کد خبر : 99642
/ 05:56

فشار خون عامل اصلی سکته‌

گفت‌وگو با رئیس مرکز بهداشت شماره یک که این روزها طرح بسیج ملی مقابله با فشار خون را در دست اقدام دارد

فشار خون عامل اصلی سکته‌

شهرآرا آنلاین - حسین‌زاده عطار- چندی پیش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف افزایش شناسایی و کنترل بیماری فشارخون بالا، به برگزاری «بسیج ملی کنترل فشارخون بالا» اقدام کرد که با مشارکت و تعامل معاونت‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همه دانشگاه‌ها، دانشکده‌های علوم پزشکی کشور و دانشکده‌های بهداشت، پرستاری و مامایی و هیئت مدیره‌های نظام پزشکی و سازمان‌های بیمه‌گر و دیگر سازمان‌های همکار و داوطلبان، این برنامه را از 27اردیبهشت1398 مصادف با روز جهانی فشارخون در دو مرحله به اجرا گذاشتند. یکی از مراکزی که این طرح را به‌جد در مشهد پیگیر است و در دست اجرا دارد، مرکز بهداشت شماره‌یک در بولوار وکیل‌آباد و در منطقه ماست که در 8پایگاه موقت و 47پایگاه و مراکز بهداشت، طرح بسیج ملی کنترل فشار خون افراد را انجام می‌دهد و افراد مستعد را تحت حمایت مراقبت‌های ویژه قرار می‌دهد. گزارش پیش‌رو حاصل گفت‌وگوی ما با دکتر ناصر امینی، ریاست مرکز بهداشت شماره یک، درباره چند و چون اجرای این طرح در منطقه است.

 

همه پایگاه‌ها و مراکز بهداشت و 3پایگاه موقت

رئیس مرکز بهداشت شماره یک با اشاره به برگزاری این طرح در تمام پایگاه‌ها و مراکز بهداشتی دائمی و 3پایگاه موقت محدوده منطقه، می‌گوید: این پایگاه‌های موقت در 3مکان مجتمع زمرد در ابتدای صیاد شیرازی و بوستان وفا، خیابان دلاوران و بوستان لاله میدان هشتصد بولوار هفتم تیر و پایگاه‌های دائمی هم‌زمان در حال برگزاری است.

دکتر امینی یادآور می‌شود: در این طرح که در منطقه9 اجرا می‌شود به ارزیابی، شناسایی و مراقبت و درمان بیماران مبتلا به فشارخون بالا و گردآوری، پردازش و تحلیل داده‌های مهم‌ترین عامل خطر بیماری قلبی‌عروقی شامل فشارخون بالا پرداخته می‌شود.

 

اعلام نتایج این ارزشیابی تا مهرماه

دکتر امینی توضیح می‌دهد: امید است نتایج ارزشیابی طرح و گزارش این برنامه در مهرماه امسال مصادف با روز جهانی قلب ارائه شود و به‌دنبال آن، این برنامه با همان اهداف و تقویت بیشتر برنامه‌های جاری در قالب برنامه یکپارچه و ادغام‌یافته مجموعه مداخلات اساسی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در نظام مراقبت‌های اولیه بهداشتی وزارت بهداشت (ایراپن)، ادامه یابد.

 

مهم‌ترین عامل بیماری‌های قلبی‌عروقی

این مسئول با اشاره به ضرورت اطلاع از میزان فشار خون برای هر شهروندی و بدون علامت‌بودن این بیماری می‌افزاید: فشارخون بالا مهم‌ترین عامل خطر در بیماری‌های غیرواگیر به‌ویژه بیماری‌های قلبی‌عروقی است. بدون علامت‌بودن فشارخون بالا و عوارض جدی ناشی از عدم‌تشخیص و درمان بموقع آن، باعث شده است که آموزش مردم درباره فشارخون بالا و لزوم مراجعه برای اندازه‌گیری فشارخون ضرورت پیدا کند.

 

24درصد زنان و 21درصد مردان مبتلا هستند

وی یادآوری می‌کند: حدود 24درصد زنان و 21درصد مردان مبتلا به بیماری پرفشاری خون هستند که در سنین مختلف درصدهای متفاوتی را شامل می‌شود. متأسفانه میزان آگاهی مردم از این بیماری در سطح پایینی قرار دارد و کمتر از نیمی از مبتلایان از درمان مستمر برخوردار می‌شوند.

 

رژیم غذایی نامناسب و مصرف زیاد نمک

دکتر امینی همچنین با اشاره به اینکه سالانه در جهان 4/10میلیون نفر به‌دلیل بالابودن فشار خون می‌میرند و 218میلیون سال ناتوانی و مرگ زودرس ناشی از آن به‌جا می‌ماند، هشدار می‌دهد: مهم‌ترین دلیل این مرگ و ناتوانی، رژیم غذایی نامناسب و مصرف زیاد نمک است که اولین عامل در ایجاد بیماری پرفشاری خون است.

 

  هدف ارتقای آگاهی مردم

رئیس مرکز بهداشت شماره یک اشاره می‌کند: بسیج ملی کنترل فشارخون بالا با هدف ارتقای آگاهی مردم ایران درباره فشارخون بالا، ترغیب آنان برای مراجعه به مراکز تعیین‌شده به‌منظور اندازه‌گیری فشارخون و شناسایی و پیگیری افراد دارای فشارخون بالا طراحی شده است.

 

بالای سی‌ساله‌ها، زنان باردار و بیماران کلیوی

دکتر امینی جامعه هدف این بسیج ملی را همه افراد 30سال و بالاتر ایرانی و غیرایرانی ساکن در کشور، بیماران کلیوی و زنان باردار در همه گروه‌های سنی می‌شمارد و توضیح می‌دهد: همه افرادی که قبل از ۲۷/2/1368 به دنیا آمده‌اند، می‌توانند با مراجعه به پایگاه‌های بهداشت و ایستگاه‌های موقت یا از طریق وب‌سایت معرفی‌شده از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی (salamat.gov.ir) از وضعیت فشارخون خود مطلع شوند.

 

از27اردیبهشت تا 15تیر

این مسئول همچنین با اشاره به تاریخ اجرای این طرح در منطقه ما و چند منطقه دیگر ازسوی این مرکز بهداشت درباره زمان برگزاری طرح توضیح می‌دهد: از 27اردیبهشت لغایت 15تیر در دو مرحله آموزش و اطلاع‌رسانی و مرحله غربالگری در حال برگزاری است.

 

اجرای غیرحضوری و حضوری

دکتر ناصر امینی درباره شیوه اجرای غیرحضوری و حضوری طرح فشار خون اظهار می‌کند: مراجعه به وب‌سایتhttps://salamat.gov.ir و تکمیل فرم خوداظهاری فشارخون روش غیرحضوری و مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت شهری، روستایی، پایگاه سلامت شهری و خانه بهداشت در ساعات اداری روش حضوری شرکت در این طرح است.

 وی می‌افزاید: همچنین شهروندان این منطقه و دیگر مناطق می‌توانند با مراجعه در ساعات صبح و عصر به پایگاه‌های موقت بسیج ملی کنترل فشار خون که از 17/3/98 لغایت 15/4/98 در پایگاه‌های معرفی شده مورد سنجش فشار خون قرار گیرند.

 

نشانی پایگاه‌های موقت مرکز بهداشت شماره یک:

پارک لاله: دور میدان هفت‌تیر(منطقه9 شهرداری)

پارک ملت:(منطقه 9)

اول بولوار معلم-نمازخانه مسجد شهدای جانباز پارک ملت

روبه‌روی امامت 8-ورودی شهربازی

درمانگاه حضرت رسول(ص): بولوار دانش‌آموز-حاشیه میدان دانش‌آموز(منطقه 11)

مجتمع زمرد: بولوار صیاد شیرازی-دور میدان اول(منطقه9)

پارک وفا: میدان سلمان قدیم(شهید مهدوی) تقاطع دلاوران و پیروزی(منطقه9)

چهارراه مخابرات تقاطع شریعتی و امامیه جنب فروشگاه رفاه(منطقه10)

الهیه25- اولین خیابان سمت چپ روبه‌روی شهید باغشنی7 فرهنگ‌سرای الهیه(منطقه12) 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی