کد خبر : 99534
/ 09:28
گفت‌وگو با هم محله ای‌هایی که به صورت مستمرخون می‌دهند

انفاق خون

طبق آمار، از هر 3 انسانی که به کره خاکی پا می‌گذارند‌، یک نفر تا پایان عمر حداقل برای یک‌بار هم که شده به خون یا فراورده‌های خونی نیاز پیدا می‌کند.

انفاق خون

شهرآرا آنلاین - فاطمه سیرجانی-  در واقع اهدای خون ممکن است به آن‌هایی که با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند، حیاتی دوباره ببخشد. اهمیت این موضوع تا آنجاست که 14ژوئن هر سال به این مناسبت نام‌گذاری شده است و هدف مسئولان پایگاه‌های انتقال خون، تقدیر و گرامیداشت کسانی است که برای دادن زندگی دوباره، خون انفاق می‌کنند. این روز که‌ به بهانه تولد کارل‌ لندشتاینر، کاشف گروه‌های خونی‌، نام‌گذاری شده است، برای بزرگداشت و یادبود کسانی است که داوطلبانه برای اهدای خون به پایگاه‌های انتقال مراجعه می‌کنند. مناسبت پیش رو بهانه‌ای شد تا به سراغ آن‌هایی برویم که در همسایگی ما زندگی می‌کنند و سال‌هاست این عمل‌ انسان‌دوستانه و خداپسندانه را انجام می‌دهند. رضا مقدسی 20 سال مستمر خون می‌دهد و فاطمه جهانی هم از شانزده‌سالگی و تا قبل از تولد فرزندش جزو اهداکنندگان بوده‌ است. این 2 نفر از اهدا‌کنندگان مستمر با گروه خونی B هستند.

 

20 سال مستمر خون می‌دهم  

محمد‌رضا مقدسی سی‌وهشت ساله و اهل علیمردانی است. اولین‌بار که اقدام به اهدای خون کرده، 20 سال قبل بود. درست چند روز مانده به خدمت سربازی، به پیشنهاد دوستش به مرکز انتقال خون سناباد می‌روند و خون می‌دهد. می‌گوید: اولین‌بار انگیزه چندانی نداشتم. چون دوستم درخواست کرده بود، این کار را کردم، اما بعد از دوره سربازی ماجرایی پیش آمد که از آن زمان به صورت مستمر خون می‌دهم.از آن زمان تا الان 20 سال گذشته است. جریان مربوط به روزی می‌شود که مادر یکی از دوستانم عمل قلب باز انجام داده بود و نیاز شدیدی به خون داشت. من به پیشنهاد دوستم رفتم. آن روز حس کردم چقدر این موضوع می‌تواند در نجات دادن جان انسان‌ها تأثیرگذار باشد. بعد از آن جریان تصمیم گرفتم هر 3 ماه یک‌بار برای خون دادن به مرکز انتقال خون بیایم و خوشبختانه تا امروز هم مشکلی نداشته‌ام.

از نظر مقدسی دادن خون کار ویژه و عجیبی نیست. اینکه در ضمنی که خون ما می‌تواند سلامت را به دیگران هدیه کند، ضامن سلامت خودمان هم هست .

 

باوری که غلط است

 او می‌گوید: باور غلطی بین افراد برای اهدا هست که فکر می‌کنند خون دادن سلامتی‌شان را به خطر می‌اندازد و این موضوع اشتباه است. من چون تصمیم به ادامه کار داشتم، زیاد در این‌باره تحقیق کردم تا با خاطری آسوده‌تر آن را انجام دهم. برخی‌ها بر این اعتقادند که خون‌ دادن باعث کاهش خون بدن، ضعف، سرگیجه و... می‌شود؛ درحالی‌که این‌طور نیست. یک کیسه خون، به اندازه‌ای نیست که فرد را دچار ضعف و بی‌حالی و عوارض ناشی از کم‌خونی کند. از طرفی  وقتی شخصی برای اهدای خون اقدام می‌کند، به لحاظ قد، وزن و فشار خون بررسی می‌شود. علاوه بر همه این‌ها پرسش‌هایی درباره بیماری‌های خاص می‌شود تا اگر فرد اهدا کننده شرایط خون دادن را ندارد، این کار انجام نشود. به عبارتی همه چیز حساب شده و دقیق است.

137352.jpg

پایگاه‌ها‌ را زیاد کنید

مقدسی به بخشندگی و ازخودگذشتگی مردم ما ایمان دارد؛ اینکه اگر ماجرا و اتفاقی پیش بیاید، همه فداکارانه پای کار می‌ایستند. می‌گوید: نجات جان همنوع برای ایرانی جماعت خیلی مهم است. نیت نجات جان همنوع آن‌قدر لذت‌بخش است که اگر کسی به این وادی قدم بگذارد، محال است بتواند از آن چشم بپوشد.

  او  یکی از دلایل استقبال نکردن مردم را ضعف اطلاع‌رسانی می‌داند که باید با شیوه‌های آموزشی دقیق قوت گیرد. دوباره حرفش را تکرار می‌کند: مردم سرزمین ما مردم نوع‌دوست و ازخودگذشته‌ای هستند و به همین دلیل در این نوع کارها همیشه پیشتاز بوده و هستند، اما واقعیت این است که تبلیغات چندانی در این خصوص نمی‌شود و دیگر اینکه کمبود پایگاه‌های اهدای خون و معطل شدن اهداکنندگان باعث دلسردی آن‌ها به این موضوع می‌شود.

این هم‌محله‌ای از مسئولان پایگاه انتقال خون استان می‌خواهد حداقل برای کسانی که جزو اهدا‌کنندگان مستمر خون هستند، تسهیلاتی قائل شوند تا روزی که نوبت خون‌دهی آن‌هاست، بدون نوبت کارشان انجام شود.

 

گیرنده کارت سبز  

فاطمه جهانی‌فرخد از اهالی محله پنجتن، یکی دیگر از اهداکنندگان است. می‌گوید: هنوز 16سال نداشتم که برای دادن خون به بست طبرسی رفتم، اما به‌خاطر نداشتن شرایط لازم که سن و وزنم بود، از من خون نگرفتند وگفتند چند ماه دیگر مراجعه کنم.

او درباره انگیزه‌اش می‌گوید: از اینکه حس می‌کردم با دادن بخش خیلی کمی از خونم در نجات جان یک انسان دیگر می‌توانم نقش داشته باشم، خوش‌حال بودم و در سال چند نوبت خون می‌دادم .

فاطمه یک‌بار هم به دلیل خون‌دادن‌های پیاپی، مورد عتاب کارشناسان پایگاه قرار گرفته است: سال اول بدون توجه به نوبت‌های مجاز برای خون‌دهی خانم‌ها، هر 3 ماه یک‌بار به پایگاه می‌رفتم و خون می‌دادم؛ تا اینکه متوجه موضوع شدند و گفتند خانم ‌ها به خاطر شرایط فیزیکی و جسمی خاصی که دارند، بیشتر از سه‌بار در سال مجاز به اهدای خون نیستند.

او که کارت سبز اهدای خون را هم دارد، 2 سال است به خاطر شرایطی که دارد، نتوانسته خون بدهد: بعد از جریان حاملگی از این کار منع شدم. این اقدام در دوران شیردهی مادران ممنوع است اما به محض از شیرگرفتن فرزندم حتما برای اهدای خون مراجعه خواهم کرد.

137351.jpg

دوری پایگاه‌های انتقال خون

این اهداکننده نیز نبود تبلیغات و اطلاع‌رسانی را از دلایل کاهش استقبال مردمی می‌داند و می‌گوید: شما دقت کنید ما موضوع نذر خون فاطمی در ایام فاطمیه، نذر خون حسینی در ایام عاشورا و تاسوعا و اربعین حسینی و ... را داریم، اما تبلیغات خیلی کم است. با اکتفا کردن به نصب چند بنر، مردم نسبت به این موضوع حیاتی حساس نمی‌شوند؛ اما اگر در طول سال برنامه‌های تلویزیونی در این رابطه آماده و پخش شود، اینکه اهدای خون چه فوایدی می‌تواند برای بدن اهداکننده داشته باشد و چقدر برای برخی‌ها این خون حیات‌بخش است و... مطمئنا نتیجه بهتری خواهد داشت.

وی  از این موضوع گلایه‌مند است که پایگاه‌های انتقال خون دور هستند و شلوغ. می‌گوید: چه خوب است مثل گذشته در مراکز شلوغ و پرتردد، اتاقک‌های اهدای خون مستقر باشد تا از ازدحام اهداکنندگان در یکی، دو پایگاه جلوگیری شود.

 فاطمه جهانی مثل خیلی از اهداکنندگان دیگر، ارائه تسهیلات بیشتر برای اهداکنندگان خون به‌خصوص خانم‌ها را از مسئولان انتقال خون درخواست دارد و توضیح می‌دهد: متقاضیان و اهداکنندگان خون خانم معمولا کم هستند. ممکن است در یک پایگاه انتقال خون 20نفر آقا باشند و 2 نفر خانم. چه خوب است با توجه به کم بودن متقاضیان خانم و معذوریت‌هایی چون بچه‌داری و... کار خانم‌ها در اولویت قرار گیرد.

 

حس خوب دیده شدن

 او از یک اتفاق شیرین هم یاد می‌کند: یک روز نوبتم برای اهدای خون بود و مثل همیشه در محل حاضر شدم که هدیه‌ای از طرف سازمان به من داده شد. همیشه برای رضای خدا این کار را انجام داده‌ام و بعد از این هم همین‌طور خواهد بود اما اقدام غافلگیرانه سازمان اهدای خون خیلی شیرین بود. این مسئله نشان از این دارد که ما در خاطر آن‌ها هستیم. همچنین کارت‌‌پستا‌ل‌‌هایی که سالی یک‌بار به در خانه‌مان می‌آید، حکم تقدیر و قدردانی دارد و حس خوبی را منتقل می‌کند و آدم احساس می‌کند انرژی بیشتری برای ادامه کار دارد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی