کد خبر : 99593
/ 06:25
در شورای بهداشت منطقه8 مطرح شد:

جمع‌آوری 409کوله‌بر غیرمجاز

سومین جلسه شورای بهداشت شهرداری منطقه8 با حضور شهردار منطقه و نماینده سازمان‌های مرتبط در سالن جلسات شهرداری با محوریت موضوعات بهداشت محیط و سالک و زباله جمع کن های غیر مجازبرگزار شد.

جمع‌آوری 409کوله‌بر غیرمجاز

شهرآرا آنلاین - صفایی/ علی شیرازی، شهردار منطقه، درباره لزوم بهداشت محیط گفت: موضوع سلامت و بهداشت جسمی و روانی شهروندان برای ما اهمیت دارد. هرچند شهرداری‌ها در حوزه شهرسازی فعالیت می‌کنند، اما از دیرباز در حوزه سلامت هم خدماتی به شهروندان ارائه داده‌اند. در قانون شهرداری‌ها ابتدا احداث حمام‌های عمومی به‌عنوان تعهدات شهرداری‌ها مصوب شد. آب لوله‌کشی و داشتن آب بهداشتی وظیفه دیگر شهرسازی‌ها بود. پس از آن سگ‌کشی، احداث غسالخانه‌ها و... برعهده شهرداری گذاشته شد. این‌ها نشان می‌دهد بهداشت اهمیت زیادی دارد.

وی ادامه داد: همیشه این نقد به ما وارد است که ما هر چه می‌فهمیم انجام می‌دهیم اما مهم است خواسته مردم چه چیزی باشد و چقدر در این حوزه مشارکت داشته باشند. با توجه به گسترش شهرها و نیاز شهروندان امروزه می‌طلبد این فعالیت‌ها مشارکت‌محور باشد و علاوه‌بر سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط مردم هم نیازهایشان را مطرح کنند.

شیرازی با اشاره به وجود سالک در منطقه یادآور شد: در نگاه اول چنین تصور می‌شود مناطقی دچار پشه سالک هستند که بافت فرسوده و کال‌های زیادی دارند و منطقه‌ای مانند هشت مصون از این اتفاق است، اما وقتی نیازسنجی و نظرسنجی از شهروندان می‌شود و سازمان‌های مربوطه نظر می‌دهند، متوجه می‌شویم این مشکل در منطقه وجود دارد. این آگاهی زمانی رخ می‌دهد که همه پای کار باشند و فعالیت‌های بین‌سازمانی انجام دهیم تا با کمک یکدیگر علاوه‌بر شناسایی، مشکل آن را برطرف کنیم.  

137439.jpg

افزایش سالک در منطقه

حمیدرضا اکبری، کارشناس بیماری های مرکز بهداشت ثامن، گفت: در یکی دو سال گذشته میزان بروز سالک افزایش یافته و نیاز به همکاری ارگان‌های مختلف داریم. در دو ماهه اول امسال 4مورد گزیدگی پشه سالک داشته‌ایم که زنگ خطری برای بهداشت منطقه است.

وی ادامه داد: متأسفانه برخلاف تصور سالک واگیردار است،

به طوری‌که کافی است یک گزش انجام شود تا به بقیه اعضای خانواده منتقل شود. پشه آلوده هر فردی را بگزد مبتلا به سالک خواهد شد.

اکبری یادآور شد: پشه سالک در بافت‌های فرسوده و خانه‌هایی با ساخت قدیمی زندگی می‌کند. در منطقه خانه‌هایی داریم که 50سال است درش باز نشده و این خانه‌ها مکانی است برای پرورش انواع پشه‌ها، سوسک‌ها و جانوران موذی که باید چاره‌ای برایش اندیشید.  

وی با اشاره به اینکه پیشگیری از این اتفاق هزینه زیادی نمی‌خواهد، گفت: باید با توجه به افزایش میزان شیوع در منطقه، کارگروه سالک تشکیل شود. شش ماهه اول زمان تکثیر پشه است و افراد آلوده در شش ماهه دوم شناسایی می‌شوند. آهک‌پاشی سطل‌های زباله و دیوارها مانع رشد و تکثیر پشه خاکی می‌شود. نصب توری برای شهروندان نیز بهترین راه برای پیشگیری است.

جلال بیوکی، رئیس خدمات شهری منطقه، با اعلام آمادگی شهرداری منطقه درباره انجام امور ذکر شده گفت: یکی از مشکلات مهم در نامجو اراضی ارتش و نماز است. زمین‌های خاکی در این اراضی و تخلیه خاک و نخاله غیرمجاز در این محدوده زیاد است. با تمام این مسائل بهداشت و سلامتی شهروندان در اولویت کاری ماست پس در هر زمینه‌ای که بتوانیم کاری انجام دهیم دریغ نمی‌کنیم.

137440.jpg

22محل دپوی غیرمجاز پسماند

یکی دیگر از موضوعات مطرح‌شده در این جلسه بازیافت زباله‌های خشک ازسوی افراد غیرمجاز در شهر است که علاوه‌بر رعایت‌نکردن بهداشت، کیسه های زباله‌ را پاره می‌کنند و فضایی نازیبا را به‌وجود می‌آورند. رئیس خدمات شهری دراین‌باره گفت: با توجه به وضعیت معیشتی نامناسب و هزینه زیاد مواد تفکیکی که حدود هزار تا هزار و 200تومان است، سبب شده تا خیل عظیمی از افراد وارد فضای جمع‌آوری پسماند شوند و آن‌ها را دپو کنند. این اتفاق برای همسایگان مجاورشان مشکل‌ساز شده است. در دو ماهه اول امسال 22محل دپوی پسماند شناسایی شده است. این‌کار جرم است و برای این افراد جریمه در نظر گرفته شده است. وی با اشاره به همکاری متقابل شهرداری و مراکز بهداشت ادامه داد: برخی ملک‌ها مسکونی هستند و شهرداری نمی‌تواند آن‌ها را پلمب کند، اما اگر همراهی مرکز بهداشت باشد می‌توانیم با گرفتن حکم قضایی به این موارد سریع‌تر رسیدگی کنیم.

بیوکی با اشاره به حضور افراد غیرمجاز برای جمع‌آوری بازیافت‌ها توضیح داد جمع‌آوری 409کوله‌بر غیرمجاز و ضبط موارد جمع‌آوری، تحویل بالغ بر 3500کیلوگرم پسماند خشک به‌طور مخلوط به گشتی‌های سازمان مپ، برخورد و جلوگیری از فعالیت 11خودرو پیمانکار سازمان مپ که اقدام به جمع‌آوری غیرقانونی ضایعات کرده بودند از دیگر اقداماتی است که در این مدت انجام شده است. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی