کد خبر : 99476
/ 07:28
گزارش گاوداری‌ای که این روزها امان مردم را بریده است

یک گاوداری و کلی دردسر

وقتی تمامی نهادها شانه خالی می‌کنند چه کسی مسئول است؟

یک گاوداری و کلی دردسر

شهرآرا آنلاین - فیضی/ لاریچه- در پی پیام‌ها و تماس‌های مردمی متوجه می‌شویم که در محدوده خیابان رسالت 84 یک واحد گاوداری باعث ایجاد مزاحمت‌ها و آلودگی‌هایی برای اهالی منطقه مسکونی شده است. مزاحمت‌های بهداشتی از انواع پشه گرفته تا بوی نامطبوع که امان اهالی را بریده است.

 

نامه‌های بی‌اثر

برای پیگیری مشکل مردم راهی محله سیس‌آباد می‌شویم. اهالی منتظر ما هستند و به گرمی به استقبالمان  می‌آیند. آقای کارگر، یکی از اهالی این محله که خانه‌اش در کنار گاوداری است با چهره‌ای خسته از پیگیری‌ها و شاید هم ناامید از اینکه ما هم بتوانیم کاری برای او و دیگر اهالی انجام دهیم به سراغمان می‌آید.

او با پوشه‌ای سبز که تعداد زیادی نامه نگاری به سازمان‌های مختلف در آن است پیش می‌آید. پوشه‌اش را روی صندوق عقب ماشین باز می‌کند و یکی یکی نامه‌هایی را که راه به جایی نبرده‌اند نشانمان می‌دهد. ابتدا نامه اهالی را جلومان می‌گذارد. نامه یا استشهاد محلی  باحدود 20 امضا که در آن اهالی خواستار جمع آوری این گاوداری به‌دلیل مزاحمت‌هایش شده‌اند. نامه‌های دیگر را هم نشان می‌دهد. نامه‌ای از بهداشت محیط که به امضای دکتر عرب‌نژاد، مسئول مرکز بهداشت شماره3، رسیده است و در آن اعلام شده که مشکلات گاوداری منطقه باید حل شود. نامه‌ای هم در میان نامه‌هاست که مربوط به مقام قضایی است. در حال خواندن نامه‌ها هستیم که اهالی دورمان جمع می‌شوند و شروع می‌کنند به گلایه. حرف‌هایی که می‌شنویم حرف‌های عجیبی است!

 

پشت‌گرمی خاص

یکی از اهالی می‌گوید شنیده‌ایم چون داماد یکی از نماینده‌های مجلس است پشتش گرم است. یکی دیگر از اهالی می‌گوید پارتی زیاد دارد و هرکار می‌خواهد می‌کند.

 گلایه‌های اهالی زیاد است. خانمی دستش را گوشه چشمش می‌گذارد و زخمی که روی صورتش است نشان می‌دهد و می‌گوید: «این زخم را می‌بینی؟ چند روز پیش همین پشه های گاوداری زدند. خوب هم نمی‌شود و همین طوری جایش مانده».یکی دیگر از اهالی می‌گوید: « از بوی بد گاوداری مجبوریم در و پنجره‌ها را ببندیم و جرئت نمی‌کنیم حتی برای دقایق کوتاهی کولر خانه‌مان را در این گرمای ماه رمضان روشن کنیم؛  چون بوی نامطبوع گاوداری، خانه را برمی‌دارد .» یکی دیگر از اهالی که حسابی شاکی است،می‌گوید: « ما چه گناهی کرده‌ایم که ساکن این منطقه از شهر هستیم؟ هیچ کس به ما رسیدگی نمی‌کند. هرجا هم که می‌رویم کسی جواب درست و حسابی نمی‌دهد.»محل دقیق گاوداری را از آقای کارگر می‌پرسیم. با دست خانه‌ای را نشان می‌دهد. ورودی شبیه به ورودی خانه باغ است و دری بزرگ دارد. نزدیک می‌رویم، قبل از صدای گاوها بوی آن‌ها به مشام می‌رسد و نادید حق را به اهالی می‌دهیم. آقای کارگر می‌گوید: 

« این گاوداری که همسایه ماست تا سه، چهار سال پیش فقط دوتا گاو داشت. ما هم گفتیم اشکالی ندارد و این دو تا گاو مزاحمتی ندارد ولی الان چند سالی است که تعداد گاوها زیاد شده و الان حدود 40تا50 رأس گاو نگهداری می‌شود.»

 

مالک بی‌همراه

صحبت‌های اهالی را می‌شنویم و برای پیگیری موضوع در اولین قدم سراغ شبکه دام‌پزشکی می‌رویم. مسئول واحد نظارت، دکتر شهرام کرباسی به همراه چند تن از کارشناسان راهی محل می‌شوند و ما هم همراهشان می‌رویم. به محل که می‌رسیم یکی از اهالی هم ما را همراهی می‌کند. بعد کلی از در زدن‌های مکرر بالأخره جوانی در را برای ما باز می‌کند. جوانی که از چهره و لحن صدایش مشخص است که از اتباع است. مأموران دام‌پزشکی بعد از معرفی خود و با هماهنگی نگهبان وارد می‌شوند. زمینی بزرگ که گوشه‌ای از آن تعدادی گاو شاید همان 40 رأس نگهداری می‌شوند. بیشترگاوهایی که می‌بینیم شیرده هستند و البته دستگاه شیردوش هم گوشه‌ای گذاشته شده است. دکتر کرباسی از نگهبان می‌خواهد که مدارک و مجوزهای گاوداری را بیاورد. او اظهار بی‌اطلاعی می‌کند. از نگهبان می‌خواهد که با مالک گاوداری تماس بگیرد که باز هم جوابی سربالا می‌دهد و می‌گوید که تلفن همراه ندارد. تیم نظارتی اطراف گاوداری را بازدید می‌کنند و در بین صحبت‌هایشان متوجه می‌شویم که مدتی قبل برای این  گاوداری اخطاریه ای صادر شده است. همچنین برای خون‌گیری و واکسیناسیون دام‌پزشکی مراجعه‌ای نداشته است. حتی یکی از کارشناسان روی مخزن شیر دست می‌گذارد و می‌گوید که خنک‌کننده شیر خاموش است! و هر لحظه ممکن است شیرها فاسد شود. تیم نظارت اخطاریه‌ای را برای مالک این گاوداری تنظیم می‌کنند و مقرر می‌شود که در تاریخ 30/2/98 مالک به همراه مدارک به دام‌پزشکی مراجعه کند.

 

هیچ مجوزی صادر نکرده‌ایم

سی و یکم اردیبهشت برای پیگیری موضوع با دام‌پزشکی تماس می‌گیریم و عجیب اینکه به جای دریافت جواب با این موضوع مواجه می‌شویم که م.ن مالک گاوداری به جای اینکه بخواهد در مورد مشکلات بهداشتی توضیح دهد، نامه‌ای یا بهتر بگویم شکایتی بلند بالا تنظیم کرده است که چرا خبرنگار وارد ملک او شده است. از نظر دام‌پزشکی آلودگی‌های این گاوداری مشهود و قابل تأیید است و در اخطاریه‌ای که به این گاوداری نوشته شده صراحتا اعلام شده است که آلودگی برای اهالی ایجاد می‌کند. هرچند برداشتمان از صحبت‌های روابط عمومی شبکه دام‌پزشکی این است که پاسخ درستی نخواهیم گرفت و این سازمان از آن نامه بلند بالا کمی هراس دارد ولی برای دریافت پاسخی روشن با دکتر جوادی‌نژاد، رئیس شبکه دام‌پزشکی استان، تماس می‌گیریم. پیش از اینکه گفت وگو را آغاز کنیم از مقامی آگاه مطلع می‌شویم که این گاوداری مجوز بهسازی از جهادکشاورزی داشته است که سال 92 به پایان رسیده و دیگر تمدید نشده است. همچنین این واحد هیچ پروانه بهداشتی و بهره‌برداری ندارد. اما گفت و گوی ما:

•باتوجه به بازدیدی که کارشناسان شما از گاوداری داشته‌اند چه برنامه‌ای برای آن در دست دارید؟

این گاوداری مجوزهای لازم را دارد و من آن‌ها را دیده‌ام.

•مجوز که سال 92 تمام شده است؟

بله ولی نامه‌ای در تاریخ 23/2/98 از جهاد به نظام مهندسی زده شده و در آن اعلام کرده‌اند تمدید مجوز بلامانع است.

•نظام مهندسی که به ما اعلام کرد هیچ مجوزی در محدوده رسالت به دلیل بافت مسکونی صادر نخواهد کرد؟

نظام مهندسی هنوز اعلام نظر نکرده است. بعد از اعلام نظر برای صدور پروانه، این نامه به دام‌پزشکی خواهد رسید.

•باتوجه به مشکلات مردمی و در محدوده مسکونی قرار گرفتن این گاوداری آیا شما پروانه خواهید داد؟

بعد از اینکه نظر و نامه نظام مهندسی به ما برسد گروهی برای بررسی پروانه به محل اعزام خواهیم کرد و باتوجه به ضوابط بیرونی و درونی درباره آن تصمیم خواهیم گرفت.

• به هرحال شرایط بیرونی که مشخص است و الان محدوده شهری منطقه 3 محسوب می‌شود!

الان هیچ اعلام نظری نمی‌کنم. فقط این نکته را می‌گویم که تاکنون ما هیچ مجوزی برای این دامداری صادر نکرده‌ایم.

• در ارتباط با تخلفات بهداشتی چه برخوردی خواهید کرد؟

کدام تخلفات بهداشتی؟

• همین که هیچ پروانه ای ندارد خودش تخلف نیست؟

خیلی از دامداری‌های روستایی پروانه ندارند.

 

شهرداری خارج از گود

پاسخ دام‌پزشکی برایمان قانع‌کننده نیست ولی بیش از این پیگیری نمی‌کنیم؛ چراکه الان بیشتر از هرچیز برایمان مهم این است که ماجرای مجوز و پروانه چه خواهد شد. با روابط عمومی نظام مهندسی تماس می‌گیریم؛ اما از وجود نامه تاریخ 23 اردیبهشت ماه اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند. در قدم بعدی با دو سؤال سراغ جهاد کشاورزی می‌رویم. اول اینکه چرا و به چه دلیل اعلام کرده‌اند که صدور مجوز برای این گاوداری بلامانع است و دوم اینکه باتوجه به درخواست‌های مردمی و مزاحمت‌ها و آلودگی‌های محیطی چه تصمیمی خواهند گرفت؟

از آنجایی که ممکن است این سؤال پیش بیاید که چرا سراغ شهرداری نرفته‌ایم، ذکر این نکته را ضروری می‌بینیم که ما در اولین قدم و بهتر بگوییم پیش از هر حرکتی به شهرداری مراجعه کردیم و با نامه‌هایی مواجه شدیم که براساس بند 20 به خاطر آلودگی‌ها به این دامداری اخطار داده شده بود اما با پیگیری‌های جهاد و نامه‌ای که از سمت این سازمان ارسال شده به مقام قضایی اعلام شده بود که ورود شهرداری خارج از ضابطه است و جهاد در مورد این دامداری‌ها باید اعلام نظر و اقدام کند. تصویر این نامه را نیز در ذیل تصاویر منتشر خواهیم کرد.

 

معاونی که در جریان نیست

سراغ آقای طلوع، مسئول روابط عمومی جهادکشاورزی استان می‌رویم. پیشنهاد روابط عمومی صحبت با دکتر یاحقی؛ جانشین معاونت بهبود تولیدات دامی و مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان است. بعد از کلی پیگیری بالأخره ساعت یک و نیم بعد ازظهر موفق می‌شویم با دکتر یاحقی هم کلام شویم. این مقام مسئول در ابتدا اعلام می‌کند که این گاوداری دارای مجوز و پروانه است اما بعد از اینکه می‌گویم مجوز بهسازی اماکن دامی کوچک و روستایی آقای م.ن در تاریخ 27/11/92 به پایان رسیده است، پاسخ‌های جالبی می‌دهد که شنیدنی و خواندنی است. دکتر یاحقی می‌گوید: اینکه این واحد مجوز و پروانه دارد را من هم نمی‌دانم، شما هم نمی‌دانید ولی خودتان را به جای آن فرد بگذارید که سرمایه‌اش را ده، بیست سال پیش اینجا گذاشته است.

اجازه نمی‌دهیم حرف دکتر تمام شود؛ وسط حرفش می‌پریم و می‌گوییم: خودمان را جای اهالی می‌گذاریم که چندین سال است پیگیری می‌کنند و به جایی نرسیده‌اند که حداقل محیط زندگی سالمی داشته باشند؛ ضمن اینکه سن این گاوداری به ده، بیست سال نمی‌رسد و یکی، دو سالی است که گاوداری شده است و به قول شما سرمایه‌گذاری شده که البته بهره‌اش را هم برده است. ما تصویر مجوزی که تاریخش تمام شده را هم داریم!

بعد از این صحبت‌ها دکتر یاحقی تنها یک جواب می‌دهد و آن هم اینکه: درباره این موضوع جهاد شهرستان مشهد باید صحبت کند، من در جریان موضوع نیستم!

137298.jpg

شهرآرا پشت شهرداری!

باتوجه به اینکه موضوع را به روابط عمومی کامل توضیح داده بودیم، انتظار راهنمایی بهتری داشتیم. پیگیر مصاحبه با آقای جوانبخت؛ مدیر جهاد مشهد می‌شویم. ابتدا موفق به صحبت تلفنی می‌شویم. این مقام مسئول ضمن اینکه در ابتدا من را متهم به حمایت از شهرداری به خاطر وابستگی روزنامه به شهرداری می‌کند، می‌گوید که باید در مورد این گاوداری شهرداری اقدام کند. می‌گویم: ولی ما نامه‌ای داریم که شما اعلام کرده‌اید جهاد باید اعلام نظر کند!این را که می‌گویم مهندس جوانبخت می‌خواهد که طی یک قرار حضوری نامه‌ها را برایش ببریم و صحبت بیشتری داشته باشیم. چند روز بعد در قراری حضوری میهمان اتاق مدیر در جهاد کشاورزی مشهد می‌شویم.

 

حمایت جهاد به بهانه تولید

هرچند صحبت‌های ما با مدیر جهاد مشهد زمان زیادی طول می‌کشد اما حاصل این گفت وگو در چند نکته خلاصه می‌شود: اول اینکه جهاد کشاورزی از دامداری به خاطر تولید حمایت می‌کند. حالا اگر مجوزش هم مجوز پرواری است باز هم اشکال ندارد و می‌تواند شیر تولید کند، گاو مادر داشته باشد و حتی اگر شد تخم مرغ هم کنارش به بازار بدهد! دوم اینکه نظر مسئولان جهاد این است که گاوداری باید جمع شود و از منطقه شهری و مسکونی برود اما با رضایت دامدار و دادن امتیازهایی به او مانند تغییر کاربری زمین! آن هم زمینی به مساحت 7000 متر مربع!

گفت وگو برای من راضی‌کننده نیست. به این مدیر جهاد اعلام می‌کنم که می‌نویسم به بهانه تولید دام، صبر مردم لبریز شده است و الان مردم از مزاحمت‌های این گاوداری به‌شدت در عذاب هستند.

در نهایت بعد از ساعتی بحث و صحبت‌هایی که هیچ منفعتی از آن برای مردم منطقه حاصل نمی‌شود، براساس نامه‌ها قرار می‌شود که یک جلسه با حضور جهاد، دامدار و شهرداری در شهرداری منطقه 3 برگزار شود و براساس ماده 7 تصمیماتی در این جلسه گرفته شود که تا به امروز که یک هفته از این قرار می‌گذرد هنوز خبری به ما از آن جلسه نرسیده است. ناگفته نماند که براساس ماده 7 سازمانی که خواهان جابه‌جایی دامداری است باید تمام خسارت‌ها را به آن پرداخت کند! یعنی شهرداری به دامداری بدون مجوز که تا به امروز سلامت مردم را تهدید می‌کرده و کودبار در خیابان می‌ریخته است باید یک چیزی هم دو دستی تقدیم کند!

 

در انتظار حکم قضایی

در آخرین قدم و در آخرین پیگیری سراغ دادیار حوزه معاونت اجتماعی و پیشگیر از وقوع جرم دادسرای عمومی انقلاب مرکز استان می‌رویم. قاضی بهشتی توندری که کاملا در جریان موضوع گاوداری رسالت 84 است ضمن قبول این نکته که باید گاوداری به خارج از منطقه مسکونی منتقل شود، اعلام می‌کند: طی نامه‌هایی که به جهاد، شهرداری و دام‌پزشکی زده‌ایم باید این 3 سازمان در ارتباط با این گاوداری یک جلسه مشترک بگذارند و تا آخر خرداد ماه اعلام نظر کنند. چنانچه این اتفاق رخ نداد هرسه نهاد را فرا خوانده و جلسه مشترک در این زمینه برگزار خواهیم کرد و نتیجه خواهیم گرفت. در این جلسه از دامدار نیز احتمالا دعوت خواهیم کرد.

 

زنده به امید

وعده ما با دادیار می‌شود اول تیر ماه و جلسه‌ای که در آن تصمیم نهایی اخذ خواهد شد. با امید به اینکه آخرین امید پیگیری‌مان نتیجه بخش باشد این گزارش را پایان می‌دهیم و در ابتدای ماه آینده نتیجه آنچه هفته‌ها پیگیرش بوده‌ایم اعلام خواهیم کرد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی