کد خبر : 99256
/ 08:15

چون شمعی نیمه ‌افروخته

خبرنگاران در مراسم هم‌اندیشی اصحاب رسانه‌ استان به بیان مهم‌ترین دغدغه‌های خود پرداختند

چون شمعی نیمه ‌افروخته

شهرآرا آنلاین - قاسمی| امنیت شغلی، مسکن و دیگر مسائل کار و زندگی خبرنگاران موضوع نشست هم‌اندیشی اصحاب رسانه خراسان رضوی بود که نهم خردادماه در تالار الماس کوهسنگی برگزار شد. در این مراسم افطاری که با حضور سردار نظری، فرمانده سپاه امام رضا(ع)، قاضی‌زاده، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، و برخی از مسئولان شهری همراه بود، خبرنگاران به بیان مهم‌ترین دغدغه‌هایشان پرداختند و مسئولان مربوط نیز پاسخ‌ها و وعده‌هایی دادند که در ادامه مطلب خواهد آمد.

در این مراسم مسئول قرارگاه رسانه‌ای خراسان رضوی به رسم میزبانی به مهمانان خوشامد گفت. محمدسعید احدیان با اشاره به ضرورت برپایی چنین گردهمایی‌هایی برای خبرنگاران اظهار کرد: رویکرد سپاه به گونه‌ای است که در عرصه رسانه و نگاه اجتماعی، ارتباطش را با مردم جدی‌تر و عمیق‌تر کرده است. چنین نگاهی سبب می‌شود رسانه‌ها به نماد جریان فکری تبدیل شوند. 

او در پایان صحبت‌هایش این را که در این برنامه رسانه‌هایی با سلیقه‌ها و خطوط فکری مختلف دور هم جمع شده‌اند، حاصل همین نگاه دانست.

بخش بعدی مراسم به صحبت‌های ٣ نماینده از ٣ رسانه مکتوب استان اختصاص یافت که سیدجواد اشکذری از روزنامه شهرآرا، سعید برند از روزنامه خراسان و حبیب قاآنی از روزنامه قدس برخی از مهم‌ترین دغدغه‌های خبرنگاران را بیان کردند.

 

﷯ جای خالی خبرنگاران در جریان‌های خبری

نماینده روزنامه خراسان به عنوان نخستین نماینده صحبت‌هایش را با معیشت خبرنگاران از جمله بیمه خبرنگاری آغاز کرد و یادآور شد که بارها در‌این‌باره صحبت شده است. به گفته سعید برند اکنون حل این مسئله به‌ویژه معیشت خبرنگاران خبرگزاری‌ها، همت مضاعف مدیران و مسئولان را می‌طلبد.

این روزنامه‌نگار همچنین یادآور شد که درحالی‌که امروز جامعه از خبرنگار انتظار روشنگری دارد نباید با دامن زدن به مسائل معیشتی، او را چون شمعی نیمه‌افروخته رها کرد.

برند در بخشی دیگر از سخنانش به ضرورت تغییر نگاه مسئولان پرداخت: مسئولان هنوز دیدگاه درستی در حوزه رسانه ندارند. در همین سفر اخیر وزیر کشور، خبرنگار سؤالش تمام نشده بود که وزیر گفت: «نمی‌خواهم جواب بدهم»؛ این برخورد با اصحاب رسانه پذیرفتنی نیست. این وظیفه هر مقام مسئول است که پاسخ خبرنگار را بدهد، چراکه تا خبرنگار آگاه نباشد نمی‌تواند مردم را آگاه کند. از طرفی می‌بینیم در دادگستری با وجود ورود جدی‌اش به پرونده‌های کلان اقتصادی جای خبرنگار خالی است. همچنین معمولا خبرنگاران در جلسات آستان قدس رضوی -به عنوان یک نهاد تأثیرگذار که نقش آن در توسعه استان انکارنشدنی است- حضور ندارند.

او با بیان اینکه ما انتظار داریم ارتباطمان با نهادهای مهم استان تقویت شود، افزود: مشهد را به دلیل پروژه‌های ناتمام دولت‌های مختلف، می‌توان سرزمین وعده‌های بر زمین مانده نامید و هنوز هم بسیاری از پروژه‌هایش پیشرفت فیزیکی نکرده است و تنها گرد‌و‌خاک این پروژه‌ها عاید مردم شده است. 

 

﷯ نیاز خبرنگاران به یک تریبون قوی

نماینده روزنامه قدس نیز از مسائل و دغدغه‌های بسیار خبرنگاران یاد کرد که حتی اگر ٣۶۵ روز سال برایش جلسه گذاشته شود، باز این دغدغه‌‌ها باقی می‌ماند. سیدحبیب قاآنی گفت: در شرایطی که مشهد پس از تهران -چه از نظر کمیت و چه ازنظر تاثیرگذاری- در جایگاه دوم رسانه‌ای کشور قرار دارد، شاهد کیفیت لازم در رسانه‌های استان نیستیم. امروز خبرنگاران با چند تشکل رسانه‌ای روبه‌رو هستند اما ما به یک تریبون نیاز داریم؛ یک پایگاه قوی تأثیرگذارتر از چند پایگاه ضعیف است. در یکی از جلسات خانه مطبوعات به آقای استاندار گفتم: هنوز خانه مطبوعات خانه همه اهالی رسانه نشده است! چرا در این‌باره آسیب‌شناسی نمی‌شود؟ چرا خبرنگارهایی که سابقه بالایی دارند علاقه‌ای برای شرکت در این جلسات ندارند؟ 

درحالی‌که با ایجاد پایگاهی که خبرنگاران بتوانند در آن گفت‌وگو کنند، می‌توانیم از قدرت رسانه‌ای استان به بهترین شکل استفاده کنیم. موضوع دیگر درباره مدیران رسانه‌ای است که برای کمتر هزینه‌کردن از خبرنگارهایی بدون تحصیلات کافی و مرتبط استفاده می‌کنند که حاصلش می‌شود کیفیت پایین اخبار. خبرنگارانی که وقتی به یک نشست خبری می‌روند سؤال ندارند! و این فاجعه است.

 

﷯ موزه رسانه خراسان

اما به‌تازگی روزنامه شهرآرا دهمین سالگرد آغاز انتشار خود را پشت سر گذاشته‌است، دیگر روزنامه‌نگاری که در این نشست به بیان دغدغه‌های خبرنگاران پرداخت، سید جواد اشکذری نماینده این روزنامه بود. او با ابراز تأسف از اینکه امروز اهالی رسانه یک خانواده نیستند و هریک تکه‌ای از یک پازل و جدا از هم هستند، مسائل رسانه را در ٣ ضلع مدیریت، خبرنگار و مردم دسته‌بندی کرد و گفت: خانه مطبوعات به‌عنوان عنصر رابط این ٣ ضلع نتوانسته‌است کارش را درست انجام بدهد و این سبب شده‌است هرکدام از آن‌ها مسائلشان را جداگانه بیان کنند. از طرفی ۱۷ مرداد [روز خبرنگار] هم مناسبتی تشریفاتی شده است که همه به خبرنگاران، تنها تبریک می‌گویند. به باور من ۳۶۵ روز سال، روز خبرنگار است، چراکه یک خبرنگار عمرش را برای کارش می‌گذارد؛ بنابراین لازم است برای خبرنگاران اتاق‌های فکر تشکیل و نشست‌های مشورتی برگزار شود. همان‌طور که برای هنرمندان اتاق‌های فکر راه‌اندازی شده و نتایج خوبی هم دربرداشته، این اقدام برای ما نیز مفید خواهد بود.

نقدپذیری موضوع دیگری بود که این فعال رسانه در ادامه صحبت‌هایش مطرح کرد: خیلی از مدیران ما نقدپذیر نیستند. بارها پیش آمده است که فلان استاندار را نقد کردیم و دیگر به جلساتشان دعوت نشدیم! این نگاه از عالی‌ترین مقام استان درک‌شدنی نیست. درحقیقت نقد‌پذیری باید از خود استانداری شروع شود. در این صورت است که مخاطب رسانه را حفظ می‌کنیم.

لزوم تأسیس موزه رسانه موضوع دیگری بود که اشکذری به آن پرداخت: مطبوعات خراسان نیاز به تأسیس موزه دارد. این کار خیلی هم پرهزینه نیست و با توجه به نگاه شورای پنجم می‌‌تواند اجرایی شود.

 

﷯ خانه مطبوعات خانه ندارد!

در ادامه مراسم مدیر خانه مطبوعات خراسان‌رضوی پشت تریبون قرار گرفت تا به دغدغه‌های خبرنگاران پاسخ دهد. حسینعلی آریانی با بیان اینکه خانه مطبوعات همیشه به دنبال آن بوده است که همه اهالی رسانه عضو یک خانه باشند، این گردهمایی را نشانه همدلی در بسیج رسانه دانست و گفت: در تلاشیم این اتفاق باز هم تکرار شود. او در بخشی دیگر از سخنانش به بیمه خبرنگاران اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه خانه مطبوعات در دوره‌های مختلف پیگیر این موضوع بوده، هنوز اجرایی نشده است و همچنین قانون مطبوعات هنوز در پیچ‌و‌خم مجلس می‌چرخد و به نتیجه‌ای نرسیده است.

به گفته او مسکن هم از دیگر دغدغه‌های مهم خبرنگاران است که با وجود پیگیری‌ها هنوز تأمین آن عملی نشده است: امیدوارم مسئولان به این موضوع توجه کنند و پاسخ پیگیری‌های ما را بدهند.

مدیر خانه مطبوعات با بیان اینکه این مرکز بودجه‌ای ندارد و برای برگزاری برنامه‌ها از حمایت مالی حامیان استفاده می‌کند یادآور شد: خیلی علاقه‌ای نداریم از کمک نهادها و سازمان‌هایی استفاده کنیم که بعدا از ما توقع داشته باشند. در واقع مسئله مهم خانه مطبوعات این است که خودش هنوز خانه‌ای ندارد تا بتواند خبرنگاران را دور هم جمع کند.

او به همراهی یکی از نهادها درباره خانه عاقبت(!) خبرنگاران اشاره کرد و هشدار داد: خبرنگاران اکنون به خانه و زندگی نیاز دارند و دوست داریم در تسهیل و رفاه خبرنگاران به ما یاری برسانند.

 

﷯ رسیدن به مفاهمه مشترک برای حل مسائل خبرنگاران

بخشی دیگر از این برنامه، به صحبت‌های فرمانده سپاه امام رضا(ع) اختصاص یافت. به باور سردار یعقوبعلی نظری، عملکرد هر تشکل متفاوت است و به رسیدن به مفاهمه برای حل مسائل نیاز است: هریک از تشکل‌های قرارگاه رسانه‌ای، خانه مطبوعات و... باید عملکردهای مختلف داشته باشد. من درباره خانه مطبوعات اطلاعی ندارم ولی باور دارم درباره مسائل خبرنگاران می‌شود به نظرات مشترک رسید.

او در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به روز جهانی قدس یادآور شد: مهم است رسانه‌ها به این موضوع به شکلی متفاوت بپردازند، چرا که حضور امت و ملت در راهپیمایی نسبت به سال گذشته تفاوت‌هایی دارد و این رسانه‌ها هستند که می‌توانند این را برای مردم تبیین کنند.

 

﷯ پیگیری مسائل خبرنگاران در مجلس

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز در پایان این گردهمایی گفت: تمام اصحاب رسانه با هر فکر و نگاه و توجه به موضوعات، در ٢ موضوع یعنی آرمان‌های انقلاب و حرف مردم اشتراک نظر دارند. امیدواریم قرارگاه رسانه‌ای استان بتواند این ٢ موضوع را با هم پیش ببرد.

دکتر قاضی‌زاده همچنین برای پیگیری مسائل صنفی خبرنگاران اعلام آمادگی کرد: موضوعاتی هست که امکان اجرایی شدنشان در استان با مشکل روبه‌رو شده؛ این مسائل باید در مجلس پیگیری شود، ازاین‌رو از مسئولان می‌خواهم آن را مکتوب کنند تا بتوانیم در مجلس پیگیری کنیم. این پیگیری و به نتیجه رساندن وظیفه ماست و من هم در حد بضاعت خودم آن را دنبال می‌کنم.

 

﷯ در حاشیه

نشست هم‌اندیشی اصحاب رسانه خراسان رضوی نیز مانند بسیاری از برنامه‌ها با تأخیر همراه بود. 

یکی از بخش‌های جانبی نشست، تقدیر از خبرنگاران ورزشکاری بود که در رقابت‌های درون‌شهری موفقیت به دست آورده بودند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی