کد خبر : 99587
/ 06:15
کار خوب شهروند محله پروین اعتصامی

مکانیک کتابدار

علیرضا بیدگلی، مکانیک خودرو محله‌ پروین اعتصامی، از افرادی است که به جای انتقاد تصمیم گرفته است تا برای محله‌اش کاری کند.

مکانیک کتابدار

شهرآرا آنلاین - سعید جلائیان-  تصوری که در ذهن بیشتر ما از یک تعمیرگاه خودرو وجود دارد یک محیط کثیف و آلوده است که سراسر آن از لکه‌های سیاه روغن پر شده است یا شخصی که رنگ لباس کاری‌اش به دلیل کثیفی قابل تشخیص نیست. اما این تصور را علیرضا بیدگلی 53ساله برای ما به هم می‌ریزد. این تعمیرکار با سابقه‌ را بسیاری از شهروندان محله پروین اعتصامی می‌شناسند. خانواده‌ او جزو اولین ساکنان محله هستند و از کودکی در کوچه‌های خاکی این محله بزرگ شده است. بیدگلی عاشق کار کردن، گیاه و کتاب است و این را به راحتی می‌شود در یک نگاه کوتاه به مغازه‌اش فهمید. در ورودی این مغازه جایگاهی قرار گرفته که روی آن روزنامه‌ را هر روز صبح می‌گذارد تا شهروندان و کسبه‌ محله مطالعه کنند. در بیرون از مغازه که بمانید چشمتان به لانه‌های پرنده‌‌ای می‌افتد که به روی درخت مجاور تعمیرگاه نصب شده است. ورودی تعمیرگاه پر از گل و گیاه است و بعد از آن به چندین قفسه کتاب بر می‌خورید که برای مطالعه‌ رایگان مردم گذاشته شده است.

 

تغییر رفتار برای تغییر دید

او برای احداث کتابخانه دلایل متعددی دارد که آن‌ها را این‌گونه توضیح می‌دهد: حدود 25 سال پیش مهران مدیری در یکی از برنامه‌های خود از تمامی مشاغل یک نفر را دعوت کرد. همه با ظاهری آراسته می‌آمدند تا اینکه نوبت به یک مکانیک رسید که با ظاهر و ادبیاتی نامناسب در قاب تلویزیون ظاهر شد. این کار اصلا درست نبود،در همان موقع نیز بسیاری از تعمیرکاران تحصیل کرده و با معلومات بودند. آن موقع من از این حرکت بسیار ناراحت شدم و تصمیم گرفتم تلاش کنم دید مردم را به این شغل تغییر بدهم. یکی از دلایل راه‌اندازی این کتابخانه این بود و همچنین تلاش برای ارتقای فرهنگ جامعه‌‌ای است که در آن زندگی می‌کنم و از اتلاف وقت مشتریانم نیز جلوگیری می‌کنم.

چشمان ما عادت به دیدن تعمیرگاهی که در آن کتابخانه باشد، ندارد. مکانیک کتابدار خیابان پروین اعتصامی درباره واکنش‌های مشتریان خود به این ماجرا می‌گوید: واکنش‌های شهروندان بسیار دیدنی است. کمتر کسی انتظار چنین کاری را از یک تعمیرکار دارد. برخی عکس می‌گیرند و عده‌ای به مطالعه می‌پردازند. انجام این کار هزینه‌هایی برای من در برداشته است مثل گرفتن فضا، زمان و البته مباحث مالی اما به فوایدی که دارد می‌ارزد.

137422.jpg

مشارکت در کتابخانه‌ محله

تنها حدود 3ماه از افتتاح این کتابخانه‌ کوچک می‌گذرد و هنوز کار زیادی برای معرفی آن به ساکنان محله باید انجام داد. اما در همین مدت کوتاه هم تعدادی از شهروندان برای قدم برداشتن در مسیر ارتقای فرهنگ در بین همسایگان خود با بیدگلی هم قدم شده‌اند به طوری که حدود نیمی از کتاب‌های کتابخانه را دیگر شهروندان به بیدگلی اهدا کرده‌اند.

شهروند خوش ذوق محله‌ پروین اعتصامی به استقبال شهروندان از این کتابخانه‌ کوچک اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: خیلی‌ها در تجهیز این کتابخانه به من کمک کردند. قفسه را شهرداری منطقه به من داد که البته تعمیرش کردم. تعداد زیادی از کسبه و شهروندان نیز کتاب‌های خود را برای مطالعه دیگران به اینجا آوردند. استقبال نیز در این مدت با وجود اینکه هیچ تبلیغی انجام نشده، خوب بوده است. کسبه‌ محله استقبال خوبی کردند. حتی چند روز گذشته یک کارگر ساختمانی که مشغول کار در یکی از خانه‌های این حوالی بود نزد ما آمد و کتاب به امانت برد. برای من بسیار جالب بود که او اطلاعات زیادی از کتاب داشت.

کودکان هم در این کتابخانه‌ کوچک سهم دارند و کتاب‌های مربوط به گروه سنی آن‌ها نیز در این مکان یافت می‌شود. کتابدار محله‌ پروین اعتصامی درباره کتاب‌های کودکان می‌گوید: کتاب‌های مربوط به گروه سنی کودکان و کوله پشتی شهرآرا به تعداد زیاد بود که بسیاری از آن‌ها را به مشتریانی که با فرزندانشان به اینجا می‌آیند، اهدا می‌کنم.

 

اول روزنامه بعد کتاب

سابقه‌ مطالعه در این تعمیرگاه خودرو به حدود 2سال قبل و ارائه روزنامه باز می‌گردد. بیدگلی درباره آغاز ماجرای در دسترس قرار دادن روزنامه برای مطالعه‌ مردم می‌گوید: من در ابتدا روزنامه شهرآرا را بیرون می‌گذاشتم و کسبه‌ اطراف و شهروندانی که تردد می‌کردند به مطالعه‌ آن می‌پرداختند. اکنون هم این کار را انجام می‌دهم. روزهای سه‌شنبه شهرآرامحله7 را روی صفحات دیگر می‌گذارم تا مردم از اخبار منطقه مطلع شوند.

مکانیک محله‌ پروین اعتصامی پیشنهادی هم برای دیگر کسبه دارد و اظهار می‌کند: به دیگر کسبه و خیران پیشنهاد می‌کنم این کار را انجام دهند. وقتی دیوار مهربانی درست می‌کنیم این کار که نوعی دیوار مهربانی فرهنگی است، هم انجام دهیم. ما با دیوار مهربانی به تعداد محدودی کمک می‌کنیم اما با هر کتاب به تعداد نامحدودی می‌توانیم کمک کنیم.

137423.jpg

نگاه کسبه

پس از گفت‌وگو با بیدگلی به سراغ تعدادی از کسبه‌ اطراف رفتیم و نظر آن‌ها را درباره این کتابخانه جویا ‌شدیم. باقری، یکی از کسبه‌ خیابان پروین اعتصامی، که گویا تاکنون بیش از دیگران به سراغ کتاب‌های این مکانیکی رفته است، به نمایندگی از دیگر همسایگان این مکانیکی می‌گوید: از این کار بهتر مگر می‌شود انجام داد؟ این کار بسیار خوبی است که همسایه‌ من انجام داده است. من نیز برای حمایت و مشارکت از او حدود 30جلد کتاب به این کتابخانه اهدا کردم. این کار تأثیر زیادی بر فرهنگ مردم می‌تواند داشته باشد.

وی ادامه می‌دهد: از مزیت‌های این کار حداقل این است که وقتی یک کاسب مشتری ندارد کار بیهوده انجام نمی‌دهد و مطالعه می‌‌کند. انجام این کار در صنف‌هایی مثل تعمیر خودرو که مشتری باید منتظر باشد تا کارش انجام شود، بسیار خوب است و دیگر کسبه نیز می‌توانند با اندک هزینه‌ای این کار را انجام دهند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی