کد خبر : 99627
/ 07:33
جشنواره  ملی روز مزرعه امروز به کار خود پایان می دهد

کار عملی به جای سخنرانی

گویا مسئولان اجرایی مان کم کم دارند به این باور می رسند که بسیاری از حرف های هرچند ارزشمند، اگر با عمل همراه نشود، فایده ای ندارد.

کار عملی به جای سخنرانی

شهرآرا آنلاین -  دیروز در دومین جشنواره ملی روز مزرعه به میزبانی مشهد، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، درست همان زمانی که نامش را برای سخنرانی خواندند اعلام کرد که روی سن نمی رود تا حضار فرصت بیشتری برای حضور در مزرعه و گفت وگو با محققان داشته باشند. تصمیم محمدرضا اورانی را می توان موافقت او با صحبت های دیگر مسئولان برگزاری جشنواره دانست. آن ها در ابتدای مراسم اعلام کردند: دست کم ٣ ساعت برای انتقال پیام هایمان نیاز داریم. برای همین، از میزان برنامه های تریبونی کم کردیم. از تمام مهمانانی که از وزارتخانه آمده اند و استادان و صاحب نظران که فرصت سخنرانی در اختیارشان قرار داده نمی شود عذرخواهی می کنیم. معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز بنای امتناع از سخنرانی را داشت و سرانجام که پشت تریبون رفت، چند کلمه در مورد فلسفه جشنواره و ریل گذاری های وزارتخانه برای علمی شدن کشاورزی گفت. صحبت های کاظم خاوازی ٨ دقیقه طول کشید. میانگین زمانی صحبت های دیگر مسئولان استانی کمتر بود. آن هایی که اهل حضور در این دست مراسم هستند می دانند که رعایت سقف زمانی یادشده به تنهایی برای متفاوت ارزیابی شدن آن کافی است.

 

﷯ حرف های خوب

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به شعار «زراعت در شرایط کم آبی؛ چه بکاریم و چگونه مدیریت کنیم؟» که برای جشنواره امسال انتخاب شده است گفت: از میان تمام عوامل تولید، چرخش دانش کم هزینه ترین و راهگشاترین روش برای افزایش چشمگیر کمیت و کیفیت تولید است. برخلاف تصور عموم، تمام این دانش مربوط به دانشگاه ها و مراکز پژوهشی نیست بلکه بخش چشمگیری از آن در اختیار کشاورز و بخش دیگر در اختیار بخش خصوصی است. روز مزرعه فرصت خوبی برای گردش اطلاعات و به اشتراک گذاشتن این تجربیات به شمار می رود. پیشنهاد کاظم خاوازی برای جشنواره سال های آینده، تنوع دادن به موضوع آن بود؛ مثلا یک سال با توجه به ظرفیت های خراسان رضوی روی شیلات و پر ورش میگو تمرکز شود، سال دیگر به پرورش کرم ابریشم، سال بعد به حوزه باغبانی و دام، و غیره. 

او با بیان اینکه کشاورزانِ نمونه حدود ٣ برابر و باغداران نمونه تا ٩ برابر عملکرد متوسط کشور تولید می کنند با تأکید گفت: بررسی های ما نشان می دهد این افراد هیچ کار پیچیده ای انجام نداده اند. آن ها یکی دو نکته کلیدی را رعایت کردند که قابل انتقال به دیگر کشاورزان و باغداران است. اینکه وزارت جهاد کشاورزی برای انتقال دانش به کشاورزان چه کرده است سؤالی بود که خود آن را مطرح کرد و این طور به آن جواب داد: ٢ برنامه انجام دادیم که حکم ریل گذاری برای برنامه های دیگر را دارد: یکی احیای مراکز تحقیقات کشاورزی در کشور است که اکنون به ١٣٠٠ مورد بالغ می شود و ٧٠ درصد آن ها با ترمیم نیروی انسانی و امکانات، به روز شده اند. کار دیگر وارد کردن١٣٠٠ محقق به عرصه ها و پهنه های تولید است. این ها اعضای هیئت علمی هستند که دانش خود را در اختیار کارشناسان و مروجان جهاد کشاورزی قرار می دهند. 

این جشنواره دوروزه امروز با آموزش به گروه جدیدی از مهمانان استانی و کشوری، به کار خود پایان می دهد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی