کد خبر : 99567
/ 11:17

سقوط قدرت وام مسکن

افزایش ۶٠ درصدی وام مسکن باعث رونق بازار نشده است

سقوط قدرت وام مسکن

شهرآرا آنلاین - جزایری - روز گذشته عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی، در صحن علنی مجلس گفته است که سقف تسهیلات ساخت‌ و خرید مسکن که اکنون برای زوج‌ها در تهران ۱۶۰ میلیون تومان و برای شهرهای بزرگ١٢٠ میلیون تومان است، ‌نسبت به گذشته ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است. با توجه به اینکه افزایش وام مسکن در اواخر سال ٩۶ اتفاق افتاده بود، این مسئله باعث ایجاد تردیدهایی درباره صحبت‌های همتی شد. 

براین‌اساس روابط عمومی بانک مرکزی با صدور اطلاعیه‌ای درصدد برآمد تا ابهام‌های مطرح شده را برطرف کند. روابط عمومی این بانک گفته است که آنچه که رئیس کل بانک مرکزی در مجلس اعلام کرد، افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن بوده است که ویژگی آن قابل انتقال بودن به خریداران است.

 

﷯ اقساط وام مسکن 

اقساط وام مذکور برای زوج‌های جوان (خانه‌اولی‌ها) در تهران با بازپرداخت ١٢ساله ماهانه یک میلیون و ٨۶۶ هزار تومان است. در مراکز استان‌ها اقساط ١٢ساله وام مسکن صندوق پس‌انداز یکم ویژه زوج‌ها با نرخ سود ٩.۵ درصدی یک میلیون و ٣٩٩ هزار تومان و در سایر شهرها نیز اقساط ماهانه حدود ٧٠٠ هزار تومان است. در شرایطی سال گذشته این وام به ١۶٠ میلیون تومان رسیده بود که هنوز قیمت مسکن در شهرهای مختلف ١٠٠ درصد افزایش نیافته بود. از‌این‌رو افزایش جهش قیمت مسکن در سال گذشته در عمل باعث بی‌تأثیری این وام در سال ٩٨ شده است. اکنون قدرت خرید وام مسکن برای خانه‌اولی‌ها تحت‌تأثیر پرش‌های پی‌در‌پی قیمت آپارتمان‌ از سال ۹٢ تاکنون به کمترین سطح تنزل پیدا کرده است. سقف ریالی وام مسکن اواخر سال ۹۲ با پیگیری متولی بخش مسکن افزایش یافت و در سال‌ ۹۴ با راه‌اندازی صندوق پس‌انداز یکم، قدرت خرید خانه‌اولی‌ها به نزدیک ۴۰ درصد قیمت یک مسکن ٨٠ متری ارتقا پیدا کرد.

اما اکنون نسبت ارزش وام مسکن یکم به میانگین قیمت واحد مسکونی ٨٠ مترمربعی در مشهد به کمتر از ٢٠ درصد رسیده است. همین مسئله باعث افت شدید تقاضا برای وام مسکن شده است. براین‌اساس قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن رشد یا افت چندان زیادی ندارد و این اوراق در فرابورس ایران با حدود قیمت هر ورق ۵۰ هزار تومان معامله می‌شود. به عنوان نمونه امتیاز تسهیلات مسکن مرداد پارسال تقریبا ۴۹ هزار و ۹۰۰ تومان است و امتیاز تسهیلات مسکن دی‌ماه ۱۳۹۶ نیز معادل ۴۹ هزار تومان داد‌و‌ستد می‌شود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی