کد خبر : 99442
/ 09:52

لبنیات به دومینوی گرانی می‌پیوندد؟

کاهش مجدد سرانه مصرف لبنیات و زیان‌دهی دامداران ٢ روی این سکه‌اند

لبنیات به دومینوی گرانی می‌پیوندد؟

شهرآرا آنلاین - فرزانه شهامت - خبرهای حاکی از احتمال افزایش قیمت شیر خام از حد زمزمه گذشته است. تقریبا کسی در موافقت ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف‌کننده با افزایش قیمت شیر تردید ندارد. آنچه مانده، زمان اعلام و درصد افزایش نرخ است. اگر آن‌طور که نظر افضلی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، می‌گوید با پیشنهاد دامداران برای افزایش ٢٢.۵ درصدی نرخ شیر خام، موافقت شود، افزایش قیمت محصولات لبنی به همین میزان کاملا بدیهی است. پیش‌بینی دبیر انجمن صنایع لبنی ایران بیشتر از این حرف‌هاست. رضا باکری به ایلنا می‌گوید: در صورت تصمیم ساختارهای یادشده، افزایش نرخ محصولات لبنی، دست‌کم ٣٧ درصد خواهد بود و کالا‌های گروه یک شامل شیر، ماست و پنیر را نیز شامل خواهد شد.

از آخرین پیگیری ما در مورد مشکلات دامداران، بیش از ٣ ماه می‌گذرد. بررسی‌هایمان نشان می‌دهد مشکلات، به قوت خود باقی است و نه تنها آب از آب تکان نخورده بلکه اوضاع را به سمتی پیش برده که بعید است جز بیراهه افزایش قیمت‌ها، تصمیمی اتخاذ شود.

 

﷯ ٣ ماه بعد...

بگذارید معنی «آب از آب تکان نخورده است» را قدری برایتان باز کنیم. ٨اسفند پارسال در گزارشی با عنوان «اوضاع به کام دلالان خوراک دام»، از معضلی به نام پشت‌بارنامه گفتیم که درست مانند زیرمیزی، مشتری را نقره‌داغ می‌کند، بدون آنکه برای پیگیری ردی از خود باقی بگذارد. شیوع این موضوع -البته اگر مسئولان دولتی و بخش خصوصی حمل‌و‌نقل انکار را کنار بگذارند- هزینه‌های تولید را بالا برده است. در تاریخ یادشده با معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان نیز صحبت کردیم و به وعده‌اش دلگرم شدیم. او از رایزنی با راه‌آهن برای اختصاص واگن به حمل نهاده‌های دامی گفت، بلکه بخشی از هزینه‌های سربار برای دامداران کم شود.

٣ ماه از این موضوع می‌گذرد. پیگیری مجدد آن از دبیر کمیته سیاست‌گذاری شیر استان حکایت از این واقعیت دارد که اتفاق تازه‌ای نیفتاده است و نرخی که اکنون برای حمل نهاده‌ها از بنادر به استان اخذ می‌شود به ٢ برابر نرخ مصوب نیز می‌رسد. مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروری خراسان رضوی نکات جالب‌تری را با ما در میان می‌گذارد. امین هراتی می‌گوید: موضوع انتقال نهاده‌ها با ریل که یک سال است پیگیر آن هستیم، به تازگی و در جلسه اخیر با استاندار مطرح و پیگیری آن بدون تعیین سقف زمانی مصوب شد.

اشاره او به جلسه‌ شورای کشاورزی استان است که اول خرداد به ریاست استاندار و بدون حضور رسانه‌ها برگزار شد. این در حالی است که استاندار خراسان رضوی بارها تأکید کرده است که جز شورای تأمین، جلسه‌ای را بدون حضور رسانه‌ها برگزار نمی‌کند. جلسه بعدی این شورا و پیگیری مصوبات آن چه زمانی انجام خواهد شد؟ متأسفانه اطلاع دقیقی نداریم، شاید ماه آینده و شاید باز هم بدون حضور نمایندگان افکار عمومی.

 

﷯ سنگلاخ تولید

«افزایش قیمت‌ شیر ناگزیر است، چون نهاده‌های دامی که با ارز ۴٢٠٠ تومانی وارد می‌شود و با نرخ مصوب به دست دامدار می‌رسد، نیاز دامدار را تأمین نمی‌کند، چون هم میزان آن کم است و هم دیر و نامنظم می‌رسد. دسترسی به نهاده‌های دولتی برای دامداران سنتی و کوچک به مراتب دشوارتر و در نتیجه ریزش اشتغالشان محتمل‌تر است. دامدار نمی‌تواند دام را گرسنه بگذارد. او ناگزیر است نهاده‌هایی را که دولت برای واردات آن‌ ارز یارانه‌ای داده است با نرخ آزاد از بازار تهیه کند. دستمزد کارگر ٣۶ درصد افزایش پیدا کرده و قیمت علوفه نسبت به پارسال حدود ٢ برابر شده است. خلاصه این‌ها می‌شود فشار بر دامدار، اینکه هزینه تمام‌شده شیر برایش کیلویی ٢۴٠٠ تومان و نرخ مصوب برای فروش آن ٢٠٠٠ تومان باشد.» این‌ها را دبیر کمیته سیاست‌گذاری شیر استان می‌گوید. تولیدکننده‌های دیگر نیز همین‌ها را می‌گفتند.

 

﷯ هشدار صریح

در صحت این جمله شک نکنید: «سرانه مصرف لبنیات در کشور کاهش پیدا کرده است.» پزشکان، پژوهشگران و حتی تولیدکنندگان شیر صنعتی بر این نکته اتفاق نظر دارند. آمارهای غیررسمی حکایت از کاهش ۵ کیلوگرمی سرانه سالانه مصرف لبنیات و رسیدن به مرز ٧٠ کیلوگرم را دارد. این سرانه در جهان ٢٨٠ کیلوگرم است. آبان پارسال ایرج حریرچی، سخن‌گوی وزارت بهداشت با ادبیات «صراحتا هشدار می‌دهم» به ایرنا گفته که اخیرا با افزایش قیمت شدید شیر و لبنیات و کاهش قدرت خرید مردم، سرانه مصرف در معرض کاهشی شایان توجه است. بنای ورود به مباحث پزشکی و ردیف کردن بیماری‌های ناشی از فقر مصرف لبنیات را نداریم. منطق اقتصادی حکم می‌کند هزینه‌هایی که قرار است در سال‌های آینده صرف درمان شود، همین حالا با رویکرد پیشگیرانه به کاهش هزینه‌های تولید تخصیص داده شود تا به قول معروف نه سیخ تولید‌کننده بسوزد و نه کباب مصرف‌کننده.

دبیر کمیته سیاست‌گذاری شیر در خراسان رضوی معتقد است با چند راهکار می‌شود جلوی افزایش قیمت شیر را گرفت و از ریزش مصرف، جلوگیری کرد. «گاودار با مشکل نقدینگی مواجه است. اگر زمانی می‌توانست با چک، خوراک دام بخرد الان باید نقد بپردازد و ٢ ماه بعد تحویل بگیرد. تسهیلات ارزان‌قیمت برای تأمین سرمایه در گردش لازم است.» راهکار دومی که فرزاد‌نیا می‌گوید به توزیع منظم و کافی نهاده‌ها برمی‌گردد تا دامدار مجبور نشود نهاده‌های وارداتی با ارز دولتی را با نرخ آزاد بخرد. افزایش نظارت بر کارخانه‌های لبنی که شیر را با قیمت پایین می‌خرند و در محصولاتی مثل دوغ، شیرهای طعم‌دار و... با سود بالا می‌فروشند، نکته دیگری است که اجرای آن هرچند نفعی برای دامدار ندارد اما مصرف‌کننده را منتفع می‌کند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی