کد خبر : 99520
/ 08:51

دوباره تحریم‌های تکراری

خزانه‌داری آمریکا در ادامه جنگ روانی علیه ایران، تحریم‌های قدیمی را به‌عنوان تحریم جدید منتشر کرد

دوباره تحریم‌های تکراری

شهرآرا آنلاین - روز جمعه وزارت خزانه‌داری آمریکا در‌حالی هلدینگ خلیج فارس و ۳۹‌شرکت تابعه را در فهرست سیاه تحریم‌ها قرار داد و تلاش کرد در آستانه سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران، جنگ روانی به راه بیندازد که از آبان‌ماه، ۵شرکت کلیدی این هلدینگ را در فهرست تحریم‌ها قرار داده بود! در فهرست اعلامی دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران از ١٠شرکت پتروشیمی که در لیست سیاه قرار گرفته‌اند، نام ۵شرکت هلدینگ خلیج فارس شامل پتروشیمی‌های بندرامام، بوعلی، پارس، نوری و تندگویان به چشم می‌خورد. حالا آمریکا دوباره نام این شرکت‌ها را در فهرست تحریمی جدید خود آورده است؛ در‌حالی‌که گزارش‌های رسمی و تأیید‌شده از این شرکت‌های پتروشیمی‌ نشان می‌دهد نه‌تنها تحریم، خللی در روند تولید و صادرات این شرکت‌ها ایجاد نکرده است، که این شرکت‌ها در چند ماه گذشته با اتکا به توان مهندسان داخلی توانسته‌اند به دستاوردهای فنی کم‌نظیری در صنعت پتروشیمی در سطح جهانی دست پیدا کنند.

سیدعباس موسوی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به اقدام تازه وزارت خزانه‌داری آمریکا و تحریم شرکت‌های پتروشیمی ایران، این اقدام رژیم آمریکا را به‌شدت محکوم کرد و آن را مصداق تروریسم اقتصادی و در ادامه خصومت‌های مستمر کاخ سفید علیه ملت ایران دانست.

موسوی اضافه کرد: تنها یک هفته صبر نیاز بود تا پوچ‌بودن ادعای رئیس‌جمهور آمریکا برای مذاکره با ایران ثابت شود. سیاست فشار حداکثری آمریکا یک سیاست شکست‌خورده و بارها توسط رؤسای جمهور پیشین آن کشور امتحان شده است. این مسیری اشتباه است و دولت آمریکا می‌تواند مطمئن باشد که به هیچ‌یک از اهداف تعیین‌شده برای این سیاست نخواهد رسید.

موسوی ادعاهای برخی مقامات آمریکایی برای مذاکره با ایران را فریب‌کارانه، غیرواقعی و صرفا برای جلب توجه افکار عمومی دانست و افزود: این اقدام ایالات متحده مغایر با اصول و قواعد اساسی روابط و حقوق بین‌الملل و نیز تعهدات بین‌المللی این رژیم است و باعث مسئولیت بین‌المللی آن‌ها خواهد شد.

این اقدام آمریکا در‌حالی صورت گرفت که شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، قرار است روز چهارشنبه به تهران سفر کند. این سفر نخستین سفر یک نخست‌وزیر مستقر ژاپن به ایران طی ۴دهه گذشته است. آن‌طور‌که برخی رسانه‌ها مطرح کرده‌اند، وی به‌منظور میانجیگری میان ایران و آمریکا به تهران می‌آید. روزنامه ژاپن‌تایمز درباره این سفر قریب‌الوقوع نوشت: شینزو آبه با امید به حصول یک دستاورد دیپلماتیک به ایران می‌رود که روابط یخ‌زده تهران و واشینگتن را گرم کند. در واکنش به این مطالب، کیوان خسروی، سخن‌گوی شورای عالی امنیت ملی، در یادداشتی دراین‌باره نوشت: تلاش برای بازگشت آمریکا به برجام و جبران خسارت‌های واردشده به ایران و رفع تحریم‌های فراسرزمینی واشینگتن علیه کشورمان که هر دو از اصول موردپذیرش و تأکید جامعه بین‌المللی است می‌تواند تضمینی برای موفقیت این سفر باشد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی