کد خبر : 99607
/ 06:42
جوابیه باشگاه کوه‌نوردی آزادگان به گزارش شهرآرا

برخی واقعیت‌ها گفته نشده است

به‌دنبال چاپ گزارشی تحت‌عنوان «نتیجه کوشش خانوادگی» در شماره روز گذشته که به ماجرای لغو مجوز 2 باشگاه کوه‌نوردی در مشهد پرداخته شد، مسئولان باشگاه کوه‌نوردی آزادگان جوابیه‌ای ارسال کردند که به شرح زیر است.

برخی واقعیت‌ها گفته نشده است

شهرآرا آنلاین - پیرو چاپ گزارش روزنامه شهرآرا مورخ 20خرداد با عنوان «نتیجه کوشش خانوادگی»، باشگاه کوه‌نوردی آزادگان بر خود لازم می‌داند درجهت آگاهی عموم مردم به‌ویژه جامعه کوه‌نوردی و بیش از 9هزار عضوی که در طول سالیان دراز از خدمات این باشگاه استفاده کرده‌اند و به‌نوعی آنجا را خانه دوم خود می‌دانند، مطالبی را مطرح کند:

1. از روزهای اولیه پس از مراسم وداع با زنده‌یادان، با توجه به تعطیلی باشگاه پلنگ‌برفی به لحاظ فقدان مؤسس و مدیر آن، باشگاه آزادگان با نیت تسریع در روند استفاده خانواده‌ها از پوشش بیمه مسئولیت، پیگیری تشکیل پرونده قضایی در دادسرا را به‌عهده گرفت. بر اساس مستندات، این برنامه اساسا در تقویم باشگاه پلنگ‌برفی بوده که باشگاه برگزارکننده شناخته می‌شود. برنامه در قالب 2 تیم در یک منطقه به سرپرستی مدیر باشگاه پلنگ‌برفی اجرا شده است. کمااینکه در پاسخ اطلاعیه فدراسیون کوه‌نوردی درخصوص اطلاع مدیران، مدیر اجرایی وقت باشگاه آزادگان نیز شخصا در معیت ایشان، در برنامه حضور داشته و هر 2 باشگاه در بالاترین سطح ممکن به اجرای برنامه نظارت داشته‌اند؛ اما در کمال ناباوری به نظر می‌رسد پیگیری‌های مجدانه باشگاه آزادگان پس از حادثه، این تصور را به ذهن برخی افراد متبادر کرده است که مسئولیت تمام اتفاقات برعهده این باشگاه است.

2. پس از حادثه، فدراسیون کوه‌نوردی متنی را با عنوان «گزارش بررسی حادثه کول‌جنو» در مورخ 19/12/96 منتشر کرد که در آن صراحتا اعلام کرده است: «به‌هیچ‌وجه قصد مقصریابی نداشته است، چراکه قضاوت، تعیین و اعلام مقصر و مشخص‌کردن درصد تقصیر، خود تابع شرایط خاص حقوقی و قضایی می‌باشد که از حیطه مسئولیت و شرح وظایف این فدراسیون خارج است.» ازاین‌رو باوجود اینکه باشگاه آمادگی کامل برای ارائه دلایل و اعتراض به موارد ذکرشده در این گزارش را داشته و جوابیه آن آماده انتشار بود، به‌دلیل برخی دیدگاه‌های فدراسیون، از ارسال بیانیه خودداری کرد.

3. درمورد «گزارش بررسی حادثه کول‌جنو» به نظر می‌رسد برخی حقایق در این گزارش در نظر گرفته نشده است که علاوه بر بند «عدم نظارت کافی» که به دلایل نظارت کافی آن اشاره شد، می‌توان به این موارد اشاره کرد: حضور و توانمندی 6 مربی، 4 هیمالیانورد و سرپرست برنامه آقای مرتضی غلامپور، در هدایت یک تیم چهارده‌نفره به‌کلی نادیده گرفته شده است. همچنین این برنامه از نظر کیفیت بر اساس روال فعلی برگزاری برنامه‌ها، از استاندارد بالایی برخوردار بوده و افراد تیم با تجهیزات کامل زمستانی در برنامه حضور داشته‌اند. همچنین در مورد هشدارهای هواشناسی، بنا بر استعلام کتبی، هیچ‌گونه هشداری از طرف فدراسیون کوه‌نوردی، به‌عنوان مرجع ذی‌صلاح، برای آن تاریخ ابلاغ یا اعلام نگردیده است.

4. روال معمول پیگیری حوادث کوه‌نوردی شامل تکمیل پرونده قضایی برای بیمه و نهایتا تشکیل دادگاهی برای تشخیص درصد تقصیر بوده و درهمین‌جهت کمیته‌ای با حضور پیش‌کسوتان و اساتید کوه‌نوردی استان تشکیل شد تا حسن اجرای روند قانونی، گزارش حادثه به کوه‌نوردان و خانواده‌های داغ‌دار، بررسی حادثه از نظر فنی برای پیشگیری از حوادث مشابه و مانند آن را پیگیری کنند. همچنین مسئولان این باشگاه به‌همراه تعدادی از اعضا، همواره و بعضا در معیت مسئولان شهری و پیش‌کسوتان از بدو مراسم وداع و حتی قبل آن با حضور در جمع خانواده‌های داغ‌دار تمامی سعی خود را درجهت دلجویی و تسکین آلام آن‌ها داشته و تاکنون ارتباط خود را با آنان قطع نکرده است. هرچند تلاش‌های باشگاه از روزهای اولیه حادثه تاکنون درجهت حضور و دیدار یکی از خانواده‌ها برای حضور در منزل و هرگونه دلجویی بی‌نتیجه بوده است و صرفا در تعدادی از مجالس و دعوت‌هایی که باشگاه از خانواده‌ها در مواقع متعدد داشته است، حضور پیدا کرده‌اند. با توجه به تمام این موارد، ادعای آقایان مبنی‌بر نمایندگی تمامی خانواده‌ها بعید به‌نظر می‌رسد؛ کمااینکه از ابتدای حادثه تاکنون بعضی خانواده‌ها حتی به‌صورت کتبی، مخالفت خود را با تشکیل کمپین و دادن نمایندگی به فردی خاص اعلام داشته‌اند. نهایتا اشاره به این نکته حائز اهمیت است که باشگاه آزادگان با قدمت بیش از 4 دهه فعالیت گسترده کشوری، حائز مقام اولی سالیان اخیر آموزش استان، به شکل کاملا غیرانتفاعی اداره می‌شود و چنانچه جناب آقای زارعی، ریاست محترم فدراسیون کوه‌نوردی، در جلسه منزل مرحوم عاملی عنوان فرمودند: «تعطیلی باشگاهی با این سطح فعالیت آموزشی به نفع جامعه ورزشی نبوده و مدنظر ما هم نیست.»

گفتنی است برای پیگیری این موضوع مصاحبه مفصلی با زحمتکش، رئیس هیئت کوه‌نوردی استان، انجام دادیم اما به خواسته وی این گفت‌وگو چاپ نمی‌شود تا جوابیه رسمی این هیئت آماده گردد.  

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی