کد خبر : 99571
/ 11:27

اشتراک بی‌اخلاقی

نگاهی به ماجرای پر حاشیه نقض حریم خصوصی که خیلی سر و صدا به پا کرده است

اشتراک بی‌اخلاقی

شهرآرا آنلاین - مریم شیعه‌زاده - همه چیز از یک توئیت شروع شد. توئیت یک خانم جوان که از برخورد راننده اسنپ شاکی بود و سعی داشت انتقام بگیرد. انتقامی که با انتشار مشخصات شخصی راننده در فضای مجازی همراه بود و همین مسئله باعث شد تا پای رسانه‌ها هم به این معرکه باز شود. انتشار مشخصات خصوصی یک فرد در فضای مجازی به همراه تهمت‌های ناروا، موضوعی بود که حساسیت‌ها را برانگیخت و به دنبال خود حواشی زیادی ایجاد کرد.

 

 همه چیز قانونی بود 

شانزدهم خرداد ماه، خانمی از بولوار قائم تهران درخواست تاکسی اینترنتی می‌کند و راننده زمانی که به محل می‌رسد، با خانمی رو به رو می‌شود که حجاب ندارد. راننده به گفته خودش، محترمانه از این خانم می‌خواهد که روسری را روی موهایش بگذارد و برایش توضیح می‌دهد که ممکن است پلیس او را جریمه کند. ماشین ١۵٠متری از مبدأ دور شده است و خانم جوان با شنیدن این جمله می‌گوید «سرتان به کار خودتان باشد.» راننده خودرو را نگه می‌دارد و به او می‌گوید پیاده شود و یا صبر کند تا او را به مبدأ برگرداند. مسافر با ناراحتی از خودرو پیاده می‌شود و در حاشیه بولوار شروع به تهدید می‌کند. بعد هم با پلیس تماس می‌گیرد و ادعا می‌کند که فردی در خیابان مزاحم او شده و شماره پلاک خودرو را به پلیس اعلام می‌کند. راننده هم بلافاصله با پلیس و تیم پشتیبانی اسنپ تماس می‌گیرد و موضوع را گزارش می‌کند. زن جوان، به حاشیه خیابان می‌رود و با تاکسی‌های خطی، از محل دور می‌شود. راننده می‌ایستد و پلیس چند دقیقه بعد در محل حاضر می‌شود و گزارش این اتفاق را مکتوب می‌کند. اینجا به خیال راننده همه چیز تمام شده است و حالا می‌تواند با آرامش خاطر به کارهایش بپردازد اما ظاهرا این موضوع برای خانم جوان تمام نشده است.

 

نقض حریم خصوصی

زن جوان برای انتقام‌گیری مشخصات راننده را در توئیترش منتشر می‌کند، اقدامی که نقض حریم خصوصی راننده به حساب می‌آید. عکس دست به دست درمیان کاربران می‌چرخد و در سکوت مسئولان اسنپ، راه برای شایعه‌سازان هموار می‌شود. آن هم درست زمانی که این خانم در توئیترش اعلام می‌کند که از طرف اسنپ با او تماس گرفتند و عذرخواهی کردند. همین چند کلمه کافی است تا شایعه اخراج راننده، باورپذیر جلوه کند و مردم پویش تحریم اسنپ را کلید بزنند. پویشی که به برخورد ناعادلانه اسنپ با این راننده اعتراض دارد و نقض حریم خصوصی‌اش را محکوم می‌کند. اسنپ، اعلام می‌کند که راننده همچنان با این شرکت همکاری می‌کند اما دیگر توضیح نمی‌دهد که بر چه اساسی از این خانم عذرخواهی کرده است. از طرف دیگر، باید از مردم پرسید که چرا بدون اطلاع از صحت و سقم خبر اخراج راننده اسنپ، پویش راه می‌اندازند و به پویش‌ها می‌پیوندند؟

 

انتقام‌گیری‌های مجازی

حالا همه «سعید عابد» را می‌شناسند. او حتی در شبکه٣ هم حاضر شد و روبه‌روی دوربین، ماجرا را شرح داد. قسمت تلخ حرف‌هایش اینجاست که دوست و آشنا نمی‌دانستند که او در اسنپ مشغول به کار است. این بازنشسته پنجاه‌وچهار ساله، ابایی ندارد که بگوید برای گذران زندگی به سراغ این شغل رفته است اما در تمام این مدت، فقط و فقط خانواده‌اش در جریان بودند ولی حالا همه‌ کسانی که او را می‌شناسند. انتقام و نقض حریم خصوصی در شبکه‌های اجتماعی موضوع جدیدی نیست و مشابه‌اش را زیاد داشته‌ایم. حتی سلبریتی‌ها هم بدشان نمی‌آید از فضای مجازی و فالوئرهای پر تعدادشان برای انتقام‌گیری استفاده کنند. همین چند هفته قبل بهاره رهنما در اینستاگرام دست به تخریب سازندگان و سرایدار برج محل زندگی‌اش زد تا درس عبرتی شود و خانم بازیگر دیگر پشت در پارکینگ معطل نشود. انتشار مشخصات فردی، فیلم، عکس و... می‌تواند زندگی خصوصی افراد را نابود کند و به روح و روانشان ضربات جبران‌ناپذیری وارد کند. حالا چند روزی از این ماجرا می‌گذرد و اتفاق تلخ دیگری در حال رخ دادن است. کاربران اکانت توئیتر و اینستاگرام آن زن جوان را پیدا کرده‌اند و علاوه بر قضاوت‌ها و تهمت‌های ناروا، به او فحاشی می‌‌کنند. اگر ته دلمان از نقض حریم خصوصی سعید عابد رنجیده‌ایم، حالا باید از خودمان سؤال کنیم که چرا از نقض حریم خصوصی فردی دیگر دل‌شادیم و به آن دامن می‌زنیم. آدم‌های مجازی، به‌واسطه مجازی بودنشان؛ راحت‌تر اخلاق را زیر پا می‌گذارند و از امکانات این فضا برای تسویه حساب‌های شخصی استفاده می‌کنند و باقی کاربران هم در یک پیروی کور آن‌ها را همراهی می‌کنند. چهره زشت ماجرا اخیر با اتفاقاتی که این روزها در حال رخ دادن است، زشت‌تر شد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی