شهر مشهد موجب شد انتخابات شورای اجتماعی محلات هم برگزار شود و دیروز اولین جلسه رسمی این شورا در سالن جلسات شهدای شهرداری مشهد برگزار شد. به گفته محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، در جلسه شورای راهبردی شوراهای اجتماعی محلات، این شوراها باید انعکاس‌دهنده واقعی خواست‌ها و نارضایتی‌های مردم به مدیریت شهری باشد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، او با بیان اینکه باید بتوانیم در قالب شکل‌گیری شوراهای اجتماعی محلات، خلاصه خواسته‌ها، مطلوبیت‌ها و نارضایتی‌های مردم محله را در جمعی اندک ببینیم و به مدیران اجرایی انتقال دهیم افزود: به همین علت باید دید شوراهای اجتماعی محلات چقدر توانسته‌اند در میان مردم بروند و مردم شهر تا چه میزان شوراهای اجتماعی محلات را بازتاب‌دهنده عقل منفصل خود می‌دانند. شهردار مشهد با اشاره به لزوم تحقق منویاتی که برای شهر مشهد در بالادست در نظر گرفته شده است گفت: باید این موضوع روشن شود که شهرداری تا چه میزان توانسته‌ است اهداف متمرکز تدارک‌دیده‌شده برای مدیریت شهری را در قالب مشارکت مردم پیش ببرد. کلائی یادآور شد: از سوی دیگر، شوراهای اجتماعی محلات باید حرف عمومی را که در برنامه‌های بالادست برای پیشرفت شهر مطرح می‌شود به شهروندان منتقل کنند و برای تحقق آن‌ها از مردم کمک بخواهند. وی این را هم اضافه کرد که در نهایت نیز باید بررسی کرد که هویت شورای اجتماعی محلات تا چه میزان توانسته است به عنوان نهادی منسجم از عقلانیت و آگاهی برخوردار باشد.

 

﷯ شورای اجتماعی محلات، واسط ارتباط مردم و مدیریت شهری

«شوراهای اجتماعی محلات باید زبان و فهم مشترک مدیریت شهری در بین مردم باشد.» این را هم بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد، در این نشست گفت و ادامه داد: شوراها واسط ارتباط مردم و مدیریت شهری هستند اما در مدل تعریف‌شده نمی‌توانند منتقل‌کننده برنامه‌ها، عملکردها و کارکردهای مدیریت شهری باشند و مردم این‌گونه تصور می‌کنند کاری انجام نمی‌شود. این در حالی است که کار فوق‌العاده‌ای در حال شکل‌گیری است، آن هم در شرایطی که کشور دچار مشکلات اقتصادی است و عمدتا پروژه‌های کلان شهرداری‌های کشور معطل مانده است. وی بیان کرد: آنچه انتظار می‌رود عملکرد دوگانه شوراهاست. شوراها باید بیان‌کننده نقطه‌نظرات مردم، هدایت آن‌ها به سمت شهرداری و شرح اقدامات مدیریت شهری در سطح کلان باشند. شعارهایی در قالب لیست امید برنامه‌ریزی شده است که باید به مردم منعکس شود زیرا در تحقق این موضوع دچار غفلت و مشکل هستیم. گندمی اضافه کرد: همچنان در حوزه نظارت بر ساخت و سازها مشکلاتی وجود دارد. در زمینه افزایش بهای بلیت اتوبوس مشکل داریم و باید پرسید بالاخره کارکرد این شوراها چه زمانی باید به کار آید. وی با تأکید بر اینکه نباید سطح مطالبات افزایش یابد اظهار کرد: به هر حال وعده‌هایی داده‌ایم که باید محقق شود اما نباید سطح توقعات مردمی افزایش یابد. ما به عنوان نمایندگان مردم پذیرفتیم که اقدامات مدنظر مردم و مورد نیاز شهر را انجام دهیم اما این افزایش سطح توقعات آفتی است که باید در مدل‌هایی که در پیش می‌گیریم، مد نظر قرار گیرد.

گندمی یادآور شد: نظر مردم را از طریق خود آن‌ها می‌توان گرفت به شرطی که شوراهای اجتماعی محلات به کانون‌های گفت‌وگو و نظرسنجی تبدیل شوند. در عین حال، هماهنگی بین دستگاه‌ها نیز کارکرد دیگری است که این شوراها باید داشته باشند.

 

﷯ بررسی خواست‌های مردم در سطح محلات

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد هم در این نشست بیان کرد: توجه به خواست مردم از سوی مدیریت شهری، مطلوبیتی است که شوراهای اجتماعی محلات می‌توانند آن را شکل دهند و تقویت کنند.

احسان اصولی با بیان اینکه اگر شوراهای اجتماعی محلات بخواهند موفق عمل کنند باید اصل اتکای آن‌ها بر این باشد که خواسته‌های مردم در محلات را بررسی کنند و انتظارات مردم را مدنظر قرار دهند افزود: بار این مجرا و کانال ایجادشده مطلوبیتی برای مردم ایجاد می‌کند و در نهایت، مردم به این نکته می‌رسند که کسی سکان‌دار مدیریت شهری است که به خواسته‌های مردم اهمیت می‌دهد. وی با اشاره به اینکه عملکرد شوراهای اجتماعی محلات در مشهد قابل قبول است گفت: همچنین شوراهای اجتماعی محلات مشهد در کشور موفق عمل کرده‌اند و این موفقیت به عملکرد این شوراها در دوره‌های قبلی مدیریت شهری نیز برمی‌گردد.اصولی با بیان اینکه مسیری که شروع شده است بی‌نقص نیست و نواقص آن باید رفع شود یادآور شد: در اصلاح آیین‌نامه تلاش شد وجه ساکنان محلات را پررنگ‌تر کنیم. برای این منظور، مجمع داوطلبان شوراهای اجتماعی محلات را شکل دادیم. رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد افزود: وقتی شهردار منطقه باور کند شورا می‌تواند بازوی عملکردی او در منطقه باشد، این شورا کارکرد واقعی خود را می‌یابد.

 

﷯ تشکیل شورای اجتماعی محلات با حضور ١٧٠ محله

رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد هم در این نشست با بیان اینکه تلاش می‌شود زمینه‌های نقش‌آفرینی مردم در امور شهری افزایش یابد افزود: تلاش شده است با ایجاد شوراهای اجتماعی محلات به عنوان حلقه واسط، زمینه‌های نقش‌آفرینی مردم در امور شهری و تدوین و اجرای برنامه‌های مختلف افزایش یابد. مهدی زارعی اضافه کرد: با برقراری این ارتباط، تلاش می‌شود برخورد دوسویه نیز افزایش یابد و آثاری که می‌تواند رهگذر عملکرد شوراهای اجتماعی محلات در ١٧٠ محله مشهد باشد بر عملکرد شهرداری تأثیر مثبت بگذارد. وی با تأکید بر اینکه شکل‌گیری شورای راهبری شوراهای اجتماعی محلات می‌تواند یکی از افتخارات این دوره مدیریت شهری و شورا باشد بیان کرد: بعد از برگزاری انتخابات و توجیه اعضای شورای اجتماعی محلات، می‌توانیم راهبری خوبی برای این شوراها ترسیم کنیم و بگوییم این شوراها باید دقیقا در چه مسیری حرکت کنند و آنان نیز بدانند چه مطالباتی داشته باشند.

 

﷯ رسانه‌ها حلقه واسط شورای اجتماعی محلات و مدیران

مجید خرمی، مدیرعامل مؤسسه فرهنگی شهرآرا و سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری مشهد، هم رسانه‌ها را حلقه واسط ارتباط مدیران شهری و شوراهای اجتماعی محلات با مردم و ساکنان محلات شهر دانست و گفت که از نقش آنان غفلت شده است. به گفته او، خلأ بزرگی در زمینه ارتباط مردم، شوراهای اجتماعی محلات و مدیریت شهری با یکدیگر وجود دارد که آن‌چنان که شایسته است نتوانسته‌ایم خلأ موجود را پر کنیم.

وی با اشاره به اینکه در هر محله ارکان مختلفی در شوراهای اجتماعی محلات چیده می‌شود و کار پیش می‌رود افزود: باید دید واقعا همه مردم در این شوراها مشارکت دارند یا نه. باید دید سازوکار شوراهای اجتماعی محلات برای برقراری ارتباط با تک‌تک افراد محله چیست؟ مدیرعامل مؤسسه فرهنگی شهرآرا ادامه داد: برقراری ارتباط با همه ساکنان محلات دغدغه شهرآرا نیز بوده است. برای این منظور، شهرآرامحله راه‌اندازی شد. در تحقق آن نیز تلاش شد رسانه تریبون مردم باشد و دغدغه‌های مشترک را مطرح کند. با این حال، با ایراد ساختاری هم مواجهیم. او با بیان اینکه به دلیل کمبود نیرو و امکانات به‌ناچار باید کار به پیمانکار واگذار شود افزود: زمانی‌که پیمانکار گرفته می‌شود، ارتباط ساختاری با بدنه مردم قطع و این ارتباط‌گیری به کار اقتصادی منجر خواهد شد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی