کد خبر : 99343
/ 08:23

جنجال خبری بر سر مرد جنجالی

نجفی، شهردار سابق تهران همچنان تیتر یک اخبار است و رسانه ها برای خودنمایی در عرصه خبر هر روز برگی تازه از زندگی او و یا عکس های شخصی اش را فاش می کنند

جنجال خبری بر سر مرد جنجالی

شهرآرا آنلاین - مهدی قرآنی - نجفی، شهردار سابق تهران همچنان تیتر یک اخبار است و رسانه ها برای خودنمایی در عرصه خبر هر روز برگی تازه از زندگی او و یا عکس های شخصی اش را فاش می کنند تا بتوانند از این راه افراد زیادی را جذب خود کنند. اما موج دوم حاشیه های مردِ از کار افتاده جنجالی از آنجایی شروع شد که او به پلیس آگاهی رفت و خودش را به عنوان قاتل همسر دومش معرفی کرد که در همان لحظه بلافاصله صدا و سیما به این خبر واکنش نشان داد و طولی نکشید که مردم از قاب شبکه های مختلف تلویزیون آلت قتاله را در دست خبرنگاری دیدند که مشغول شمردن فشنگ های اسلحه سازمانی شهردار سابق تهران بود. حال بماند که چرا قاتل اسلحه سازمانی در اختیار داشته و تحت چه مجوزی خبرنگار صدا و سیما این امکان را داشته است تا مهم ترین مدرک قانونی را در دست بگیرد و آن نمایش را بازی کند.

انتشار همین خبر تصویری و چند راش دیگر که در آن قاتل با فرمانده پلیس آگاهی در حال گپ و گفت و چای نوشیدن بود، موج دیگری از واکنش های سیاسیون و مردم عادی را در پی داشت و عده ای رفتار دوگانه پلیس با متهمان را محکوم و عده ای هم اقدام صدا و سیما را غیر حرفه ای دانستند.

حجت الاسلام سید سعید لواسانی، امام جمعه لواسان یکی از چهره هایی بود که به اخبار و حواشی قتل همسر دوم «پیر سیاستمدار جنجالی» واکنش نشان داد و در توئیتی نوشت: «اما نجفی؛ کسی که زمین خورد، نه تمسخر، نه خوشحالی، نه شماتت. بلکه نگران شویم. ننوشته که ما در امان هستیم. مردم حتی مخالفان ما، برادرمان یا فرزندانمان یا پدرانمان هستند. چگونه از دردشان غصه می خوریم؟»

 

اتفاقات خلاف قانون در پرونده نجفی

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل پایه یک دادگستری نیز در مصاحبه اش با رسانه ها درباره پرونده نجفی گفت که در این پرونده مسائلی اتفاق افتاده است که نه تنها برای حقوق دان ها بسیار عجیب است بلکه سؤالاتی را در افکار عمومی به وجود آورده که تقریباً خیلی به نفع متهم نیست. خرمشاهی با ذکر چند مثال اظهاراتش را ادامه داده است که از همان ابتدا نوع برخوردها از نحوه برخورد پلیس با نجفی که بسیار مهربانانه بود و شبهاتی را برای جامعه به وجود آورد تا اسلحه ای که ساعاتی پس از قتل در دست خبرنگار صدا و سیما بررسی می شد و همین طور حضور خبرنگاران در قالب بازجو و مواردی از این دست نشان می دهد پرونده در مسیر قانون آیین دادرسی کیفری پیش نمی رود. این حقوق دان همچنین با اشاره به مواد ۶١ و ۶٩ قانون دادرسی کیفری بیان کرد که بر اساس تأکید قانون باید اسرار پرونده حفظ شود. حتی در ماده ٩١ همین قانون به صراحت تأکید شده است که تحقیقات باید به صورت محرمانه انجام شود و افشاکنندگان مسائل پرونده را می تواند با محکومیت مواجه کند اما در این پرونده خیلی راحت بسیاری از محرمانه ها و اسرار در رسانه منعکس شد. خرمشاهی نیز انتشار عکس های شهردار مستعفی تهران را طبق بند الف و ب ماده ٩۶ در رسانه ها ممنوع اعلام کرد و گفت که این کار باید با موافقت بازپرس و شرایط خاص باشد.

 

تکرار جنایت پس از ٢٢ سال

حواشی این پرونده پُرجنجال حتی پای محمد بلوری، روزنامه نگار مشهور حوادث را به میدان کشاند. این خبرنگار کهنه کار که این تراژدی هولناک را تکرار ماجرای تلخی دیگر پس از گذشت ٢٢سال که در آن دختر و پسر نوجوانی به نام شاهرخ و سمیه در جریان دلدادگی جنون آمیزشان ٢کودک را به قتل رسانده بودند، دانست و در روزنامه ایران نوشت که انتشار این خبر شدیدترین تکانه اخلاقی و خانوادگی را در میان اقشار مختلف جامعه به ویژه خانواده ها پدید آورده است. بلوری در این گزارش نوشت که هر چند متهم به قتل شصت وهفت ساله در بازجویی، قتل عمد همسر دومش را انکار کرد اما مدعی شد که در جریان مشاجره اش با مقتول با اسلحه ای در دست برای ترساندن او وارد حمام شده ولی هنگام گلاویز شدن همسر دومش گلوله به سینه او شلیک شده است و قس علی هذا.

بلوری در این گزارش نقد گونه هم به در دست گرفتن اسلحه از سوی خبرنگار که مدرک قانونی بوده تاخت و نوشت که طبق روال قضایی اسلحه یا چاقویی که متهم با آن مرتکب قتل شده باید از سوی دایره جنایی تحت آزمایش انگشت نگاری قرار گیرد تا روشن شود آثار انگشتی که روی دسته چاقو یا سلاح گرم باقی مانده متعلق به متهم است. چنین وسیله ای با برگه تشخیص اثر انگشت ضمیمه پرونده می شود تا در دادگاه، قضات مطمئن شوند اثر انگشت روی آلت قتل متعلق به متهم است و به این ترتیب اگر فرد متهم قتل را انکار کند، اثر انگشت، قاطع ترین دلیل برای نشان ارتکاب جرم از سوی چنین فردی خواهد بود.

در این میان قاضی محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور نجایی تهران هم درباره فیلم منتشر شده از نجفی در پلیس آگاهی واکنش نشان داد و در مصاحبه‌ای با خبرگزاری مشرق تأکید کرد: «هیچ رسانه‌ای حق ندارد چهره متهم را بدون پوشش منتشر کند، چه برسد به صورت فیلم، آن هم در صداوسیما و این‌که اسلحه یک آلت قتاله است و نباید به غیر از قضات و تیم جنایی کسی آن را در اختیار داشته باشد. حتی خبرنگار در تصاویر اعلام می‌کند که ساعت ٧ غروب است در حالی که بعد از اذان مغرب بوده است. اینها همه جرایم جداگانه‌ای دارد که به زودی علیه صداوسیما اعلام جرم می‌شود.»

 

عذر خواهی پلیس

از جایی که نوک پیکان اغلب حواشی و انتقادها به سمت پلیس بود روز گذشته فرمانده انتظامی تهران در گفت وگو با یکی از خبرگزاری ها در باره قصوری که در پرونده نجفی از پلیس سر زده عذرخواهی کرد و گفت برخی از انتقادها در پرونده آقای نجفی را می پذیریم و رد نمی کنیم. ممکن است مأموران ما نیز اشتباهاتی داشته باشند و اگر مردم احساس می کنند که ما اشتباهی کردیم، عذرخواهی می کنیم. سردار حسین رحیمی درباره حواشی به وجود آمده از نوع برخورد پلیس با محمد علی نجفی در پلیس آگاهی تهران نیز پرده برداشت و بیان کرد: زمانی که از آقای نجفی فیلم گرفته شد مربوط به موقعی بود که او به پلیس آگاهی منتقل شده و بازجویی های مقدماتی از آقای نجفی در حال انجام بود.

با این حال پرونده پیرمرد جنجالی که روزی مرد سیاست بود همچنان باز است و هر روز رسانه ها به بخشی از آن می پردازند و به نوعی ابعاد تازه تری از ماجرای نجفی و میترا استاد را فاش می کنند. موضوعی که هنوز معلوم نیست کی به سرانجام برسد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی