کد خبر : 99461
/ 10:31
درباره تاثیرات منفی اینترنت و شبکه های اجتماعی بر روی سلامت کاربران و راهکارهای مقابله با آن

شبکه های ضد اجتماعی

شبکه های اجتماعی می توانند ابزار انقلاب باشند، به نشر ایده های سازنده کمک کنند و انسان ها را به هم پیوند دهند. اما با همه این خوبی ها بر زندگی روزمره بشر تأثیر منفی بسیار دارند.

شبکه های ضد اجتماعی

شهرآرا آنلاین - گروه شهرهوشمند | در عصر دیجیتال که کاربران هر روز زمان بیشتری را به پرسه زدن در فضای مجازی اختصاص می دهند، تحقیقات درباره تأثیر این کار نیز بیشتر و مشخص شده اینترنت و شبکه های اجتماعی بر زندگی روزمره انسان اثرات بعضا جبران ناپذیری می گذارد؛ از نگرانی درباره حریم خصوصی گرفته تا مزاحمت آنلاین، معضلات هر روز کاربران شبکه های اجتماعی هستند. در کنار این نگرانی ها، پژوهش های تازه نشان داده اند که وابستگی کاربران به اینترنت و شبکه های اجتماعی، اثر منفی روی سلامت جسمی و روانی آن ها دارد.در ادامه به مهم ترین اثرات منفی شبکه های اجتماعی اشاره خواهیم کرد.

 

افزایش احساس تنهایی

با شروع به کار نسل جدید شبکه های اجتماعی مبتنی بر تلفن همراه هوشمند در دنیا افراد بیش از پیش دچار تنهایی و انزوا شده اند. در واقع استفاده از پیامک به جای مکالمه سبب کاهش فعالیت های اجتماعی افراد و افت توان ارتباطی آن ها با دیگران شده است.

استفاه از تلفن، تبلت و فبلت های هوشمند ازسوی افراد، نوعی اعتیاد در آن ها به وجود آورده است و بیشتر افراد در زمان صرف غذا با اعضای خانواده، تماشای تلویزیون یا حتی صرف وقت با اعضای خانواده به کار با این وسایل الکترونیکی می پردازند.

 

چاره چیست؟

برای حفظ سلامت روان و جلوگیری از آسیب آن، مدت محدودی برای استفاده از تلفن های همراه هوشمند و سایر وسایل الکترونیکی در نظر بگیرید. این موارد جایگزین های فوق العاده ای برای موفقیت فردی و حرفه ای در عوض صرف بازه زمانی زیاد و بیهوده در شبکه های اجتماعی است:

صحبت با افراد و مکالمه حضوری با آن ها

انجام فعالیت های اجتماعی

مطالعه کتاب های کاغذی

ورزش

غذا پختن

مطالعه برای یادگیری مهارت و تخصص های جدید

 

افسردگی کودکان

امروزه شاهد افزایش شمار نوجوانانی هستیم که تأثیر شبکه های اجتماعی باعث افسردگی، اضطراب و سایر بیماری های مرتبط با سلامت روان در آن ها شده است. یکی از گروه هایی که بیشتر از همه درباره آن ها احساس نگرانی وجود دارد، کودکانی هستند که به دلیل اعتیادشان به شبکه های اجتماعی یا بازی های رایانه ای تمایلی به بیرون رفتن از خانه ندارند. این گروه از کودکان اغلب از صحبت با روان پزشک خودداری می کنند. در مواردی ممکن است ماه ها طول بکشد تا بتوان آن ها را به خارج شدن از خانه ترغیب کرد. این کودکان در دنیایی تخیلی زندگی می کنند که در مواردی بر سلامت فیزیکی آن ها تأثیر می گذارد. 

 

والدین چه اقدامی انجام دهند؟

والدین باید مراقب زمانی که کودکان صرف اینترنت می کنند، باشند. مطمئن شوند که این زمان با دیگر فعالیت های کودکان مثل روابط اجتماعی، ورزش، خوردن و خوابیدن تداخل نداشته باشد.

اجازه ندهند کودک در زمان غذا خوردن از موبایل یا سایر وسایل مشابه استفاده کند.

یک ساعت قبل از خواب تمامی این وسایل را از کودک دور کنند.

اجازه ندهند که کودکشان این وسایل را در اتاقشان شارژ کند.

با کودکان، مرتب درباره آنچه در اینترنت انجام می دهند، صحبت کنند. مثلا از آن ها سؤال کنند که امروز چه پیام هایی گذاشته اند، با چه کسانی دوست هستند و استفاده از اینترنت چه تأثیری بر آن ها داشته است.

به خاطر داشته باشید که فیس بوک، توئیتر یا اینستاگرام رسما کودکان کمتر از ۱۳ سال را از داشتن هرگونه حساب کاربری منع می کند.

کودکان را تشویق کنید تا از اینترنت برای فعالیت های خلاقانه استفاده کنند. 

 

افزایش اضطراب و خودکم بینی

سال گذشته میلادی، انجمن سلطنتی سلامت عمومی بریتانیا در تحقیقی از حدود ۱۵۰۰ نفر در سنین ۱۱تا ۲۵ سال خواست تا خلق و خویشان در زمان استفاده از ۵شبکه اجتماعی محبوب را ثبت کنند. براساس نتیجه این تحقیق به نظر می رسد ٢شبکه اجتماعی اسنپ چت و اینستاگرام بیش از همه بر اضطراب و خودکم بینی افراد تأثیر داشته است.

در این بررسی از هر ١٠نفر، ٧نفر گفته بودند که اینستاگرام باعث شده تصویر خیلی بدی از بدنشان داشته باشند و نیمی از شرکت کنندگان چهارده تا بیست و چهارساله گفتند که اینستاگرام و فیس بوک حس اضطراب را در آن ها تشدید کرده است.نیمی از کاربران هجده تا سی و چهارساله گفته اند ترک یک باره شبکه های اجتماعی تأثیر مثبتی بر خواب آن ها داشته و روابط آن ها را در دنیای واقعی بهتر کرده است. حدود نیمی از این افراد (۴۷ درصد) هم معتقد بودند که این کار در کل برای سلامت آن ها سودمند بوده است. 

 

افزایش حواس پرتی

تحقیقات نشان می دهد کسانی که به صورت دائم در شبکه های اجتماعی حضور دارند، نسبت به کاربران معمولی اینترنت، کمتر از مهارت انجام هم زمان چند کار بهره می برند. به عبارت دیگر، مغز معتادان به شبکه های اجتماعی قادر نیست روی اختلالات صورت گرفته و حواس پرتی های ناشی از اطلاعات مختلفی که دریافت می کند، فیلتر بگذارد و همین مسئله باعث می شود این افراد نتوانند چند کار را به صورت هم زمان انجام دهند. این بررسی همچنین مشخص کرده است افرادی که حضور کم رنگ تری در اینترنت دارند، اطلاعات را با دقت و کیفیت بیشتر در حافظه خود ذخیره می کنند. 

 

نابود کردن زبان فارسی

یکی از وظایف مهم رسانه ها و فضای مجازی، انتقال درست پیام به بهترین شکل در کمترین زمان است. زبان به عنوان ابزار ارتباطی، نقش بسیار مهمی در این زمینه ایفا می کند. به کارگیری درست زبان و قواعد آن از طریق اصول و مبانی نگارشی و ویرایشی، اولین و مهم ترین ابزار هر رسانه است. اما امروزه فضاهای مجازی، آسیب های بسیاری به زبان فارسی وارد می کنند. یکسان نبودن سبک نوشتاری، کاربرد وسیع شکسته نویسی، آشفتگی رسم الخط و دخالت سلیقه های شخصی و بدعت گذاری رسم الخطی، وجود غلط های املایی بی شمار، تأثیر پذیرفتن بیش از حد از زبان محاوره، راه یافتن واژگان بیگانه مخفی و... همگی باعث شده اند زبان فارسی در معرض خطر جدی قرار بگیرد.

غلط نویسی و ایجازنویسی معمول در فضای مجازی، یک آسیب صددرصدی برای زبان و ادبیات فارسی است. این آسیب به مرور به فضای حقیقی هم سرایت خواهد کرد. غلط ها به هر حال دست به دست خواهد شد و به زبان و فرهنگ عمومی هم انتقال می یابد. این غلط نویسی ها شاید برای نسل ما شناخته شده باشد و مشکلی ایجاد نکند، اما ممکن است نسل بعدی را تحت تأثیر سوء قرار دهد و کودکان و نوجوانان فکر کنند درست همانی است که در فضای مجازی منتشر می شود.

 

چاره چیست؟

این رویه در طول زمان خطرناک است. برای مقابله با این اشتباهات فاحش ادبی، می توان از خود فضای مجازی برای آموزش کاربران استفاده کرد، به خصوص با تشکیل گروه های ادبی در آن. 

 

کاهش میزان شادی افراد

«اسنا اونیل» یک شخصیت معروف اینترنتی اهل استرالیا است و در ظاهر به نظر می رسید همه آنچه را می خواست داشت، حدود یک میلیون فالوور در شبکه های اجتماعی و قرارداد های مدل بودن که از همه طرف به سویش سرازیر بود، اما او به طور علنی اعلام کرد که از اینستاگرام بیرون خواهد رفت چون هیچ کدام از این چیزها او را خوشحال نمی کند. در واقع با اینکه در اوج بود، گفت که هرگز تا این حد «احساس بدبختی» نکرده است. «مارکو لاکوبونی» استاد روان پزشکی و علوم رفتاری دانشگاه کالیفرنیا می گوید که این طبیعی است که ما آنچه را دیگران دارند بخواهیم، چون ما دارای «عصب های آینه ای» هستیم و آن ها ما را وا می دارند که چنین باشیم. اگر نتوانیم خود را با بُت هایمان مطابقت دهیم، احساس سر خوردگی و شکست می کنیم.

 

چاره چیست؟

نیازی نیست برای همیشه از شبکه های اجتماعی خارج شویم؛ فقط اگر می توانیم گاهی به عصب های آینه ای مان استراحتی بدهیم و کمتر به اینستاگرام یا دیگر شبکه های اجتماعی سر بزنیم..

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی