کد خبر : 99477
/ 07:29
شاهکار بانوی کمان‌دار معلول مشهدی در رقابت‌های جهانی

شیرمحمدی مسافر پاراالمپیک2020 شد

ورزشکار کمان‌دار مشهدی موفق شد سهمیه تیمی و انفرادی المپیک2020 ترکیه را کسب کند.

شیرمحمدی مسافر پاراالمپیک2020 شد

شهرآرا آنلاین -  مسابقات پاراتیروکمان قهرمانی جهان در حالی به میزبانی هلند برگزار شد که خراسان رضوی تنها یک نماینده داشت و راضیه شیرمحمدی، بانوی مشهدی، که دارنده مدال برنز پاراالمپیک لندن است، در کنار دیگرملی‌پوشان به میدان رفت. شیرمحمدی در کامپوند و زهرا نعمتی در ریکرو، بانوان ملی‌پوش در این رقابت‌ها بودند که با هدف کسب سهمیه پاراالمپیک در مسابقات هلند حاضر شدند که در پایان این مسابقات ایران 6 سهمیه انفرادی پاراالمپیک توکیو را به دست آوردند. در ریکرو زهرا نعمتی و پوریا جلالی‌پور و اصغر زارعی‌نژاد و در کامپوند انفرادی راضیه شیرمحمدی، علی سینامنشازاده و رمضان بیابانی، صاحب سهمیه پاراالمپیک۲۰۲۰ شدند. شیرمحمدی همچنین در میکس کامپوند هم سهمیه پارا المپیک را کسب کرده بود. میکس تیم کامپوند نیز در مرحله مقدماتی با ترکیب علی سینامنشازاده و راضیه شیرمحمدی با امتیاز ۱۳۵۶ در رده هفتم قرار گرفت. تیم ایران پس از استراحت در دور نخست در دور دوم با برنده تیم‌های جمهوری چک و کره‌جنوبی مصاف کرد و توانست 154بر156 بر تیم کره غلبه کند. پس از صعود تیم ایران به مرحله بعد، تیم کامپوند ایران در دور یک‌چهارم نهایی مقابل اسلواکی با نتیجه ۱۵۳بر۱۵۰ به برتری رسید و ضمن صعود به جمع ۴ تیم نهایی، سهمیه پاراالمپیک۲۰۲۰ را کسب کرد و حریف روسیه در نیمه‌نهایی شد؛ اما تیم میکس ١۵۴بر١۵٠ از روسیه شکست خورد و برای برنز، امروز یکشنبه به رقابت می‌پردازد. در بخش انفرادی اما راضیه شیرمحمدی باوجود کسب سهمیه موفق به کسب مدال نشد. در ادامه مسابقات تیروکمان قهرمانی جهان در هلند، شیرمحمدی در ماده کامپوند مقابل نماینده مکزیک با نتیجه 138بر130 شکست خورد و از گردونه مسابقات کنار رفت. او در دور مقدماتی با امتیاز 658 در جایگاه 25 ایستاده بود.

 

دو سال تلاش برای کسب سهمیه

شیرمحمدی درباره این رقابت‌ها اظهار کرد: تیم ایران ۶ مرحله اردوی آماده‌سازی اختصاصی برای حضور در مسابقات جهانی داشته و کمان‌داران هم از جهات مختلف در شرایط خوبی قرار داشتند و رکوردها و عملکرد خوبی را در پایان تمرینات ثبت کرده‌ بودند. او با بیان اینکه بیش از 2 سال است که خود را برای مسابقات و کسب سهمیه آماده می‌کنند، گفت: از ۱۵ سال پیش وارد این رشته شده‌ام، ۲ فرزند و ۱۳ سال افتخار پوشیدن پیراهن تیم ملی را دارم و تمام تلاشم کسب مدال و سپس سهمیه پاراالمپیک2020 بود که خوش‌حالم تمام تلاش‌ها نتیجه داد. دارنده 7 مدال پی‌در‌پی جهانی ریکرو کمان‌داران معلول ادامه داد: وقتی تمرینات خوبی داری و کاملا آماده‌ای، ۵۰درصد راه را طی کرده‌ای؛ اما این برای موفقیت کافی نیست و مؤلفه‌های متعددی ازجمله شرایط ذهنی و روحی، وضعیت جسمی و آمادگی بدنی، آب‌وهوا و شرایط جوی و زمین و تجهیزات، عواملی هستند که در کسب نتیجه اثرگذارند.

 

ویلچر کمان‌د‌اران تیم ملی، ساده و قدیمی است

دارنده مدال طلای بازی‌های آسیایی گوانگژو چین اضافه کرد: در تیراندازی با کمان معلولان، تجهیزات ورزشی برای ورزشکار مثل سایر ورزشکاران اهمیت دارد؛ اما تجهیزات جانبی در ورزش معلولان از اهمیتی بیشتری برخوردار است. به‌طور‌مثال ویلچر، انواع برس یا سایر وسایل برای ایستادن و تعادل معلول بسیار مهم هستند و کمبود یا نامناسب‌بودن و خرابی آن اثر زیادی بر عملکرد ورزشکار دارد. او تصریح کرد: امروز ویلچرهای بسیار پیشرفته‌ای در اختیار معلولان قرار دارد یا موتورهایی که با وصل‌کردن آن به ویلچر امکان حرکت سریع و راحتی به معلول می‌دهد. این درحالی است که بیشتر کمان‌داران معلول از ویلچرهای ساده و قدیمی بهره می‌گیرند و بیشتر آن‌ها از لحاظ مالی، توانایی تهیه ویلچرهای خوب را ندارند. کمان‌دار معلول مشهدی گفت: می‌دانم که معلولان و ورزشکاران معلول بیشتر کشورها برای سفرهای خارجی با مشکلاتی مواجه هستند، اما به نظر می‌رسد این پروسه در کشور ما با مشکلات و حواشی بیشتری روبه‌روست. اگر مسئولان کشوری و ورزشی نگاه ویژه‌ای به معلولان به‌ویژه ورزشکاران و امکانات جانبی آنان داشته باشند، شانس مدال‌آوری ما چندبرابر می‌شود و ازسویی هزینه‌های ما در حوزه‌های متعدد کاهش می‌یابد.  

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی