کد خبر : 99634
/ 07:44

حبس و شلاق، مجازات همسایه آزاری

سـتون صـدای مـشـاور جــایی بــراي بيــان پرسـش ها و مـشکلات حـقوقی شـما شهـروندان است كه مي توانيد آن ها را با ما در ميان بگذاريد و پاسخ سؤالات خود را از قضات دادگستری، وکلا و کارشناسان حقوقی دریافت کنید.

حبس و شلاق، مجازات همسایه آزاری

﷯ پیامک:

٣٠٠٠٧٢٨٩ 

تلفن:

۵-٣٧٢٨٨٨٨١-٠۵١ 

﷯ پیام رسان: 

٠٩١۵۴٢٩۴۵٨٠ 

﷯ شهروندان گرامی با هدف پیگیری دقیق و سریع مسائل مطرح شده، لطفا آدرس و اطلاعات کاملی در اختیار ما قرار دهید.

 

راحله حسین‌زاده

با افزایش جمعیت کلان‌شهر مشهد طی دو دهه گذشته شاهد رشد قارچ‌گونه آپارتمان‌هایی با ارتفاع بالا هستیم که هرچند وقت یک‌بار از گوشه‌ کناری سر بر می‌آورند. به تناسب رشد این آسمان‌خراش‌های ریز و درشت متاسفانه، فرهنگ آپارتمان‌نشینی هنوز بین مردم توسعه نیافته است و امروز به معضلی برای شهروندان تبدیل شده است. در این نسخه از ستون صدای مشاور حسن سعیدی، وکیل پایه یک دادگستری به سؤالات شهروندانی که در این حوزه با مشکلاتی رو به رو هستند پاسخ داده است که آن را در ادامه می‌خوانید.

٨٩٧....٩١۵// در یک مجتمع ١۵واحدی، ساکنان دو تا سه واحد فقط چند روز در ماه حضور دارند و عملا واحدها خالی هستند و می گویند طبق قانون مجلس واحدهای خالی از پرداخت شارژ ( سهم مصرف آب و گاز) مستثنی هستند، آیا استدلال این موضوع صحیح است ؟ آیا با تصمیم هیئت مدیره می توان پرداخت شارژ را برای تمام واحدها یکسان اعلام کرد حتی واحدهای خالی؟

طبق ماده ۵ قانون تملک آپارتمان ها مصوب ١٣۴۶ پرداخت هزینه های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار بگیرد یا نگیرد الزامی است و طبق همین ماده اگر مالکان ترتیب دیگری را برای تقسیم حقوق و مخارج تعیین کرده باشند، مدیران ساختمان می توانند پرداخت شارژ را یکسان اعلام کنند.

٣٠١....٩١۵// آیا مالک می تواند فضایی از همکف را که جزو مشاعات ساختمان است ولی محل رفت و آمد ساکنان نیست به یکی از ساکنان برای استفاده، یا پارک خودرو به صورت دائمی واگذار کند؟ در واقع می تواند آن فضا را به یکی از ساکنان بدون پارکینگ به صورت قطعی و بلاعزل بفروشد؟

خیر، طبق ماده ٣ آیین نامه قانون تملک آپارتمان ها که جزو قوانین«آمره» است مالک نمی تواند برای قسمت های مشترک حق انحصاری قائل شود به این دلیل که این محل ها در مالکیت تمام شرکاست البته می توان با رضایت همه مالکان موقتاً این کار را انجام داد. (قوانین آمره: قانونی است که نمی توان بر خلاف آن عمل کرد و نص صریح قانون بوده و دارای ماده های قانونی است.)

١١٢....٩١٢// آیا قانونی برای مقابله با مزاحمت ها و سرو صداهای همسایه ها در z آپارتمان وجود دارد؟ چه مجازاتی شامل آن ها می شود؟

طبق اصل ۴۰ قانون اساسی که به قاعده «لاضرر» مشهور است، هیچ شخصی نمی تواند اعمال حق خویش را وسیله ضرر رسانی به دیگران قرار دهد و در این باره اگر سر و صداها نامتعارف باشد و موجب مزاحمت دیگران شود می توان طبق ماده ۶۱۸ قانون مجازات به اتهام سلب آسایش و آرامش از فرد مزاحم شکایت کرد. در این قانون آمده است که هرکس با هیاهو و جنجال یا حرکات غیر متعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی شود یا مردم را از کسب و کار باز دارد به حبس از ٣ماه تا یک سال و تا ۷۴ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

۶٧٧....٩٣٠// آیا ساکنان طبقات بالایی یک ساختمان باید از افراد طبقات پایین تر شارژ ماهانه آسانسور ،بیشتر پرداخت کنند؟ آیا قانونی بر این اساس وجود دارد؟

طبق ماده ٢٣ آیین نامه قانون تملک آپارتمان ها، مخارجی که ارتباطی به میزان مساحت زیر بنا ندارد از قبیل هزینه های مربوط به سرایدار، نگهبان، متصدی آسانسور، هزینه نگهداری تأسیسات، باغبان، تزئینات قسمت های مشترک به طور مساوی بین مالکان یا استفاده کنندگان تقسیم می شود و تعیین سهم هر یک از مالکان با مدیر یا مدیران بوده بنابراین اصل بر این است که همگی به صورت مساوی باید این گونه هزینه ها را پرداخت کنند مگر اینکه توافقی غیر از این بین مالکان و مدیران باشد.

٩٢٧....٩١۵// شکایت پرداخت نکردن شارژ آپارتمان از نوع کیفری بوده یا حقوقی است؟ اگر شخصی از پرداخت آن خودداری کند چه مجازاتی دارد؟

طبق ماده ١٠ قانون تملک آپارتمان ها در صورت امتناع مالک یا استفاده کننده از پرداخت سهم خود در هزینه های مشترک ، این وجوه از طرف مدیر یا هیئت مدیران به وسیله اظهارنامه با ذکر مبلغ بدهی و صورت ریز آن مطالبه می شود همچنین هر گاه مالک ظرف ١٠روز از تاریخ ابلاغ اظهار نامه سهم بدهی خود را نپردازد مدیر یا هیئت مدیران می توانند به تشخیص خود و با توجه به امکانات از دادن خدمات مشترک از قبیل شوفاژ، تهویه مطبوع، آب گرم، برق، گاز خودداری کنند و درصورتی که مالک همچنان به تصویه حساب اقدام نکند اداره ثبت به تقاضای مدیر آپارتمان برای وصول وجه مزبور طبق اظهارنامه ابلاغ شده اجرائیه صادر می کند و عملیات اجرائی وفق مقررات اجرای اسناد رسمی صورت خواهد گرفت. همچنین مدیر یا هیئت مدیران موظف هستند که به محض وصول وجوه مورد مطالبه یا ارائه دستور موقت دادگاه، به برقراری مجدد خدمات مشترک فوری اقدام کنند. حال اگر این اقدام هم مؤثر واقع نشد طبق تبصره یک همین ماده؛ هیئت مدیره مجموعه می تواند به مراجع قضایی شکایت کنند و دادگاه هم موظف است این گونه شکایات را خارج از نوبت رسیدگی و واحد بدهکار را از دریافت خدمات دولتی که به آن مجموعه ارائه می شود محروم و تا دو برابر مبلغ بدهی به نفع مجموعه جریمه کند. علاوه بر این مطابق قانون اصلاح قانون تملک آپارتمان ها مصوب ١٣٧۶ استفاده مجدد از خدمات، موکول به پرداخت هزینه های معوق واحد مربوط و بنا به گواهی مدیر یا مدیران و یا به حکم دادگاه و نیز هزینه مربوط به استفاده مجدد خواهد بود. همچنین طبق تبصره٢ این قانون، رونوشت مدارک مثبت سمت مدیران آپارتمان و صورت ریز سهم مالک یا استفاده کننده از هزینه های مشترک و رونوشت اظهار نامه ابلاغ شده باید ضمیمه تقاضانامه صدور اجرائیه شود بنابراین فقط می توان شکایت حقوقی کرد و این کار قابل شکایت کیفری نیست.

١٣٣....٠٩١۵// چه تفاوتی بین تصرف عدوانی و خلع ید از نظر حقوقی وجود دارد؟

در خلع ید کسی که مدعی مالکیت است باید سند مالکیت داشته باشد و یا طبق حکم دادگاه مالکیت وی به اثبات رسیده باشد. ولی در تصرف عدوانی حقوقی نیازی به سند رسمی نیست و سابقه تصرفی که خواهان در ملک دارد، صرف نظر از بحث مالکیت در صورت اثبات کافی است و به طور کلی نتیجه هر دو تقریبا یکی است و با اثبات دعوی، متخلف از ملک مورد نظر بیرون رانده می شود. البته در تصرف عدوانی کیفری نیز باید شخص دارای سند مالکیت باشد.  

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی