کد خبر : 99502
/ 08:09
تسهیل فرایند نوسازی تاکسی‌های مشهد در صورت تصویب طرح جدید تاکسی‌رانی

نونواری با «تاکسی برگشتی»

۴۵٠٠ تاکسی فرسوده برای شهر زیارتی مشهد آن‌قدر زیاد هست که مسئولان شهری را به فکر وادارد تا سر و سامانی به این تعداد ناوگان پیر و فرتوت بدهند.

نونواری با «تاکسی برگشتی»

شهرآرا آنلاین - البته مشکل تاکسی‌های فرسوده فقط مربوط به مشهد نیست تا جایی که مدیرعامل اتحادیه تاکسی‌رانی‌های شهری کشور از بالا بودن انباشت فرسودگی در ناوگان تاکسی‌رانی شهرهای مختلف سخن به میان آورده است. به گفته مرتضی ضامنی، ١۵٢ هزار دستگاه تاکسی در کشور به سن فرسودگی رسیده‌اند که تا پایان امسال، این تعداد به ١٩٢ هزار دستگاه خواهد رسید. با این حساب، حدود ٣ درصد از تاکسی‌های فرسوده فعال در کشور مربوط به شهر مشهد است. آن‌طور که مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد گفته برای برون‌رفت از این مشکل، ٢طرح از طریق اتحادیه تاکسی‌رانی در حال پیگیری است. به گفته سید مهدی علوی‌مقدم، در یکی از این طرح‌ها با عنوان «تاکسی برگشتی» قرار است خودروهای شخصی مثل پراید، سمند و پژو که در حوزه تاکسی‌رانی مجاز شناخته می‌شوند و عمر آن‌ها کمتر از ٣ سال است، با تغییر رنگ و پلاک وارد ناوگان تاکسی‌رانی شوند. با این کار، بخشی از مشکل کمبود ناوگان تاکسی‌رانی و ناتوانی خودروسازان در تأمین نیاز این ناوگان حل خواهد شد.

او این‌طور ادامه داد: رانندگان صاحب تاکسی فرسوده می‌توانند از طریق خرید خودروی با عمر کمتر از ٣ سال به نوسازی اقدام کنند.

مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه این طرح‌ هنوز در مراحل بررسی و تأیید کارشناسی است و در هیئت دولت تصویب نشده است افزود: طرح دیگری نیز در کارگروه زیربنایی دولت مطرح شده است که بر اساس آن، به ناوگان حمل و نقل عمومی با توجه به محدودیت خودروسازان در تأمین ناوگان، به خودروهای خارجی با عمر حداکثر ۵ سال اجازه ورود داده شود.

علوی‌مقدم افزود: تأییدیه نهایی این طرح نیز هنوز صادر نشده است اما در صورت داشتن توجیه اقتصادی، برای تأمین بخشی از ناوگان، می‌توان از این خودروها استفاده کرد.

 

تسهیلات مناسب برای تاکسیرانان

تأمین منابع و نرخ تسهیلات مناسب از عوامل مهم در نوسازی ناوگان تاکسی‌رانی است که شورای شهر مصوبه‌ای به فرمانداری مشهد ارسال کرده است تا شاید تعدادی از رانندگان متقاضی نوسازی بتوانند از این طریق بر مرکبی نو سوار شوند و خدماتی مناسب به مجاوران و زائران امام رضا(ع) ارائه دهند. مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد از توافق شهرداری با بانک‌های عامل برای دریافت ١٢٠میلیارد تومان تسهیلات بانکی نوسازی خبر داد و گفت: با این اعتبار، ٨٠ درصد قیمت تاکسی‌ها در قالب تسهیلات به متقاضیان نوسازی پرداخت می‌شود. به گفته علوی‌مقدم، برای کمک به رانندگان، معادل ١۴ درصد از نرخ این تسهیلات که در مجموع رقمی معادل ۵٠ میلیارد تومان از سود آن است از سوی شهرداری مشهد پرداخت می‌شود. او با بیان اینکه ١٣ یا ١۴ میلیون تومان از تسهیلات هر راننده را شهرداری مشهد می‌پردازد افزود:‌ در این شرایط، نرخ تسهیلات برای رانندگان ۴ درصد خواهد بود. علوی‌مقدم افزود: مصوبه شورای شهر به فرمانداری مشهد ارسال شده است و سازمان تاکسی‌رانی پس از دریافت تأییدیه، وارد مرحله عقد قرارداد با بانک‌های عامل می‌شود. مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد در ادامه با اشاره به مذاکرات صورت‌گرفته از طریق اتحادیه تاکسی‌رانی و وزارت کشور با خودروسازان‌ گفت: براین اساس، بنا شد ‌امسال ١٠ هزار تاکسی نوسازی شود که امیدواریم ٢٠٠٠ دستگاه از این تعداد سهم مشهد باشد. علوی‌مقدم ابراز امیدواری کرد ‌ظرف یک ماه آینده قراردادها و تفاهم‌نامه‌های لازم در این خصوص به سرانجام برسد تا پس از آن، فراخوان نوسازی تاکسی‌ها منتشر شود. اکنون در صورت تخصیص ٢٠٠٠دستگاه تاکسی از سوی خودروسازان، نیمی از ۴۵٠٠ دستگاه تاکسی فرسوده مشهد نوسازی می‌شود. علوی‌مقدم همچنین در خصوص رایگان شدن عوارض آزادراهی تاکسی‌ها گفت: هنوز بخشنامه‌ای در این زمینه به شهرداری و سازمان‌های مرتبط ابلاغ نشده است ولی در صورت ابلاغ، اقدام مقتضی صورت می‌گیرد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی