کد خبر : 99429
/ 09:31

انتقال آب عمان، بدون توقف

به گفته وزیر نیرو، دولت طرح انتقال آب به خراسان رضوی را به مرحله‌ای بی‌بازگشت خواهد رساند

انتقال آب عمان، بدون توقف

شهرآرا آنلاین - برنامه‌ریزی حوزه آب آن‌قدر اهمیت دارد که وزیر نیرو تعطیلات نیمه خرداد را در مشهد و در کنار مسئولان استان سپری کرد و با شرکت در جلسه شورای آب خراسان رضوی، به دفاع از طرح انتقال آب از دریای عمان به این خطه و رونمایی از کتاب طرح همیاران آب استان پرداخت، طرحی که مخالفان و موافقان زیادی دارد. البته بسیاری از صاحب‌نظران اجرای آن را در هاله‌ای از ابهام می‌دانند. «خواهش می‌کنم زلف طرح انتقال آب را به اطلاعات بی‌پایه و اساس گره نزنید. انجام این طرح به اندازه کافی توجیه دارد.» این را چهارشنبه گذشته وزیر نیرو در جلسه شورای آب استان گفت و در ادامه ابراز امیدواری کرد که ‌تا پایان دولت دوازدهم ٢ طرح انتقال آب از دریای عمان و همیاران آب به مرحله‌ای برسد که امکان بازگشت از آن نباشد. به گفته رضا اردکانیان، در خصوص طرح انتقال آب اقدامات خوبی انجام شده است و از ناحیه وزارت نیرو هیچ توقفی در آن صورت نخواهد گرفت. وی طرح‌های انتقال آب و همیاران آب را طرح‌هایی به‌ترتیب بلند‌مدت و کوتاه‌مدت با هدف به تعادل رساندن منابع و مصارف آب دانست و اظهار کرد: طرح همیاران آب طرح پیچیده‌ای است که پیش‌نیازهای آن حتی از طرح انتقال آب از دریای عمان بیشتر است. وزیر نیرو با تشبیه وضعیت مدیریت آب استان به مجروحی که خون‌ریزی داخلی دارد، بر حمایت تمام‌قد دولت و وزارتخانه متبوعش از طرح همیاران آب تأکید کرد و گفت: اجرایی شدن این طرح نیازمند وجود مدیرانی است که به کمتر از به ثمر رسیدن چنین طرحی در دوران فعالیت خود رضایت ندهند. اردکانیان با بیان اینکه «برای مدیریت آب و انرژی هر اختیاری که لازم باشد به استان تفویض خواهیم کرد» افزود: در حمایت و پشتیبانی از طرح همیاران آب، تفویض اختیار کمترین کاری است که باید انجام شود. به گفته اردکانیان، اصلی‌ترین وظیفه امروز مدیران پایدار کردن آینده ایران است و کم‌توجهی ‌به این موضوع به معنای آینده‌فروشی و خیانت به کشور است.

 

﷯ طرح انتقال آب در دستورکار

استاندار خراسان رضوی نیز در این جلسه از در دستورکار قرار داشتن طرح انتقال آب دریای عمان به شرق کشور خبر داد و گفت: مطالعات مربوط به این طرح انجام گرفته است و امیدواریم با همکاری وزارت نیرو زمینه تحقق آن در آینده‌ای نزدیک فراهم شود.

به گزارش استانداری خراسان رضوی، علیرضا رزم‌حسینی با بیان اینکه این طرح با اقتصاد کشاورزی پیوست شده است افزود: انتقال آب از دریای عمان به مرکز ایران با وجود نقدهای بسیار، از چند سال قبل کلید خورده است و طبق برنامه‌ریزی‌ها، تا سال ١۴٠٠ حدود ١١٠ میلیون متر مکعب آب به منطقه سیرجان و یزد خواهد رسید.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه قیمت تمام‌شده انتقال آب در حوزه صنعت کاملا اقتصادی است افزود: به منظور جلب مشارکت بخش‌های مختلف در طرح انتقال آب از چابهار به شرق کشور، مقرر شد با تشکیل یک شرکت سهامی، همه مجموعه‌های فولادی و صنعتی فعال در استان در این شرکت سهام‌دار شوند. وی افزود: هدف ما این است که در طرح انتقال آب از چابهار مشارکت‌های مردمی را هم داشته باشیم. در این راستا ممکن است بخشی از سهام به مردم ثروتمند خراسان رضوی واگذار شود. رزم حسینی با بیان اینکه انتقال آب از دریای عمان شرق کشور را متحول خواهد کرد ادامه داد: با توجه به برنامه‌ریزی انجام‌گرفته برای افزایش سطح زیرکشت و توسعه صادرات زعفران، در صورت اختصاص تسهیلات ارزی برای اجرای طرح انتقال آب از محل صندوق توسعه ملی، بازگشت سرمایه به صورت ارزی خواهد بود. همچنین به گزارش ایسنا، استاندار خراسان رضوی در این جلسه با اشاره به اینکه در طرح انتقال آب دست‌کم سهم خود را در رژیم دریایی حفظ می‌کنیم افزود: عرب‌ها ٢٢ برابر ما از خلیج فارس و دریای عمان استفاده می‌کنند اما ما سهمی از دریا نداریم. باید از لحاظ دیپلماسی آب، سیاسی‌کاری انجام دهیم. همان‌طور که برای غرب کشور ١٠ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی گذاشته شده، باید در شرق کشور نیز که آب‌های مرزی نداریم آب را هدایت کنیم، و تنها راه از دریای عمان است. به گفته رزم حسینی، سپرده‌های بانکی مردم در خراسان ٩٠ هزار میلیارد تومان است و استان در نسبت تسهیلات به سپرده رتبه ٢۵ ‌کشور را دارد، در حالی که در سپرده رتبه ۴، فضای کسب و کار رتبه ١٨ و سلامت اداری رتبه ٢٨ را داراست. رزم حسینی همچنین از وزارت نیرو درخواست کرد ‌حکمرانی آب و برق به استان‌ها واگذار شود تا با همکاری همه ارکان حاکمیت، در راستای افزایش بهره‌وری و رفع مشکلات در این زمینه گام برداشته شود. رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی نیز در این مراسم طرح انتقال آب را اقدامی ارزشمند برای افزایش بهره‌وری در حوزه آب برشمرد و گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای دستیابی به اهداف مدنظر این طرح، از اجرای آن حمایت خواهند کرد. حمید بنایی افزود: در سال ٩۶ با پیگیری نمایندگان ردیف اعتباری ویژه طرح انتقال آب دریای عمان در قانون بودجه سنواتی کشور ایجاد شد و خوشبختانه پیگیری‌های خوبی در استان درحال انجام است. امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مردم مشهد در مجلس، هم در این جلسه گفت: وقتی ‌فرایند طولانی شود، طبیعی است که هزینه‌های نهایی افزایش می‌یابد. بنابراین ‌اجرای پروژه‌های مربوط به حوزه آب باید تسریع شود.

دیگر نماینده مردم مشهد در مجلس نیز که از منتقدان همیشگی طرح انتقال آب از دریای عمان است در این جلسه از طرح همیاران آب حمایت کرد.

به گزارش ایسنا، رضا شیران خراسانی اظهار کرد: بیش از ۵/١ سال است ‌روی طرح زعفران کار می‌کنند. ما نگران محدودیت زمانی هستیم. امیدواریم این طرح در ٢ سال انتهایی دولت به نتیجه‌ای برسد و هر فرد دیگری بیاید این کار را به نتیجه نهایی و اجرایی برساند.

 

لزوم تغییر فرهنگ مصرف در جامعه

وزیر نیرو در جریان سفر خود به مشهد با نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و تولیت آستان قدس رضوی نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی امام‌جمعه مشهد، نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی در این دیدار گفت: آمریکا برای حفظ خود در رقابت اقتصادی با کشورهای دیگر، به از بین بردن موانع پیش روی خود نیاز دارد. در مسئله تحریم و فشار اقتصادی بر ایران، آمریکا وقت زیادی ندارد که در مقابل اقتصاد کشورهای در حال رشد دیگر حرکت‌ مثبتی انجام دهد. آیت‌ا... سید احمد علم‌الهدی اضافه کرد: برای حل مشکلات مربوط به آب، به تغییر فرهنگ مصرف و تقویت فرهنگ مقاومت نیاز داریم. در این دیدار، وزیر نیرو نیز گفت: گاهی دشمن برای فشار بر کشور‌ روی نقطات ضعف ما انگشت می‌گذارد. یکی از آن‌ها‌ فرهنگ مصرف است. در همین راستا باید فرهنگ مصرف عمومی را اصلاح کنیم. به گزارش روابط عمومی آب منطقه‌ای، اردکانیان در دیدار خود با تولیت آستان قدس رضوی نیز اظهار کرد: استان خراسان رضوی و کلان‌شهر مشهد با توجه به جایگاه مقدس و والایی که دارد، باید به کارگاه ‌آموزش مصرف بهینه آب و انرژی تبدیل شود. همچنین حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی بر آمادگی کامل این نهاد در پرهیز از بد‌مصرفی و کمک به اجرای موفق طرح همیاران آب در استان تأکید کرد و گفت: کمک به دولت در اجرای برنامه‌های مصوب و حل مشکلات مردم از جمله راهبردهایی است که مقام معظم رهبری در حکم تولیت آستان قدس بر انجامش تأکید فرموده‌اند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظرات شما
بی نام
06:20 1 1 پاســخ به ایــن نظــر

از افزایش جمعیت مشهد جلو گیری شود و از طرح انتقال اب عمان به مشهد پرهیز کنید دلیل ان هم وجود 4 گسل در اطراف مشهد است که دو گسل بسیار خطرناک سنگ بست و گشف رود فعال هستند و هر لحظه امکان وقوع یک زلزله شدید در مشهد وجود دارد افزایش تراکم و نبودن مکان امن در زمان زلزله ریسک زندگی در شهر بشدت افزایش میدهد

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی