• خانه
  • یادداشت
  • لزوم بسیج ملی کنترل فشار خون
کد خبر : 99541
/ 09:16
*فاطمه حیدری

لزوم بسیج ملی کنترل فشار خون

لزوم بسیج ملی کنترل فشار خون

شهرآرا آنلاین - فشارخون بالا معمولا علامت ندارد. البته ممکن است افراد دارای فشارخون بالا درد در ناحیه پشت سر، سرگیجه، تاری دید، خستگی زودرس و تپش قلب، تنگی نفس شبانه یا هنگام فعالیت و درد در قفسه سینه داشته باشند. تنها راه تشخیص، اندازه گیری فشارخون با دستگاه فشارسنج است. در ادامه تعدادی از مشکلات ناشی از فشار خون بالا را بیان می‌کنم.

در افرادی که فشارخون بالا دارند، به علت فشار وارد بر قلب به تدریج عضله قلب آن‌ها ضخیم می‌شود. این ضخیم شدن می‌تواند فشار بر قلب را افزایش دهد و در طولانی مدت، عمر فرد را کم کند.

فشار خون بالا باعث می‌شود تا چربی در دیواره سرخرگ‌ها سریع‌تر رسوب کند. رگ‌های قلب در این افراد زودتر تنگ می‌شوند و خون کمتری به عضله قلب وارد می‌شود. اگر رگ‌های قلب بسته شوند و خون اصلا به عضله قلب نرسد، سکته قلبی رخ می‌دهد.

رسوب چربی در دیواره شریان‌های مغزی باعث کم شدن جریان خون به مغز می‌شود. اگر تنگی بسیار شدید شود یا رگ‌های مغز کاملا بسته شود، سکته مغزی رخ می‌دهد.

فشارخون بالا می‌تواند باعث پارگی رگ‌های مغز شود و خون‌ریزی‌ مغزی ایجاد کند که ممکن است باعث مرگ یا اختلال در حرکت اندام‌ها، بینایی و قدرت تکلم شود. 

فشارخون بالا می‌تواند باعث نارسایی کلیه‌‌ها شود.

در فشارخون بالا، چشم مشکل پیدا می‌کند و باعث خون‌ریزی ته چشم، تاری دید و حتی کوری شود.

در افراد 30 سال و بالاتر اندازه طبیعی و غیرطبیعی فشارخون چنین است:

فشارخون طبیعی: فشارخون بالایی کمتر از 120 و فشارخون پایینی کمتر از 80 میلی‌متر جیوه

پیش فشارخون بالا: فشارخون بالایی 139- 120 و فشارخون پایینی 89- 80 میلی‌متر جیوه

فشارخون بالا: فشارخون بالایی بیشتر از 140 و فشارخون پایینی بیشتر از 90 میلی‌متر جیوه

درمان افراد مبتلا به فشار خون بالا شامل درمان دارویی و اصلاح شیوه زندگی است. اصلاح شیوه زندگی شامل این اقدامات است:

اصلاح رفتارهای تغذیه‌ای ناسالم: با کاهش مقدار مصرف چربی، حذف روغن و چربی جامد و جایگزین کردن آن با روغن مایع، کاهش مقدار مصرف نمک، مصرف مقدار کافی میوه و سبزی، پرهیز از مصرف غذاهای سرخ کردنی و استفاده از شیوه‌های سالم‌تر پخت غذا مانند بخار پز کردن و آب پز کردن

انجام فعالیت بدنی منظم و کافی

ترک مصرف نوشیدنی‌های الکلی

کاهش وزن و اصلاح چاقی به ویژه چاقی شکمی

برای مقابله و کنترل فشارخون بالا در جامعه باید فشارخون افراد در معرض خطر به ویژه افراد 30 ساله و بالاتر و زنان باردار اندازه‌گیری شود تا بتوان آن را به موقع تشخیص داد و درمان کرد. برای اطلاع از وضعیت فشارخون خود می‌توانیم به خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های سلامت، مراکز خدمات جامع سلامت و ایستگاه‌های سیار در شهر مراجعه کنیم.

 

*کارشناس مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی