غروب هزاردستان پرونده ويژه شهرآرا برای عزت ا... انتظامی كه روز گذشته در ٩۴ سالگی درگذشت ؛

غروب هزاردستان

خانه استاد کمال‌الملک، سال آینده موزه خواهد شد

شنبه / ۲۷ مرداد ۹۷

خانه استاد کمال‌الملک، سال آینده موزه خواهد شد

شهرستان فیروزه را بیشتر به معادن سنگ‌ باارزش و زینتی فیروزه‌اش می‌شناسیم، اما این شهرستان علاوه‌بر فیروزه، دارایی باارزش‌ دیگری نیز در دل خود جای داده است؛ خانه محمد غفاری معروف‌به استاد کمال‌الملک، خانه‌ای که ١٢‌سال‌ پایانی عمر استاد کمال‌الملک در آن گذشت.

غروب هزاردستان

پرونده ويژه شهرآرا برای عزت ا... انتظامی كه روز گذشته در ٩۴ سالگی درگذشت ؛

شنبه / ۲۷ مرداد ۹۷

غروب هزاردستان

سابقه و پیشینه ارزنده هنری عزت‌ا... انتظامى آن‌قدر گسترده است که می‌مانیم از کدام منظر به دریای بیکران تلاش‌هایش بنگریم. او استاد مسلم بازیگری سینماى ایران است که فعالیت هنری‌اش را با تئاتر آغاز کرد. این هنرمند فقید در نمایش‌های بسیاری ازجمله «مستنطق»، «ولپن»، «دختر شکلات‌فروش»، «شنل‌قرمزی»، «تارتوف»، «بنگاه تئاتر آل»، «هیاهوی بسیار برای هیچ‌کس» و «خانه عروسک» هنرنمایی کرده است.

تمام فعالیت‌های هنری عزت‌الله انتظامی

جمعه / ۲۶ مرداد ۹۷

تمام فعالیت‌های هنری عزت‌الله انتظامی

عزت‌الله انتظامی از بازیگران پیشکسوت ایران بعد از سال‌ها فعالیت در عرصه‌های مختلف هنری و با بازی در بیش از ۱۰۰ فیلم سینمایی و تئاتر 26 مرداد ماه از دنیا رفت.

راه رفتن روی لبه تیغ

پنجشنبه / ۲۵ مرداد ۹۷

راه رفتن روی لبه تیغ

هنوز تصویر چهره «ملوان آرام» در قاب تلویزیون و شبکه استانی از ذهن کودکان سال٧٧ بیرون نرفته بود که در شبکه٢ سیما، در برنامه‌ای جدی کنار شهاب حسینی قرار گرفت.

او فقط شارح اندیشه‌های هایدگر نبود

پنجشنبه / ۲۵ مرداد ۹۷

او فقط شارح اندیشه‌های هایدگر نبود

سید احمد فَردید، از جنجالی‌ترین شخصیت‌های تاریخ اندیشه معاصر در کشور ماست. متفکری که جز چند مقاله در آغاز جوانی اثر مکتوبی از خود به جا نگذاشت و در عین‌حال شخصیتی اثرگذار بود.

دانشگاه فردوسی مشهد در بین دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفت

نتایج رتبه بندی جهانی شانگهای 2018 منتشر شد و بر اساس آن 13 دانشگاه ایرانی میان هزار دانشگاه برتر جهان قرار گرفت.

چهارشنبه / ۲۴ مرداد ۹۷

دانشگاه فردوسی مشهد در بین دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفت

محمدجواد دهقانی سرپرست ISC گفت: رتبه بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه بندی های جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ منتشر می شود. رتبه بندی منتشر شده در سال 2018 شانگهای 1000 دانشگاه برتر جهان را پوشش می دهد. در رتبه بندی سال 2018 دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد و دانشگاه کمبریج به ترتیب رتبه اول تا رتبه سوم را به خود اختصاص داده اند..

تبسم موسیقی

گفت‌وگو با دوستان و نزدیکان حمید متبسم به‌بهانه شصتمین سالروز تولدش

چهارشنبه / ۲۴ مرداد ۹۷

تبسم موسیقی

هرچند اینجا مشهد است و اجرای صحنه‌ای موسیقی دچار مشکلات فراوان، خیلی از بزرگان موسیقی که نه‌تنها در کشور که در آن‌سوی مرزها نیز سفیر شایسته موسیقی اصیل ایرانی هستند، از خاک این سرزمین برخاسته‌اند. از قدمت و دیرینگی موسیقی مقامی خراسان گرفته تا بروز و ظهور چهره‌های شاخص خراسانی در موسیقی سنتی ایران.

هجرت فرهنگی

شاعران مهاجر از پیامدهای خروج نخبگان افغانستانی از ایران می‌گویند

چهارشنبه / ۲۴ مرداد ۹۷

هجرت فرهنگی

بحران اقتصادی که سایه‌اش بر کشور روز‌به‌روز گسترده‌تر می‌شود، افزون بر ایرانیان، عرصه را بر مهاجرانِ قومیت‌های مختلف نیز تنگ کرده است. طبق آمار ارائه‌شده مدیرکل اداره امور اتباع و مهاجران خارجی، هم‌زمان با ورود موج جدید گرانی‌ها حدود نیم‌میلیون تبعه افغانستانی از سراسر ایران، از مرزهای کشور خارج شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود این تعداد در چند ماه آینده به سه میلیون نفر برسد.

چرا مشهد و چرا زبان فارسی؟

آنچه شهردار مشهد در دیدار با فارسی‌آموزان دانشگاه فردوسی مشهد پرسید

سه شنبه / ۲۳ مرداد ۹۷

چرا مشهد و چرا زبان فارسی؟

ظهر دیروز شهردار مشهد جلسه متفاوتی را میزبانی کرد. او در دفتر خود پذیرای ١۵ تن از زبان‌آموزانی بود که برای فراگیری زبان فارسی از کشورهای گوناگون راهی ایران و شهر مشهد شده‌اند.

مقام، بدون سالار

دوشنبه / ۲۲ مرداد ۹۷

مقام، بدون سالار

مرادعلی سالاراحمدی در آستانه نودسالگی درگذشت. این استاد موسیقی مقامی تربت‌جام که دارای نشان درجه یک هنری، معادل دکتری رشته موسیقی محلی در بخش آواز بود، صبح دیروز به دیار باقی شتافت و بنا به وصیت خود در بهشت محمدیه تربت‌جام به‌خاک سپرده شد.

نگرانی‌ها از احتمال تخریب اثری ملی

روایتی از علت پایین آمدن سقف ساختمان دکتر شریعتی جهاد دانشگاهی

دوشنبه / ۲۲ مرداد ۹۷

نگرانی‌ها از احتمال تخریب اثری ملی

«قابل توجه مراجعان گرامی، دفتر آموزش ساختمان شریعتی به ساختمان کتابخانه منتقل شده است.» این دست‌نوشته روی یک پوشش آبی‌رنگ اطراف دفتر آموزش مجتمع دکتر شریعتی جهاد دانشگاهی واقع در سه‌راه ادبیات مشهد نصب شده است. از بیرون مجتمع هم ساختمان بی‌سقف خودنمایی می‌کند.

هر شهر، یک درخت

محمد تاجران، دوچرخه سوار ماجراجوی مشهدی سفر ٨‌ساله‌اش را با اقدامی فرهنگی آمیخته است

دوشنبه / ۲۲ مرداد ۹۷

هر شهر، یک درخت

شروع سفر ٨‌ساله‌اش را به یک خواب برمی‌گرداند و می‌گوید: من خوابم را این‌طور برای خود تعبیر کردم که باید سفر کنم و با سفرم برای نجات محیط‌زیست کاری انجام دهم. محمد تاجران که پیش از این نیز اهل ورزش بوده است، تصمیم می‌گیرد دوچرخه‌ای بخرد و به هر شهری‌که سفر می‌کند درختی بکارد.

«لیلا و چند مسافر» به مشهد می‌رسد

دوشنبه / ۲۲ مرداد ۹۷

«لیلا و چند مسافر» به مشهد می‌رسد

در این روزها که ١۵تئاتر به صحنه‌های مشهد جان می‌دهند و حال تئاتر شهرمان خوب است، خبر اجرای دو تئاتر از دو چهره برجسته تئاتر کشور در روزهای اخیر، خوشحالی اهالی فرهنگ را دوچندان خواهد کرد. یکی از آن‌ها بیش از چهار دهه در تئاتر مشهد فعالیت کرده است و دیگری از چهره‌های تئاتر پایتخت سیاسی است که به‌دلیل علاقه‌اش به پایتخت معنوی کشور، در این شهر بارها هم اجرا کرده است، هم تدریس، هم داوری و هم دیگر کارها در کارنامه‌اش دیده می‌شود.