کد خبر : 99555
/ 10:23

نتیجه کوشش خانوادگی

بعد از گذشت بیش از 500 روز از حادثه اشترانکوه، با پیگیری خانواده‌های داغ‌دیده، فدراسیون کوه‌نوردی مجوز فعالیت 2 باشگاه مشهدی را لغو کرد

نتیجه کوشش خانوادگی

شهرآرا آنلاین - مرتضی اخوان - حکم این‌گونه است: «به فرمان معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان و به استناد مصوبه مورخ 7/2/1398 کمیسیون اصلی ماده 5 در خصوص حادثه سقوط بهمن منطقه کول جنو (اشترانکوه) در آذرماه 1396 که منجر به جان باختن 9 نفر از کوه‌نوردان عزیز کشورمان شد، پروانه فعالیت باشگاه‌های آزادگان و پلنگ برفی مشهد تا اطلاع ثانوی باطل می‌گردد.» ابلاغ جنجالی 12 خردادماه که صبح دیروز به اداره‌کل ورزش و جوانان خراسان رضوی رسید موجی از تحلیل‌ها و حواشی را در فضای مجازی با خود به همراه داشت. بیش از 500 روز از حادثه فراموش‌نشدنی اشترانکوه و آرمیدن ابدی فرزندان کوه در کول‌ جنو می‌گذرد و حالا زخم این فاجعه تاریخی ورزش استان دوباره سر باز کرده است، زخمی که یک سال و اندی است با مرهم داغ دل خانواده‌های حادثه‌دیده پوشانده شده بود و اکنون با شکایت این خانواده‌ها و دادخواهی از بالاترین مرجع ورزش کشور به تنبیه و لغو پروانه 2 باشگاه متخلف در این اتفاق انجامیده است. ماجرای اشترانکوه را همه می‌دانند اما شاید خیلی‌ها ندانند فاجعه 16 آذر 96 چرا بعد از نظر کارشناسی کمیسیون فنی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی کشور در اسفندماه همان سال غریب به یک سال و اندی مسکوت ماند و خبری از تنبیه متخلفان و صد البته احقاق حقوق خانواده‌های حادثه‌دیدگان نبود.

 

پژواک صدای اشترانکوه در دل کوه

هنوز هم اگر سری به کوه بزنید، پژواک صدای فاجعه اشترانکوه را خواهید شنید، حادثه‌‌ای که در میان تمام اتفاقات بد سال 96، از زلزله کرمانشاه و آتش گرفتن سانچی بگیرید تا سقوط هواپیمای آسمان و گرفتاری در معدن یورت، دل اهالی ورزش را بیشتر سوزاند. پرپر شدن 9 کوه‌نورد از جمع 14 هم‌نوردی که به ارتفاعات اشترانکوه صعود کرده بودند و گرفتار آمدنشان در دل بهمن نامرادی‌ها حادثه‌ای نبود که بتوان به‌سادگی از کنارش گذشت. همان موقع سؤال بود و سؤال، علامت‌سؤال‌هایی که مدام در ذهن دوستداران ورزش می‌چرخید و پیدا کردن پاسخ برایشان گاه دشوار بود و گاه نمک بر زخم. قصورها و کم کاری‌ها، ضعف‌ها و بی‌خیالی‌ها. انگار هیچ‌کس از هیچ حادثه مشابهی درس نگرفته باشد. با این همه، همان موقع و با گسترش موج رسانه‌ای، کمیسیون ویژه‌ای از سوی فدراسیون کوه‌نوردی مأمور به شناسایی مقصران این فاجعه و ارائه گزارش ویژه شد، گزارشی که اسفندماه 96 حکم به قصور 2 باشگاه آزادگان و پلنگ برفی و تخلفات متعدد در اجرای این برنامه کوه‌نوردی داد اما یکباره و از همان زمان، پرونده مسکوت ماند.

 

تمام قصور بروز یک فاجعه

انتشار گزارش بررسی حادثه «کول ‌جنو» از سوی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی نشان می‌داد نظارت نکردن کافی هیئت مدیره 2 باشگاه آزادگان و پلنگ‌ برفی در ثبت‌نام و چگونگی شکل‌گیری تیم مذکور براساس فراخوان عمومی در 2 باشگاه، برنامه‌ریزی نکردن صحیح در برگزاری فرایند تمرینی برای کسب شناخت مناسب از نفرات تیم، با توجه به دشواری و فنی بودن قله «کول جنو» و مسیر مورد نظر تیم برای صعود، همراه نداشتن لوازم و تجهیزات مناسب انفرادی و گروهی تیم (لوازم تخصصی جهت‌یابی، لوازم زمستانی مناسب، تجهیزات مناسب بیتوته و شب‌مانی در روز صعود و ...)، ناآشنا بودن بیشتر اعضای تیم با شرایط صعود قله «کول جنو» و اتکای تیم به حضور راهنمای محلی و صرفا برخی نفرات دارای تجربه، نظارت نکردن مناسب باشگاه آزادگان به وضعیت سرپرستی تیم و اعتماد محض به برنامه تدوین‌شده از سوی باشگاه پلنگ برفی، تعداد زیاد نفرات تیم در روز صعود که موجب کندی حرکت شده‌ است ضمن آنکه نفرات از نظر قوای جسمانی و توان فنی یکسان نبوده‌اند، ناآشنایی متقابل تیم و راهنما با یکدیگر (این امر موجب شده است در تصمیم‌گیری نهایی برای آغاز صعود یا بازگشت در زمان برخورد با طوفان، سرپرست و راهنما -با اتکا به هم- هیچ‌یک تصمیم درست و مناسبی نگیرند و اعمال نکنند)، وبی‌توجهی به هشدارهای هواشناسی مبنی بر نامناسب بودن شرایط هوا در روز برنامه صعود قله گوشه‌ای از قصورهایی است که به این فاجعه انجامید. در مجموع، کمیسیون بررسی حادثه مذکور معتقد است باشگاه‌های آزادگان و پلنگ‌ برفی قبل و در حین برنامه هیچ‌گونه نظارتی بر عملکرد سرپرست نداشته‌اند.

 

پویش احقاق حق و گمراه کردن خانواده‌ها

با گذشت نزدیک به یک سال از فاجعه اشترانکوه، خانواده‌های قربانیان این فاجعه به برخی از فعالان این رشته ورزشی همچون جواد ولی‌نژاد و عارف جلایری نمایندگی دادند ‌پیگیر حقوقشان باشند که به تشکیل «پویش حمایت از حقوق خانواده‌های حادثه‌دیدگان اشترانکوه» منجر شد، پویشی که پیگیر مطالبات این خانواده‌ها بود. عارف جلایری، نماینده خانواده‌های داغ‌دار اشترانکوه، در این باره می‌گوید: مسئله اصلی این بود که بعد از حادثه، عوامل باشگاه سعی می‌کردند به خانواده‌ها بقبولانند نیازی به شکایت نیست و خودشان پیگیر مسائل حقوقی هستند، اتفاقی که هرگز رقم نخورد و چندی بعد و با گذشت زمان، خانواده‌ها متوجه شدند پیگیری‌ای در کار نیست و آقایان فقط می‌خواسته‌اند سرپوشی بر قضیه بگذارند. او اضافه می‌کند: باشگاه خانواده‌ها را گمراه کرد و در جلسه‌ای در خانه مرحوم عاملی‌نژاد (یکی از درگذشتگان فاجعه اشترانکوه) شخص رئیس فدراسیون صراحتا اعلام کرد «اصلا به باشگاه ربطی ندارد و شما باید برای پیگیری قضایی حتما وکیل بگیرید». حتی رئیس فدراسیون به مدیرعامل باشگاه آزادگان رو کرد و گفت: «چرا خانواده‌ها را درست راهنمایی نکردید؟» که ایشان فقط لبخندی زد و از جواب دررفت.

 

پای بیمه در میان است؟

عارف جلایری می‌گوید: باید از خودمان یک سؤال بپرسیم؛ اینکه چرا طرف حساب خانواده‌‎ها باشگاه‌های آزادگان و پلنگ برفی هستند، نه بیمه.» او اضافه می‌کند: پاسخ این است که این خانواده‌ها می‌گویند: «فرزندان ما کجا ثبت‌نام کرده‌اند؟ از طرف کدام باشگاه به کوه رفته‌اند؟» حقیقت آن است برنامه‌های کوه‌نوردی باید بیمه مسئولیت مدنی بشوند. این بیمه نزدیک یک میلیارد و خرده‌ای را متقبل می‌شود و با توجه به دیه کامل، 5 نفر از حادثه‌دیدگان مشمول بیمه می‌شوند در حالی که در این فاجعه 9 نفر جانشان را از دست داده‌اند. اکنون بیمه فقط حقوق 5 مورد از خانواده‌های درگذشتگان اشترانکوه را می‌پردازد و حق دیگران ضایع می‌شود. جلایری توضیح می‌دهد که اگر 2 باشگاه 2 فهرست جداگانه می‌دادند، می‌توانستند 2 بیمه مسئولیت مدنی برای این برنامه بگیرند، اتفاقی که رقم نخورد تا امروز حقوق خانواده‌های قربانیان این فاجعه روی هوا باشد.

 

برادری و سکوت هیئت استان!

احمد زحمتکش، رئیس هیئت کوه‌نوردی استان، تلفنش را پاسخ‌گو نیست، درست مثل این یک سال و نیم که به یک سؤال بزرگ که چرا با وجود اعلام رسمی تخلفات و قصور 2 باشگاه آزادگان و پلنگ برفی در هیئت کوه‌نوردی استان، کمیته انضباطی به روال مرسوم تشکیل نشده پاسخ نداده است. نماینده خانواده‌های داغ‌دارحادثه اشترانکوه در این باره می‌گوید: اصلا نیازی نبود کسی شکایت کند یا پیگیری صورت بگیرد. هیئت استان باید کمیته انضباطی تشکیل می‌داد و با این 2 باشگاه همین برخوردی را که امروز صورت گرفت‌ صورت می‌داد.‌ او تصریح می‌کند: ‌مسئولان هیئت قبلا در باشگاه آزادگان سمت داشتند و هنوز هم مراودات خوبی با اعضای این باشگاه دارند. پس شاید این سکوت طبیعی باشد.‌‌ وی از پیام‌های تهدید‌آمیزی می‌گوید که در جریان پیگیری حقوق این خانواده‌ها از سوی برخی از اعضای باشگاه آزادگان متوجه او و دوستانش بوده است. با این همه، زارعی، معاون ورزشی مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی، ابلاغ رسمی حکم وزارت ورزش را به هیئت استان و باشگاه‌های آزادگان و پلنگ برفی تأیید می‌کند. اکنون باید منتظر نشست و دید زخم سر‌باز‌کرده حادثه اشترانکوه مرهمی بر درد قلب‌های داغ‌دیده خانواده‌های این فاجعه و احقاق حقوق آن‌ها خواهد شد. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی