کد خبر : 99678
/ 07:47

داستان‌هایی که می‌شد گسترش پیدا کنند

«آرزوهای کال» دومین مجموعه داستان سیما رحمتی، داستان نویس مشهدی، است که در ٩٢ صفحه و به همت نشر آوای رعنا منتشر شده است.

داستان‌هایی که می‌شد گسترش پیدا کنند

شهرآرا آنلاین - مصطفی بیان| این مجموعه داستان شامل ٩داستان کوتاه است: آرزوهای کال، نه سپید سپید نه سیاه سیاه، رؤیای شال ابریشمی قرمز، قبل از جمعه دیگر، قورمه خوران، بی بازگشت، جاده های مه گرفته، قطار کوکی و پشت سایه. نویسنده در این مجموعه قلم روانی دارد که به نرمی و با حس آمیزی روایت داستانی اش را پیش می برد. داستان ها که با محوریت موضوع زنان نوشته شده اند برخی در حد ایجاد یک موقعیت مانده اند و در برخی هم داستان در روایت به کمال می رسد. «بی بازگشت» بهترین یا یکی از بهترین داستان های این مجموعه است. داستان از زاویه اول شخص روایت می شود و درباره مادری است که برای خریدن نوشت افزار پسرش بیرون می رود. ماجرا با شکل گیری شخصیت مادر پیش می رود، زنی جوان، بی حوصله، غرغرو و آشفته. انگار آسمان زندگی اش تیره و سرد است. در مسیر متوجه می شود مغازه نوشت افزار نزدیک خانه اش تعطیل است و ناچار است مسافت بیشتری را طی کند. طی حرکت مادر در خیابان، ناگهان چراغ های مسیر خاموش می شود و فقط چراغ ماشین ها روشن است. ترس بر دل مادر رخنه می کند و نگران فرزندانش می شود؛ حتما بچه ها دنبال شمع و کبریت هستند. او نمی داند چه اتفاقی افتاده است. مسیر خیابان را در ذهنش مرور می کند. ناگهان چراغ های ماشینش از کار می افتند. خاموشی پشت خاموشی، تاریکی مطلق! دارد دیوانه می شود و پشیمان است که چرا تلفن همراه را برنداشته است...

کتاب «آرزوهای کال» مجموعه داستانی است که در هریک از داستان هایش «مادر» یا «دختر»ی نقش اصلی و مهمی دارد. هرکدام از این زنان و دختران ویژگی های خاصی دارند که ما در اطرافیان خود و در جامعه نمونه های بارزی از آن ها را به وفور می بینیم. نویسنده در داستان هایش به احساس و رفتارهای درونی شخصیت هایش می پردازد، اما این کار را بدون علت یابی و قضاوت صورت می دهد، مانند داستان «قبل از جمعه دیگر» که به رفتار سرد و پیش بینی ناپذیر روزبه با سایه می پردازد که با ورود فرحناز به‌عنوان روان شناس و مدرس دانشگاه نیز این گره باز و علت یابی نمی شود. 

داستان با عبارت «ولی مطمئن بودم که باید کاری بکنم، قبل از عروسی.» به پایان می رسد. «باید کاری بکنم» اما کاری در داستان شکل نمی گیرد! یا در داستان «قورمه خوران» به موضوع ازدواج دختران در سنین کودکی اشاره می شود. روی هم‌رفته بیشتر داستان های این مجموعه این توانایی را دارند که پیرنگ هایشان گسترش یابند. مجموعه داستان «آرزوهای کال»، نوشته سیما رحمتی، اواخر سال ١٣٩٧ منتشر شده است.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی