کد خبر : 99340
/ 08:17
نگاهی به احیا و نوسازی میراث تاریخی چند شهر دنیا

نوسازی در عین وفاداری

نوسازی شهری تنها به‌معنای حفاظت از عمارت‌های تاریخی بااهمیت نیست و حفاظت و بازسازی هر چیز قدیمی نیز در معنای آن نمی‌گنجد

نوسازی در عین وفاداری

شهرآرا آنلاین - هدی جاودانی| نوسازی شهری تنها به‌معنای حفاظت از عمارت‌های تاریخی بااهمیت نیست و حفاظت و بازسازی هر چیز قدیمی نیز در معنای آن نمی‌گنجد؛ نوسازی به‌معنای استفاده‌ مجدد و خلاقانه از قسمت‌های قدیمی‌تر یک شهر و در تناسب با کل شهر است. هر‌جا که امکان آن فراهم باشد، برای آنکه بتوان از ساختمان‌های قدیمی استفاده‌ مفید کرد،‌ باید به تعمیر، بازسازی و تجهیز آن‌ها پرداخت. این اقدامات معمولا اصلاحات زیربنایی، اعم از تعویض سیستم‌های لوله‌کشی، فاضلاب، راه‌ها و...، متناسب با الگوهای شهری موجود را نیز شامل می‌شود.هنگام نوسازی، در‌صورت نیاز، ساختمان‌ها می‌توانند تغییر کاربری پیدا کنند، اما تخریب ساختمان‌ها تنها زمانی باید اتفاق بیفتد که اسکلت ساختمان دیگر قابل اطمینان نباشد. در مواقعی نیز برای افزایش فضا در ساختمان یا افزودن امکاناتی به آن، می‌توان قسمت‌هایی از ساختمان را تخریب کرد. هدف اصلی در پروژه‌های نوسازی شهری، در وهله‌ اول، توجه به ساکنان ساختمان‌هاست. درصورت تخریب، تعمیر یا تجهیز ساختمان، باید حداقلِ جابه‌جایی و سرگردانی ممکن برای ساکنان ساختمان‌ها اتفاق بیفتد. تغییرات باید تا جایی پیش برود که به زندگی مردم منطقه آسیبی رسانده نشود و ساختمان جدید با فضای اجتماعی و فرهنگی منطقه‌ خود سازگاری داشته باشد.

 

ونیز؛بازسازی به سبک سنتی 

ونیز یکی از مشهورترین نمونه‌های موفق حفاظت از میراث تاریخی در‌میان شهرهای دنیاست. هدف از حفاظت میراث این شهر، مراقبت و بازنمایی ارزش‌های زیبایی‌شناختی و تاریخی آن، با وفاداری به معماری و مصالح اصیل و اولیه‌ آن بوده است. در بازسازی و مرمت عمارت‌های شهر ونیز، استفاده از اسناد و مدارک معتبر تاریخی اهمیت بسیاری داشته است و تا‌حد امکان از روش‌های سنتی استفاده شده و تنها زمانی‌که این روش‌ها دیگر پاسخ‌گو نبوده‌اند، روش‌های مدرن برای ساخت‌و‌ساز مورد‌استفاده قرار گرفته‌اند. در مرمت، جای‌گذاری قسمت‌های گمشده‌ در سازگاری کامل با دیگر قسمت‌های عمارت‌ها صورت می‌گیرد، اما درعین‌حال این قسمت‌ها از قسمت‌های اصیل و قدیمی باقی‌مانده در ساختمان متمایزند تا در آینده موجب گمراهی باستان‌شناسان نشوند. بخش‌های جدید نیز تنها در‌صورتی می‌توانستند اضافه شوند که از قسمت‌های جالب توجه تاریخی و بافت سنتی ساختمان، جلوه‌ بیشتری نداشته باشند و ساختار آنان در هماهنگی با اجزای پیرامونشان باشد.

137122.jpg

سوژو؛ونیز آسیا 

شهر سوژوی چین از‌جمله شهرهایی است که میراث تاریخی شایان‌توجهی دارد. رودخانه‌های خوش‌منظره، پل‌های چوبی و باغ‌های رنگارنگ آن، که نشان از قرن‌ها دوراندیشی و برنامه‌ریزی چینی‌ها دارد، این شهر را نه‌تنها به یک قدرت اقتصادی، بلکه به یک قطب توریستی و «ونیز آسیا» تبدیل کرده است. بازسازی و احیای معابد و خانه‌های تاریخی منطقه‌ پینگ‌جیانگ و همچنین اقدامات زیربنایی و تعویض و نوسازی تأسیسات شهری از‌جمله اقداماتی است که در جهت حفاظت از میراث تاریخی سوژو صورت گرفته است. هم‌زمان، در جهت حفاظت از میراث فرهنگی شهری، ساکنان اصلی خانه‌های بازسازی‌شده در محل زندگی خود باقی مانده و آثار هنری و قدیمی موجود در این عمارت‌ها نگهداری و حفاظت شده‌اند.

137123.jpg

رُم؛ تمرکز بر روی نقشه های تاریخی 

رم، پایتخت ایتالیا، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان با تاریخی ٢۵٠٠‌ساله است و میراث تاریخی معماری آن از دوران روم باستان آغاز می‌شود و معماری فاشیستی، در بازه‌ سال‌های ١٩٢٠ تا ١٩۴٠ را نیز شامل می‌شود. در حفاظت و نگهداری از معماری رم، تمرکز کارشناسان بر نقشه‌های تاریخی و اولیه‌ عمارت‌ها بوده است.البته این شیوه، محدودیت‌هایی را بر سر راه توسعه‌ شهری قرار داده است. به‌طور مثال، خیابان‌های نامنظم و باریک رم برای عبورو‌مرور خودروها مناسب نیستند و ترافیک‌های شهری را به بار آورده‌اند. رم توانسته هماهنگی مناسبی میان عمارت‌های سنتی و مدرن خود ایجاد کند و در همین راستا بسیاری از ساختما‌ن‌های مدرن خود را در قسمت‌هایی از شهر متمرکز کرده که بناهای تاریخی بااهمیت در آن قرار نگرفته است. پروژه‌های بازسازی گسترده‌ای تا‌به‌حال در رُم اجرا شده که هدف آن‌ها احیا و توسعه‌ میراث رُم با در‌نظر‌گرفتن همه جوانب هنری، محیط‌زیستی، باستان‌شناختی، معماری و تاریخی بوده است.

137124.jpg

سنگاپور؛ آگاهی از طریق برگزاری جشنواره 

حفاظت از میراث تاریخی در سنگاپور در چند منطقه‌ تاریخی چایناتاون، کمپونگ‌گلم و لیتل‌ایندیا، که از لحاظ فرهنگی از اهمیت بسیار برخوردارند، صورت گرفته است. برای اینکه چنین میراثی برای عامه‌ مردم در‌دسترس و قابل استفاده باشد، چندین خیابان در این مناطق به محل‌های رایگان پارک خودرو مجهز شده‌اند و علاوه‌بر‌آن مردم می‌توانند در این خیابان‌ها پیاده‌روی کنند، به رستوران‌های آن سر بزنند یا از مغازه‌های آن خرید کنند. هیئت حفاظت از میراث تاریخی سنگاپور، برای حمایت از این مناطق تاریخی، درقالب جشنواره‌هایی، تاریخ این مناطق را برای مردم بازگو می‌کند و آگاهی آنان را در این‌باره افزایش می‌دهد. 

 137125.jpg

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی