کد خبر : 99531
/ 09:21
شهردار منطقه خبر داد

اختصاص مکانی در مفتح برای ساخت فرهنگ‌سرا

درحالی‌که تعطیلی سالن هنرهای نمایشی هاشمی‌نژاد، انتظار هنرمندان بومی این محله را از مسئولان برای گردهمایی‌های هنری بیشتر کرده است، آن‌ها چند وقت قبل در دیدار با شهردار منطقه 4 اختصاص مکانی را برای ارائه آثار و آموزش‌های هنری مطالبه کردند.

اختصاص مکانی در مفتح برای ساخت فرهنگ‌سرا

شهرآرا آنلاین - شهرآرامحله - از آن پس فضای مجازی ارتباط هنرمندان این منطقه را در رشته‌های خط، موسیقی، نقاشی، هنرهای تجسمی و... پایدار نگاه داشته است، اما تعامل آن‌ها بیشتر در همین محدوده خلاصه می‌شود؛ آن هم به امید اینکه در آینده‌ای نه‌چندان دور بتوانند با در کنار هم بودن، هنر خویش را گسترش دهند. با این همه، هنوز داشتن فضایی مناسب برای با هم بودن، مهم‌ترین دغدغه‌ای است که آن‌ها را برای دومین‌بار گرد هم می‌نشاند. 

 در دومین جلسه‌ای که با حضور گزارشگر شهرآرامحله در آخرین روزهای ماه مبارک و به صرف افطار ساده برگزار شد، هنرمندان برای چندمین‌بار دل‌مشغولی‌هایشان را پیرامون نداشتن فضای مناسب و درخور هنرمندان مطرح کردند و انتظار داشتند با توجه به حضور نماینده رسانه، صدای آن زودتر به گوش مسئولان برسد. 

هنرمندان حاضر در جلسه که در رشته‌های هنری مختلف فعالیت دارند، با اشاره به قرار داشتن تنها پاتوق فرهنگی منطقه، یعنی فرهنگ‌سرای انقلاب در آن سمت صدمتری یادآور شدند، انتخاب این گزینه مسیر برای پاتوق هنری دشوار است. پاتوق باید سهل‌الوصول باشد و در مکانی که افراد مختلف بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. 

 

بانک اطلاعاتی هنرمندان در حال جمع‌آوری 

خالقی، هنرمند عکاس گفت: بانک اطلاعاتی که از هنرمندان منطقه در حال جمع‌آوری است، نشان می‌دهد ما افراد مستعد و هنرمند کم نداریم، اما جایگاه و مکانی برای حمایت از آن‌ها در این سمت شهر نبوده است. 

وی با اشاره به اینکه پویایی نهادهای فرهنگی و اجتماعی مثل شهرداری بیشتر و پررنگ‌تر شده است، یادآور شد: با این همه، فعالیت‌های آن‌ها مقطعی است و زود تمام می‌شود و محله طلاب نیاز به یک مکان خاص هنری دارد.

 

سرمایه‌گذاری برای استعدادهای هنری

دیگر هنرمندان حاضر در جلسه هم از نبود مرکز خاص هنری در این محدوده یاد کردند و اعلام داشتند چرا هنرآموز ما که به حوزه موسیقی علاقه‌مند است، نباید در محدوده زندگی خود آموزش ببیند و برای استفاده از دوره‌های آموزشی موسیقی دوری مسافت را به جان بخرد؟ 

یکی دیگر از هنرمندان یادآور شد: اگر هنر به‌صورت تخصصی خواسته باشد دنبال شود، نیاز به مکانی ثابت دارد. تجربه نشان داده است دانش‌آموزان مستعدی در حوزه‌های مختلف هنری هستند که رشد و بالندگی خوبی در انتظارشان است؛ در صورتی که سرمایه‌گذاری شود. 

 

جایگزینی برای سالن شهید هاشمی‌نژاد

کوشا، یکی دیگر از حاضران در جمع با اشاره به اینکه تنها سالن هنرهای نمایشی در شهید هاشمی‌نژاد هم تعطیل شده است، گفت: چرا اداره ارشاد و متولیان هنر با توجه به جمعیت این منطقه به فکر جایگزینی برای آن نبوده‌اند؟ محدوده نیاز به سالن هنرهای نمایشی و نگارخانه دارد. 

 

برکات  هنر در اجتماع 

احسان‌پور، یکی دیگر از هنرمندان از تعامل خوب هنرمندان در فضای مجازی یاد کرد و گفت: جمع هنرمندان تا همین اندازه، حتی در فضای مجازی اتفاق نیکویی است و حرکت، حرکت خوبی است اما همین که مکان و فضایی برای عرضه آثار نیست، کار را برای آن‌ها کمی دشوار می‌کند. 

وی یادآور شد: ما در محدوه‌ای زندگی می‌کنیم که برخی از خانواده‌ها با هنر غریبه هستند و در میان همین جمع، استعداهای هنری با آینده‌ای درخشان هستند که می‌توان آن‌ها را شناسایی و حمایت کرد. اگر کسی به حوزه هنر علاقه‌مند باشد، اما فضایی برای انجام کار هنری مهیا نباشد، نمی‌توان انتظار داشت در این عرصه به رشد و بالندگی رسید. 

یکی دیگر از هنرمندان حاضر در جلسه یادآور شد: اگر متولیان هنری و حتی مسئولان در حوزه آسیب‌های اجتماعی بدانند که حضور هنرمندان در کنار هم چه برکاتی می‌تواند داشته باشد، حتما در حوزه فرهنگ و هنر بیش از این وقت می‌گذارند و سرمایه‌گذاری می‌کنند.

 

  همکاری شهرداری با هنرمندان 

خالقی، هنرمند عکاس در ادامه با جمع‌آوری مطالب عنوان داشت: کمتر پیش می‌آید که بچه‌های هنر نتوانند با هم سازگار بوده و در کنار هم باشند. هنری‌ها راحت با هم کنار می‌آیند و تعامل خوبی هم دارند و انتظار داریم شهرداری با جمع هنری این منطقه همکاری بیشتری داشته باشد.

 

انتخاب طرح کوتاه یا بلندمدت 

شهرآرا محله واسطه‌ای شد تا گلایه‌ها و حرف‌های هنرمندان در جمع دوستانه را به گوش مسئولان منطقه برساند و پیگیر قول شهردار پیرامون اختصاص فضایی برای هنرمندان باشد. 

بر همین اساس این سخنان را به شهردار منطقه منتقل کرد و غلامی در پاسخ به شهرآرامحله گفت: ما 2 پیشنهاد در این زمینه مطرح کردیم که در 2 بازه زمانی کوتاه و بلندمدت می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. در بازه زمانی کوتاه‌مدت استفاده از فرهنگ‌سرای انقلاب به دوستان هنرمند پیشنهاد شد اما با توجه به دوری مکان، آن‌ها تمایلی برای استفاده از این فضا ندارند؛ با این حال هنوز هم این مکان برای استفاده کوتاه‌مدت آن‌ها توصیه می‌شود.

وی افزود: طرحی بلندمدت نیز در دستور کار است که به عهده معاونت فرهنگی منطقه گذاشته شده است و آن اختصاص زمینی برای ساخت فرهنگ‌سرا در مفتح 2 است و ما پیگیر هستیم که هرچه زودتر به نتیجه برسد، ولی چون پروژه فرهنگی نیازمند اعتبار است، حوصله و صبر هنرمندان را می‌طلبد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی