کد خبر : 99466
/ 10:39
هلاکت ٣سوداگر مرگ و کشف ١۶ قبضه سلاح جنگی نتیجه ٧٨روز تلاش مرزبانان خراسانی

کشف ٨٥٨کیلو مواد مخدر در مرز

تا چشم کار می‌کند کوه است و بیابان. بیابانی که در زمستان سرمایش استخوان را می‌سوزاند و گرمای تابستانش گوشت تنت را آب می‌کند.

کشف ٨٥٨کیلو مواد مخدر در مرز

شهرآرا آنلاین - مهدی قرآنی - تا چشم کار می‌کند کوه است و بیابان. بیابانی که در زمستان سرمایش استخوان را می‌سوزاند و گرمای تابستانش گوشت تنت را آب می‌کند. در این میان اما نمی‌شود از خطر هم غافل شد چرا که مرگ در اینجا همیشه در پشت تپه‌ای، بوته‌ای و یا صخره سنگی در کمین نشسته است. خنجرهای برهنه‌ای که اگر حواستان را جمع نکنید در دل سیاه شب مهمان ناخوانده گلویتان خواهد شد. البته نباید از انسان‌های درنده‌خویی که شبانه به دل این بیابان‌ها می‌زنند و خون بازی راه می‌اندازند هم غافل شد. این‌ها گوشه‌ای از دشواری‌های مناطق مرزی خراسان رضوی است که مرزداران این استان هر ثانیه با آن دست به گریبان‌اند و برای حفظ امنیت ما هر روز جانشان را به خطر می‌اندازند. 

خطری که گاهی مثل درگیری‌های مسلحانه سوداگران مرگ در پاسگاه‌های مرزی به قیمت جان یکی از پاسداران مرزبانی ما تمام می‌شود و یک زندگی را داغ‌دار می‌کند. درست مثل عملیات مسلحانه عده‌ای از اشرار مسلح در ارتفاعات شرشری هنگ تایباد که ٢نفر از نیروهای مرزبانی را به شهادت رساندند و یا درگیری مسلحانه سوداگران مرگ در منطقه هشت تادان که منجر به شهادت دیگر مرزبان ما شد.

 

دستگیری ٣٠١۶متجاوز مرزی

ورود اتباع غیر‌مجاز، عملیات‌های قاچاقچیان افیونی مسلح، وارد کردن سلاح و مهمات جنگی از کشورهای همسایه، تحرکات عوامل تروریستی، قاچاق انسان و قاچاق سوخت به خارج از کشور موضوعاتی هستند که فرمانده مرزبانی خراسان رضوی در مصاحبه‌ای با شهرآرا به آن‌ اشاره کرد و به خبرنگار ما گفت که همکارانش در مرزبانی استان به صورت مستمر و شبانه‌روزی برای مقابله با افرادی که قصد برهم داشتن امنیت کشور را دارند در تلاش‌اند.

سردار ماشاء‌ا... جان‌نثار در این گفت‌وگو از دستگیری ٣٠١۶متجاوز مرزی تنها در ٧٨روز ابتدایی امسال خبرداد و آن را یکی از اقدامات مهم مرزبانی در این مدت کوتاه بر شمرد. علاوه بر این هلاکت ٣قاچاقچی مسلح در این مدت که قصد وارد کردن چند محموله سنگین مواد‌مخدر به داخل کشور را داشته‌اند خبر دیگری بود که سردار جان‌نثار به آن پرداخت.   

به گفته این مقام ارشد مرزبانی با توجه به همسایگی خراسان رضوی با کشور افغانستان موضوع مبارزه با مواد‌مخدر در این منطقه امری مهم است که در این مدت مرزبانان استان توانسته‌اند طی اجرای ده‌ها کمین، عملیات مسلحانه و اطلاعاتی، دست چندین گروه قاچاق مواد افیونی را کوتاه و ۸۵۸ کیلو و ۳۰۰ گرم انواع مواد‌مخدر را از آ‌ن‌ها کشف و ضبط کنند.

 

ضبط ١٣۵هزار لیتر سوخت قاچاق

زمینگیری گردانندگان باند فروش سلاح و مهمات جنگی در دو مرحله از دیگر اقدامات مأموران مرزبانی این استان بود که سردار جان‌نثار در ادامه این گفت‌وگو به آن اشاره کرد و گفت: در این مدت مأموران ما طی رصد میدانی و اشراف اطلاعاتی به مناطق تحت کنترل خود توانستند ١۶قبضه سلاح جنگی و شکاری شامل کلت، کلاشنیکوف و وینچستر را از یک گروه فروشنده اسلحه و چند سوداگر مرگ کشف و ضبط کنند.

کشف ۷۷هزار و۶۷۰ نخ سیگار هم یکی دیگر از اقدامات مأموران مرزبانی خراسان رضوی بود که فرمانده‌شان به آن اشاره کرد و گفت که این کشفیات حاصل بازرسی و بررسی‌های تخصصی همکارانش از خودروهای ترانزیتی منطقه بوده است.

در کنار همه این اقدامات، مبارزه با قاچاق سوخت از دیگر اقدمات حساس و ضربتی مرزبانان خراسانی است که در این ٧٨ روز در قالب شناسایی، بازرسی خودروهای ترانزیتی و راه‌اندازی پست‌های ایست و بازرسی به انجام رسید و منجر به کشف ۱۳۵ هزار و ۱۸۱ لیتر سوخت قاچاق شد.

با همه این‌ها اما نمی‌توان از مشکلات مرزبانان خراسانی نیز غافل شد چراکه سردار جان‌نثار کمبود اعتبارات و نداشتن یک‌سری امکانات را از مشکلات حوزه مرزبانی می‌داند و امیدوار است که امسال این موانع برطرف شوند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی