کد خبر : 99577
/ 12:21
درباره حاشیه‌های باغ بزرگی که در وسط کوچه‌پس‌کوچه‌های محله محمدآباد قرار گرفته است

ناسازگاری باغ سازگار

از محمدآباد28 وارد کوچه می‌شوم. کوچه‌های باریک با خانه‌های متراکم. نمی‌دانم چطور می‌شود یک باغ بزرگ از وسط این کوچه‌های باریک و انبوه خانه‌ها سر برآورده باشد. با تصوراتم هم‌خوانی ندارد.

ناسازگاری باغ سازگار

 

راد، شهرآراآنلاین-خلاصه جلو می‌روم و نشانی را از اهالی می‌پرسم. اینجا محال است نام باغ سازگار را بیاورم و کسی نشناسد. همه دقیق و یکسان نشانی می‌دهند. یکی هم در همین پرس‌وجوها می‌گوید:« روبه‌روی مسجد است دیگر. کل سمت راست کوچه باغ سازگار است! همه‌اش!» وارد آن کوچه یادشده می‌شوم و هنوز دارم دنبال در زرد رنگی که نشانی‌اش را داده‌اند می‌گردم. چند دقیقه‌ای که راه می‌روم، به در زردرنگ می‌رسم و تازه می‌فهمم تمام مدت داشته‌ام کنار دیوار همین باغ قدم می‌زده‌ام! باغ بزرگی که اهالی منطقه محمدآباد بارها به دلایل مختلف درباره وجود آن اظهارنظرهایی داشته‌اند و خواستار پیگیری برخی معضلات آن شده‌اند.

مشکل رفت و آمد

اطراف باغ دور می‌زنم و این دورزدن بیشتر از آنکه فکرش را بکنید طول می‌کشد. هر بار که با همسایه‌ای درباره باغ گفت‌وگو و صدا را ضبط می‌کنم، گوشی فایل ضبط‌شده را با لوکیشن یک منطقه مجزا ثبت می‌کند. بولوار شهید رستمی، پارک کارمندان، بولوار شیرودی و... به گفته برخی اهالی این باغ به سدی طولانی تبدیل شده است که معابر اصلی را از هم جدا می‌کند و رفت‌وآمد را سخت. محمدی، یکی از همسایه‌ها که ساکن محمدآباد42 است در این زمینه می‌گوید: «هر روز برای رفتن به مسجد باید کلی مسیر را دور بزنم و بیشتر از 20دقیقه راه بروم، در صورتی که اگر این باغ به خیابان تبدیل می‌شد چند دقیقه‌ای به مسجد می‌رسیدم. راهمان به مصلی هم نزدیک‌تر می‌شود.»

سر و صداهای آزاردهنده

یک سوپرمارکت کوچک دیوار به دیوار باغ است. وارد می‌شوم و از خانم فروشنده درباره این باغ می‌پرسم. بلافاصله می‌گوید:« آقای سازگار و خانمش فوت می‌کنند و حالا ورثه در این خانه می‌نشینند. دو خانوار! برو ببین چه زمین و خانه و زندگی‌ای دارند! انواع درخت‌ها، مرغ، گوسفند، سگ و... در آن هست. از سگ‌هایشان که نگویم. دو تا سگ بزرگ عظیم‌الجثه دارند! صبح‌ها در باغ که باز است می‌آیند بیرون و صاف می‌نشینند جلو در مسجد. جرئت نمی‌کنیم برویم مسجد. روزها هم که بچه‌ها می‌خواهند بروند مدرسه خیلی وقت‌ها این سگ‌ها نشسته‌اند وسط کوچه و بچه‌ها می‌ترسند رد شوند... شب‌ها هم که صدای وق‌وقشان کل محله را برمی‌دارد!»

 البته صداها به همین جا ختم نمی‌شود. گاهی صدای گوسفند و حیوانات مختلف... مراسم عروسی و... هم می‌رود روی اعصاب همسایه‌ها. ای کاش کسی پیدا شود و این باغ به این بزرگی را سر و سامانی بدهد. اصلا چرا در وسط شهر ولو در یک باغ شخصی بزرگ این همه حیوان نگهداری شود؟

 این باغ مالک شخصی دارد!

 درپی حرف‌هایی که شنیدیم، تصمیم گرفتیم با رئیس ناحیه یک منطقه6 گفت‌وگویی کنیم. تفضلی از این اعتراض‌ها اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: « این باغ مالک شخصی دارد. تا وقتی مالک با ما توافق نکند نمی‌توانیم کاری انجام بدهیم. در طرح تفضیلی ما آمده است این باغ باید خیابان شود اما کاری از دست ما ساخته نیست. چون همان‌طور که گفتم شخصی است 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی