به دنبال الحاق توس به مشهد، اعضای شورای اسلامی شهر تاکید کردند: برخورد با ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حدفاصل توس تا مشهد

آبان سال87 طرحی با امضای سه عضو شورای شهر مشهد(داوودآبادی، خواجی و طباطبایی) در صحن علنی پارلمان شهری مطرح شد که به موجب آن توس و قرقی به مشهد ملحق می‌شد. چهار سال پس از طرح این موضوع و اظهارنظرهای مختلف درباره آن، سرانجام شورای عالی معماری و شهرسازی هفته گذشته با الحاق توس و قرقی به شهر مشهد موافقت کرد. این تصمیم هم‌زمان بود با اظهارات شهردار مشهد که گفته بود برای جلوگیری از یک فاجعه، توس و قرقی را می‌پذیریم. سید‌محمد پژمان البته تیر امسال نیز گفته بود که: «آبرومند شدن توس، دو سال زمان مي‌خواهد».
با این حال اکنون نمایندگان مردم مشهد در شورای اسلامی شهر، نسبت به پیامدهای احتمالی این تصمیم و به‌ویژه رشد ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حدفاصل توس تا مشهد هشدار دادند.
استفاده از سرمایه بخش خصوصی برای توسعه توس
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در این رابطه الحاق توس به مشهد را، هم به نفع این کلان‌شهر می‌داند و هم به نفع توس. عباس شیرمحمدی می‌گوید: توس شهری تاریخی است و آرامگاه فردوسی بزرگ در آن قرار دارد. این مولفه فرصت‌های زیادی را در اختیار مشهد قرار می‌دهد. شهرداری مشهد هم پس از تشکیل شهرداری منفصل، تمامی خدمات شهری از جمله، رفت‌وروب، جمع‌آوری زباله، توسعه فضای سبز، حمل‌ونقل درون‌شهری، ساخت معبر و... را در توس ارائه می‌دهد.
او الحاق قرقی به مشهد را همچنین به طور مطلق به نفع قرقی دانسته و تصریح می‌کند: ارائه خدمات شهری به این بخش، بسیاری از مشکلات آن را که به‌تازگی مسکن مهر در آن ساخته شده، حل می‌کند. رئیس شورای شهر مشهد رسیدن به وضعیت مطلوب در این بخش‌ها را مستلزم گذشت چهار یا پنج سال زمان عنوان و خاطرنشان می‌کند: در توس باید به فکر ساخت مراکز اقامتی مانند هتل و مهمانسرا، رستوران، موزه و همچنین مراکز ورزشی و تفریحی... با بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی باشیم.شیرمحمدی با تاکید بر لزوم ارائه مشوق به بخش خصوصی برای ترغیب به اجرای پروژه‌های مختلف، اظهار می‌دارد: توسعه توس، توسعه مشهد را به دنبال دارد. وی همچنین تاکید می‌کند: شهرداری باید از ساخت‌وسازهای احتمالی در فاصله مشهد و این دو بخش جلوگیری کند.
شهرداری خودکفا تشکیل شود
نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر مشهد اما چندان با الحاق این دو بخش به مشهد موافق نیست. غلامرضا بصیری‌پور با اشاره به اینکه به ‌جای شهرداری منفصل بهتر است شهرداری خودکفا تشکیل شود، می‌گوید: تشکیل شهرداری خودکفا در اختیار وزارت کشور است و مشکل تنها در اینجاست که توس و قرقی در حریم مشهد قرار دارند.
او این دو بخش را باری بر دوش شهرداری دانسته و تصریح می‌کند: از آنجا که فاصله توس با مشهد زیاد است، ساخت‌و‌ساز در زمین‌های بین توس و مشهد رونق می‌گیرد، در حالی که کاربری این زمین‌ها کشاورزی است. وی ادامه می‌دهد: در این شرایط شهرداری مجبور می‌شود مدام ساختمان‌های در حال ساخت را پلمب كرده یا رای‌ قلع بنا را به اجرا درآورد و به دردسر این کار نمی‌ارزد.
جلوگیری از بروز یک فاجعه
علیرضا شهریاری، عضو دیگر شورا نیز الحاق توس و قرقی را اقدام خوبی دانسته و می‌گوید: براساس پیشنهاد شهردار مشهد، مدیریت شهری این شهر سامان‌دهی بخش‌های جدیدی را برعهده گرفت و این اقدام اگرچه امروز برای شهر هزینه دارد، اما در آینده از بروز یک فاجعه جلوگیری می‌کند، چرا که حاشیه‌نشینی در این محدوده‌ها در حال شکل‌گیری است و ساخت‌وساز در آن اصولی انجام نمی‌شود.
وی با مبهم دانستن ارائه خدمات شهری در این مناطق بیان می‌دارد: با اتمام روند قانونی الحاق این دو بخش به مشهد و ابلاغ قانونی آن، گام برداشتن در راستای حل این معضلات آغاز می‌شود. وی با اشاره به اینکه شهرداری‌های منفصل در کشور عرف نیست، اظهار می‌دارد: هنوز مشخص نیست که برای توس و قرقی دو شهرداری‌ جديد تشکیل شود یا اين دو زیرمجموعه مناطق فعلي شهرداری قرار بگیرد.
این اتفاق ناگزیر بود
دیگر عضو شورای اسلامی شهر مشهد نیز از به سرانجام رسیدن این طرح استقبال می‌کند و می‌گوید: چه بخواهیم و چه نخواهیم، مشهد از مجموعه‌های جمعیتی شکل‌گرفته در اطراف خود متاثر است، پس به نفع اين شهر است که این مجموعه‌ها زیرمجموعه مدیریت شهر قرار گیرند تا خدمات شهری و ساخت‌وساز در آنجا هم متناسب با مشهد پیش رود.
علی‌اصغر شمقدری با اشاره به ازدياد جمعیت قرقی می‌گوید: شرایط به‌گونه‌ای است که چنین اتفاقی ناگزیر است. وی همچنین به اهمیت بعد گردشگری توس اشاره کرده و می‌افزايد: این الحاق ارزش افزوده زیادی را در زمین‌ها به‌وجود می‌آورد و شهرداری باید بتواند از این موقعیت با شیوه‌های مختلف مانند پروانه‌هایی که صادر می‌کند، استفاده كند.
پردیس بهرامی

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس