• خانه
  • فرهنگی
  • اجرای برنامه‌های دهه کرامت فشار مالی به دولت وارد نکند
کد خبر : 99619
/ 07:19
اظهارات امام جمعه مشهد در دیدار با برگزارکنندگان دهه کرامت:

اجرای برنامه‌های دهه کرامت فشار مالی به دولت وارد نکند

صبح دیروز در نشست مشترک هماهنگی و برنامه‌ریزی دهه کرامت استان و کشور، آیت‌ا... علم‌الهدی بر تنظیم مبانی فکری و اصول فرهنگی در زندگی اجتماعی با منویات و جریان ولایت اهل‌بیت(ع) و امام هشتم(ع) تاکید کرد.

اجرای برنامه‌های دهه کرامت فشار مالی به دولت وارد نکند

شهرآرا آنلاین -  امام‌جمعه مشهد مقدس با بیان اینکه نمی‌شود دهه کرامت به نام امام هشتم(ع) تشکیل شود و محوریت امام‌رضا(ع) حفظ نشود، ادامه داد: آستان قدس رضوی تشکیلات وابسته به امام‌رضا(ع) است، منتها در گذشته مشکلاتی از نظر ارتباط با دولت‌های وقت وجود داشت، اما در سال‌های گذشته این مشکلات از بین رفت و همکاری صمیمانه‌ای بین بنیاد بین‌المللی امام‌رضا(ع)، شورای هماهنگی دهه کرامت و آستان قدس رضوی به وجود آمد.

 

﷯ در تنگنای اقتصادی، باری از دوش دولت بردارید

به گزارش سایت اطلاع‌رسانی امام جمعه مشهد(Alamolhoda.com)، نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی به تنگنای اقتصادی موجود در جامعه اشاره کرد و رسیدگی به سیل‌زدگان را از مسائل مهمی که دستگاه‌ها باید به آن توجه کنند، دانست و گفت: دستگاه وزارت ارشاد که دست‌اندرکار مسائل اجرایی فرهنگی کشور است، از نظر مسائل مالی و بودجه‌ای در تنگناست. همچنین امکانات دولت، محدود است و بودجه‌های فرهنگی دولت هم به همین نسبت تنزل پیدا کرده است. از طرفی با وضعیت خسارات سیل، باید دولت در مسئله بودجه اولویت‌ها را درنظر بگیرد و باتوجه‌به مشکلاتی که دولت دارد، ]اعتبارهایش را[ در اولویت‌های مهم‌تر هزینه کند و ما هم باید کمک کنیم تا باری از دوش دولت برداریم.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه باید در برنامه‌ریزی‌ها و در بودجه قناعت شود، افزود: اقتضاء این بود که کل مسائل در آستان قدس رضوی برنامه‌ریزی شود و در مسائل بودجه‌ای نیز قناعت شود و مصرف زیادتری نکنیم. دهه کرامت مال امام‌رضا(ع) است، باید طوری برنامه‌ریزی شود که دولت در مسئله بودجه نفسی بکشد.

 

﷯ برنامه‌ریزی واحد برای دهه کرامت

آیت‌‌ا... علم‌الهدی با بیان اینکه در اجرای برنامه‌ها باید برنامه‌ریزی واحد صورت بگیرد، خاطرنشان کرد: هیچ‌گاه نباید در مسائل معنوی و شعائر دینی، دولت را مستقل از مبانی دینی و معنوی خودمان ببینیم. دولت جمهوری‌اسلامی است، حکومت تحت رهبری ولایت‌فقیه است و نباید چنین نگاهی به دولت داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآوری کرد: امسال اولین سالی است که دهه کرامت در ارتباط با مسئله گام دوم و راهبردی که مقام معظم رهبری در این بیانیه ارائه کردند، شروع می‌شود؛ در این شورا، بنیاد ملی امام‌رضا(ع) و آستان قدس رضوی، کمیسیونی تشکیل شود و فرازهای بیانیه گام دوم و ارتباطش با سیره امام‌رضا(ع) در آن بررسی شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان به مقوله رشد علمی مطرح‌شده در بیانیه گام دوم انقلاب اشاره و خطاب به دست‌اندرکاران دهه کرامت تصریح کرد: امام‌رضا(ع)، عالم آل‌محمد هستند و جا دارد دهه کرامت را با شعار متناسب با ایشان و لقب «عالم آل‌محمد» برگزار کنید. جنبه علمی امام‌رضا(ع) و ارتباطش با بیانیه گام دوم انقلاب می‌تواند موردتوجه قرار بگیرد.

آیت‌ا... علم‌الهدی پیشنهاد داد با بهره‌گیری از امکانات و توان معاونت علمی آستان قدس رضوی، امکانات علمی امام‌رضا(ع) و آستان قدس رضوی را در عرصه آموزش‌وپرورش، آموزش عالی و سایر مراکز آموزشی و علمی و به‌عنوان نمادهایی از گام دوم انقلاب، منعکس کنند.

امام‌جمعه مشهد مقدس با تأکید بر اینکه بیانیه گام دوم انقلاب نیاز به تفسیر ندارد، اظهار کرد: در موضوع بیانیه گام دوم مدام تفسیر می‌کنند. این بیانیه تفسیر لازم ندارد؛ چون نقطه ابهامی ندارد. گام دوم انقلاب عملیات می‌خواهد، کار و اجرا می‌خواهد. باید حرف بزنیم که چطور عمل کنیم. در سرفصل علم و آموزش، تحولات علمی و آموزشی که از زمان صدور این بیانیه بوده، ببینید چقدر در کشور انجام شده و در حوزه، دانشگاه و آموزش‌وپرورش چقدر به این بیانیه توجه شده است.

آیت‌ا... علم‌الهدی با یادآوری این نکته که باید از هر فرصتی برای اقدام عملی در تحقق بیانه گام دوم استفاده کنیم، مراکز اجرایی در حوزه علم و دانش را مرجع پاسخ‌گویی نسبت به اقداماتشان در چهارچوب بیانیه گام دوم دانست. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی