• خانه
  • حوادث
  • از نان ٤٠٠٠ تومانی تا ماکارونی ٥٠٠٠٠ تومانی
کد خبر : 99635
/ 07:45

از نان ٤٠٠٠ تومانی تا ماکارونی ٥٠٠٠٠ تومانی

تخلفات صنفی که پای گشت تعزیرات را به یک نانوایی و یک فروشگاه زنجیره‌ای در مشهد کشاند

از نان ٤٠٠٠ تومانی تا ماکارونی ٥٠٠٠٠ تومانی

شهرآرا آنلاین - محمدجواد ابوعطا - گزارش های شهروندان مبنی بر فروش نان سنگک چــهارهــزارتومــانی و ماکارونی های پنجاه هزار تومانی در مشهد،موجی از اعتراضات را به راه انداخت . در پی این اعتراضات به حق شهروندان به سازمان تعزیرات حکومتی خراسان رضوی موجب شد تا گشت مشترکی از سوی این سازمان و بازرسان سازمان صمت و کارشناس اتحادیه نانوایان مشهد به این پرونده ها ورود کنند.

اولین مکان یک فروشگاه زنجیره ای در یکی از مناطق مرفه نشین مشهد بود. براساس گزارش شهروندان، مسئولان این فروشگاه بزرگ اقدام به فروش ماکارونی به قیمت ۵٠هزار تومان در هر بسته می کردند. با حضور تیم گشت در فروشگاه و اطلاع مسئولان این واحد صنفی این افراد موضوع را منکر شدند و قاضی جلیلی، رئیس شعبه گشت تعزیرات حکومتی خراسان رضوی و کارشناسان اداره کل صمت استان را به سمت قفسه ماکارونی های لوکس هدایت کردند.

همه چیز حکایت از صحت موضوع داشت و بسته های ماکارونی در دو رنج قیمت ۵٠و ١٨هزار تومان متعلق به یک برند خارجی، در قفسه های فروشگاه جاخوش کرده بودند. اما با توضیحات مسئولان فروشگاه مشخص شد که این ماکارونی ها نوع خاصی از این ماده غذایی است و با عنوان « ماکارونی های بدون گلوتن» شناخته می شوند که مشتری های خاص خود را دارد.

در ادامه مشخص شد که ماکارونی های تولید داخل با قیمت های ۵٨٠٠و ۶٠٠٠تومان فروخته می شود و مشکلی در این باره وجود ندارد. با مشخص شدن این موضوع از مسئولان فروشگاه خواسته شد تا فاکتور خرید های ماکارونی های گران قیمت خود را ارائه دهند تا کارشناسان صمت نحوه قیمت گذاری را بررسی کنند.

 

در جست وجوی گوشت های قاچاق

در ادامه ، در پی یک گزارش دیگر مبنی بر عرضه گوشت های خارجی فاقد نظارت های بهداشتی در یک واحد ارائه فرآورده های خام دامی در منطقه سپاد مشهد، بازرسان به صورت سرزده به این مکان رفتند. بررسی ها از این واحد صنفی آغاز و مشخص شد که صاحبان این مغازه گوشت های برزیلی خود را از طریق مبادی رسمی وارد و پس از دریافت تأییدیه های بهداشتی به صورت کاملا قانونی اقدام به ارائه این محصولات می کنند. در ادامه بازرسان با تقدیر از فعالیت قانونی این واحد صنفی، بدون تشکیل پرونده آن را ترک کردند.

 

کشف نان سنگک ۴٠٠٠تومانی

مقصد بعدی بولوار فردوسی بود. طبق گزارش اعلام شده، یک نانوایی اقدام به فروش نان گران تر از قیمت مصوب می کرد و اتهاماتی نظیر خرید و فروش آرد دولتی خارج از چرخه دولتی نیز برای این واحد صنفی متصور بود.

همراه با قاضی جلیلی، رئیس شعبه گشت تعزیرات حکومتی خراسان رضوی و کارشناس اتحادیه نانوایان مشهد وارد این واحد صنفی شدیم. در همان بدو ورود با تابلوی قیمت هایی روبه رو شدیم که نوشته شده بود « در این نانوایی نان سنگک ویژه به قیمت ۴٠٠٠تومان فروخته می شود» این اولین تخلف نانوایی مورد نظر بود که کارشناس اتحادیه نانوایان مشهد درباره آن گفت که گران ترین نان سنگک در مشهد طبق قانون ٢٠٠٠تومان است و ما عنوان نان ویژه سنگک نداریم. هر چند این جملات در ادامه با این توجیه مالک نانوایی همراه شد که اعلام کرد ما ٢۵٠میلیون تومان رهن و ماهی ١٣میلیون تومان اجاره می دهیم و باید از همین راه این هزینه و حقوق ٩نفر از کارکنان فروشگاه را بپردازیم، توجیهی که با تمسک به آن هر نوع خلافی را می توان انجام داد.

در ادامه بازرسان هنگامی که می خواستند انبار نگهداری آرد های این مجموعه را بازرسی کنند با مقاومت کارکنان آن رو‌به‌رو شدند. آن ها با این بهانه که انباردار حضور ندارد و کلید فقط نزد اوست، از باز کردن در انبار خودداری کردند که این مقاومت با اقدامات قانونی و دستور قاضی جلیلی در هم شکسته شد و در نهایت مالک این واحد صنفی مجبور به بازگشایی انبار شد.در انبار این فروشگاه، بازرسان موفق به کشف ٨٠کیسه آرد یارانه ای شدند که تنها در اختیار نانوایی های دولتی قرار می گیرد و نانوایی های آزادپز باید آرد مورد استفاده خود را از بازار آزاد تهیه کنند.

این تخلف آشکار نیز بهانه های قبلی را دوباره به میان آورد البته با این ادعا که مالک نانوایی معتقد بود: « ٩٠درصد نانوایی های سنتی و دولتی سودشان در فروش آرد به قیمت آزاد است» موضوعی که مورد اعتراض کارشناس اتحادیه قرار گرفت و اعلام کرد: « امروز بیشتر نانوایی های دولتی تن به این عمل غیرقانونی نمی دهند البته منکر تخلف یکی دو واحد صنفی هم نمی شویم.» 

در ادامه برای این واحد صنفی پرونده تخلف صادر شد و با دستور مقام قضایی و هماهنگی حمید‌رضا کریم، مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی محموله آرد غیرقانونی در این واحد صنفی توقیف شد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی