کد خبر : 99518
/ 08:46
نقد یک جامعه شناس از فضای مطالعه و آموزش کنکوری ها؛

دانش آموز را گلادیاتور تست زن بار نیاوریم

همه مسئولان باید حداقل برای یک بار که شده به این موضوع پاسخ دهند که این نظام گلادیاتورپروری که بچه ها را نه برای تعالی پرورشی، بلکه یک قهرمان تست زن، بار می آورد، در آینده، چه نسلی را تحویل جامعه می دهد؟

دانش آموز را گلادیاتور تست زن بار نیاوریم

شهرآرا آنلاین - همه مسئولان باید حداقل برای یک بار که شده به این موضوع پاسخ دهند که این نظام گلادیاتورپروری که بچه ها را نه برای تعالی پرورشی، بلکه یک قهرمان تست زن، بار می آورد، در آینده، چه نسلی را تحویل جامعه می دهد؟ سؤال دیگری که باید پاسخ بدهند، این است که مؤسسات و خانه های کنکوری که مانند اختاپوس به جان نظام آموزشی افتاده اند و نگاهی کاسب کارانه به آموزش دارند، چه نتیجه و آورده ای برای نسل آینده دانشگاهی ما داشته اند؟ اینکه دانش آموزی از صبح تا شب در گوشه کتابخانه ای بنشیند و فقط تست بزند، چه آسیب هایی به دنبال دارد؟ این سؤالات را غلام رضا حسنی در قامت یک جامعه شناس با لحنی انتقاد آمیز از نحوه مطالعه و آموزش کنکوری ها مطرح می کند. او از همان ابتدای گفت وگو منتقد فعالیت مؤسسات و خانه های کنکور است. این جامعه شناس می گوید: حضور و فعالیت این مؤسسات در وهله اول نشانه ضعف بزرگ نظام آموزشی ماست؛ اینکه نظام آموزشی ما در ۴دهه، ۴بار تغییر کرده است، اما نتوانسته نیاز آموزشی و پرورشی دانش آموزان را پاسخ گو باشد. در این شرایط خانواده ها مجبورند دست به دامن این مؤسسات و خانه های کنکور شوند.

نکته دومی که دکتر حسنی به آن اشاره می کند، عدم ظرفیت سنجی و نیاز سنجی است. او می گوید: متأسفانه در طول تحصیل، هیچ گونه ظرفیت و توان سنجی از دانش آموزان برای هدایت تحصیلی آنان صورت نمی گیرد تا دانش آموزان با توان خودشان در رشته مورد نظر قبول شوند.

او ادامه می دهد: آن طرف داستان، خانه های کنکور و مؤسسات آموزشی هستند که با مبالغ هنگفت، قول قبولی در رشته هایی مانند مهندسی و پزشکی را می دهند.دکتر حسنی ادامه می دهد: خود من شاهد بودم که سال گذشته یکی از نزدیکان ١٣ میلیون تومان برای دخترش خرج کرد تا در رشته پزشکی قبول شود؛ بدون اینکه قبول کند دختر او توان و استعدادی در این حوزه ندارد. با این شرایط دختر رشته پزشکی قبول شد، اما به دلیل اینکه توان و ظرفیت نداشت، در مقایسه با دیگر بچه ها با مشکل روبه رو شد و الان هر ترم تحصیلی، چند واحد را می افتد. این موضوع به نوعی تحقیر دانش آموز در مقابل دیگران است.این جامعه شناس ادامه می دهد: این نسل می خواهد آینده ایران را بسازد. وقتی مطالعه و آموزش را با این مؤسسات و پول دادن ها طبقاتی کنیم، یا وقتی اصالت رشته پزشکی را به درآمد و پول سازی تقلیل دهیم، از نسل آینده چه توقع و انتظاری می توان داشت؟

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی