رئیس موسسه آموزش عالی خیام مشهد در گفتگو با شهرآرا مطرح كرد: صندلی ها خالی است، اما فضای آموزشی دانشگاه گسترش می یابد!

مؤسسه آموزش عالی خیام مشهد به‌عنوان نخستین مؤسسه غیرانتفاعی کشورشهریور ماه امسال، وارد بیستمین سال فعالیت خود شد و به‌عنوان یکی از قطب‌های دانشگاهی شهر مشهد که طی این مدت، 9هزار فارغ التحصیل تحویل جامعه داده است و 7هزار دانشجو در مقاطع مختلف در حال تحصیل دراین مؤسسه هستند، نقش تعیین‌کننده‌ای در ارتقای بنیه علمی ‌و پرورش مهندسان وکارشناسان بر عهده داشته است.
به بهانه دودهه فعالیت این مؤسسه و بررسی روند فعلی آموزش در دانشگاه‌های غیردولتی پای صحبت دانشجویان این دانشگاه نشستیم.
تجهیزات آزمایشگاهی متناسب با نیاز روز نیست
حسنی از دانشجویان ترم 6 موسسه آموزش عالی خیام با اشاره به فضای محیطی این دانشگاه می گوید: اینجا به خاطر محدود بودن فضا بیشتر شبیه به مدرسه است.
وی وضعیت آزمایشگاه های این دانشگاه را نیز نامناسب عنوان می کند و می افزاید: تجهیزات آزمایشگاه دانشگاه متناسب با نیاز روز نیست و اغلب قدیمی هستند.
حسنی در خصوص تعیین تکلیف نام گذاری کلاس های موسسه به نام شهدای کاروان راهیان نور انتقاد می کند و ادامه می دهد: بعد از گذشت چند سال هنوز هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.
رجب زاده که در رشته فیزیک مشغول به تحصیل است ، به امکانات رفاهی محوطه دانشگاه اشاره می کند و خواستار افزایش این امکانات برای گذراندن اوقات دانشجویان در فواصل میان کلاس ها می شود.
کمبود کتاب های تخصصی در کتابخانه
وی نبود کتاب های مورد نیاز در کتابخانه دانشگاه را از دیگر مشکلات دانشجویان می داند و می گوید: دانشجویان مجبورند برای تهیه برخی از کتاب های مرجع به کتابخانه های دیگر مراجعه کنند.
رحیمی که در رشته معماری تحصیل می کند در خصوص تخصیص وام شهریه به دانشجویان می گوید: دریافت وام از موسسه کمی زمان بر است به طوری که دانشجو عطایش را به لقایش می بخشد.
در ادامه در گفتگو با دکتر محمد حسین طیرانی رئیس مؤسسه آموزش عالی خیام دغدغه های دانشجویان را در میان گذاشتیم.
وی دارای مدرک دکترای فیزیک حالت جامد از دانشگاه ساسیکس انگلستان است و سابقه تدریس در دانشگاه برادفورد انگلیس را نیز در کارنامه علمی ‌خود دارد.
توسعه کتابخانه دیجیتالی در دستور کار
طیرانی با توجه به اینکه یکی از ملاک‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، کتابخانه و تعداد کتاب‌های درسی و مرجع است، در خصوص رفع مشکلات تجهیزات دانشگاه می گوید: در حال حاضر سالن مطالعه خواهران به دلیل اینکه بیش از 70 درصد دانشجویان ما را تشکیل می‌دهند، به میز‌های ویژه مجهز شده و امکانات لازم در محیط کتابخانه قرار داده شده است، اما در قسمت مطالعه آقایان هنوز کاری انجام نشده و این قول را به دانشجویان مؤسسه می‌دهیم که در ابتدای ترم دوم، این سالن هم تجهیز شود.
وی درباره کتاب‌های کتابخانه نیز بیان می کند: در حال حاضر 20هزار جلد کتاب داریم، سیاست ما این است که از هر جلد کتاب 10 نسخه تهیه کرده و در اختیار دانشجویان قرار دهیم .
طیرانی در ادامه اظهار می کند: هدف گذاری ما توسعه کتابخانه دیجیتالی است.
رئیس موسسه آموزش عالی خیام درباره امکانات رفاهی دانشگاه بیان می کند: امکانات رفاهی ما مناسب است و علاوه بر فضای باز محوطه، سالن استراحت وپذیرایی(تریا) نیز از صبح تا ساعت 30/16 مشغول فعالیت است، اما به دلیل اینکه کلاس‌های مؤسسه رأس ساعت 18 به پایان می‌رسد و این سالن دیگر مراجعه کننده‌ای ندارد، توجیه‌پذیر نیست این همه هزینه را برای چای‌خوردن یک دانشجو آن هم درزمانی‌که وی باید  سر کلاس باشد هزینه کنیم.
اجاره 2 واحد خوابگاهی برای دانشجویان دختر
طیرانی در ادامه در خصوص خوابگاه های دانشجویی می گوید: به دلیل حساسیت‌هایی که خانواده‌ها برای مراقبت از فرزندانشان، به‌ویژه دختران دانشجو دارند، مؤسسه اقدام به اجاره دو واحد خوابگاهی به ظرفیت 350 نفر کرده و آن را با تخفیف در اختیار دانشجویان متقاضی قرار می‌دهد و برنامه‌های فرهنگی مانند اعزام به حرم مطهر امام رضا (ع) نیز در برنامه آن‌ها قرار داده شده است.
این استاد دانشگاه به پرداخت وام دانشجویی به همه دانشجویان متقاضی اشاره می کند و می افزاید: دولت امسال وام شهریه را از 200 هزار تومان به 300 هزار تومان افزایش داد وطی بخش نامه‌ای به موسسات آموزش عالی، محدود بودن پرداخت وام به دانشجویان را برداشته است، بر همین اساس هر دانشجویی که تقاضای وام شهریه داشته باشد با تکمیل پرونده، 300هزار تومان به حسابش واریز می شود.
تعداد پذیرش دانشجو نسبت به پارسال تغییر نکرده است
با توجه به رشد روز افزون موسسات آموزش عالی وکاهش تقاضای ورود به دانشگاه در آینده، مشکل کمبود دانشجو گریبان‌گیر دانشگاه‌های غیرانتفاعی خواهد شد از همین رو نظر طیرانی را نیز جویا شدیم، وی می گوید: تقریبا همه موسسات آموزشی درگیر این موضوع هستند و کمبود داوطلبان ورود به دانشگاه بزرگ‌ترین مشکل موسسات غیرانتفاعی است به طوری که طبق اعلام وزارت علوم، امسال به ازای هر 2 دانشجو، سه صندلی خالی داریم و پیش‌بینی می‌شود طی پنج سال آینده به ازای هر فرد پنح ظرفیت دانشگاهی وجود داشته باشد، بااین وجود امسال تعداد پذیرش مؤسسه خیام نسبت به سال قبل تغییری نداشته است.
طیرانی با اعلام اینکه مؤسسه خیام توسعه فضای آموزشی را در دستور کار خود قرار داده و پردیس جدیدی را راه‌اندازی کرده است،می گوید: این اقدام با هدف ایجاد فضای آموزشی مناسب و مطابق با استاندار‌های آموزشی ، با وجود پیش بینی کاهش میزان دانشجویان موسسات عالی صورت می گیرد.
پولی که دانشجو می‌پردازد برای آموزش است نه دریافت نمره
وی درباره دانشگاه های پولی و دریافت نمره دانشجویان بیان می کند: پولی که دانشجو می‌پردازد برای آموزش است نه دریافت نمره، به همین دلیل مؤسسه خیام در برخی از ترم‌ها 200 دانشجوی اخراجی دارد که پرونده آن‌ها به کمیسیون موارد خاص ارجاع داده می‌شود و با توجه به ضوابط، تعدادی می‌توانند ادامه تحصیل دهند و عده‌ای نیز اجازه ادامه تحصیل نخواهند داشت. البته ممکن است برخی موسسات این اصول را رعایت نکنند که من پاسخ‌گوی آن‌ها نیستم.
طیرانی ادامه می دهد: متاسفانه عده‌ای از دانشجویان فارغ‌التحصیل از برخی دانشگاه‌ها دارای معدل‌های بالای 18هستند، حال آنکه برای مثال میانگین معدل دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در حدود 16 است.
رئیس موسسه آموزش عالی خیام در پاسخ به اینکه چرا در سال‌های اخیر رتبه‌های دانشجویان ورودی به مؤسسه خیام نسبت به گذشته افزایش یافته است و اینکه این افزایش باعث کاهش رتبه علمی ‌مؤسسه نشده است؟ می گوید: به دلیل گسترش موسسات آموزش عالی غیردولتی و دانشگاه آزاد در شهرستان‌های مختلف، خانواده‌ها و دانشجویان ترجیح می‌دهند در محل سکونت خودشان تحصیل نمایند و طبیعی است که با کاهش تقاضا، افرادی با رتبه‌های کنکوری بالاتر پذیرش خواهند شد و این به معنای کاهش رتبه علمی ‌نیست، زیرا ما در همین شرایط در یک رشته تا 20 نفر قبولی در دانشگاه دولتی در مقطع کارشناسی ارشد داشته‌ایم.
طیرانی با اشاره به بیستمین سال فعالیت موسسه درباره برنامه های دانشگاه اظهار می کند: برنامه‌ای برای توسعه عددی رشته‌های دانشگاهی نداریم و به دنبال افزایش کیفیت و جذب استادان بهتر با دانش بالاتر خواهیم بود ، همچنین امکانات رفاهی را نیز بهتر از گذشته ارائه خواهیم کرد.
وی در ادامه در توصیه ای به دانشجویان می گوید: نباید کمبود امکانات و شرایط را بهانه درس نخواندن قرار داد بلکه دانشجویان باید تنها به فکر افزایش سطح علمی ‌خود باشند و از فرصت‌ها استفاده مفید را ببرند.
این استاد دانشگاه با توجه به اینکه تحصیلات تکمیلی خود را در کشور انگلستان گذرانده وچند سالی نیز در دانشگاه‌های این کشور تدریس داشته‌است، در مقایسه ای میان تفاوت این دانشگاه‌ها با دانشگاه های داخل کشور اظهار می کند: در درجه نخست باید بگویم هوش‌وذکاوت دانشجویان ایرانی بسیار بیشتر از دانشجویان کشور‌های دیگر است و به هر کشور که بروند، ممتازترین دانشجویان هستند، اما مهم‌ترین ویژگی دانشگاه‌های معتبر اروپایی در درجه نخست نظم وترتیب است و بعد از آن، آموزش‌پذیری و تعهد به کار است و ما نیز اگر بتوانیم در دانشگاه‌های داخل کشور، مقوله نظم‌وانضباط را به درستی نهادینه کنیم وکارها را به درستی انجام دهیم، هیچ تفاوتی با آن‌ها نخواهیم داشت.
طیرانی حضور به‌موقع در سر کلاس درس را از مشخصه‌های نظم و انضباط می داند و می گوید: برخی از دانشجویان 10 تا 15 دقیقه بعد از استاد وارد کلاس می‌شوند و اهمیتی به حضور به‌موقع نمی‌دهند، پس باید اشکال را در خودمان جستجو کنیم و کمبود امکانات را بهانه نکنیم. درباره آرزوی درس خواندن در خارج هم باید بگویم که علت این است که دانشجویان ما، اطلاعات کافی ندارند و فکر می‌کنند آنجا بهشت است، البته دانشگاه‌های اروپایی امتیازاتی دارند و ما هم در دانشگاه‌های داخل امتیازاتی داریم و باید با توجه به شرایط، بهترین تصمیم را گرفت.
وی در خصوص نقش امکانات آموزشی و آزمایشگاهی دانشگاه های خارج از کشور نیز بیان می کند: ممکن است امکانات آن‌ها بیشتر باشد وخود من نیز پیش از تحصیل در خارج از کشور، تصور می‌کردم وسایل آزمایشگاهی آن‌ها نو و کارنکرده هستند و هر کدام را که می‌خواهیم باز کرده و استفاده می‌کنیم، اما هنگامی‌که به آنجا رفتم، نه تنها وسایل‌شان از دانشگاه‌های داخل کشور جدیدتر نبود، بلکه از وسایل آزمایشگاهی دانشگاه محل تدریس من در داخل کشور نیز قدیمی‌تر بود، اما آن‌ها از همان وسایل موجود به‌خوبی نگهداری و استفاده می‌کردند.
طیرانی درباره اشتغال و تناسب رشته های تحصیلی با نیاز جامعه وصنعت می افزاید: در حال حاضر نرخ بیکاری در کشور کانادا بیش از 7درصد و در آمریکا حدود 8/7درصد است و حتی در رده‌های بالای تحصیلی مانند دکترا وکارشناسی ارشد هم بیکار وجود دارد، اما تفاوت آنجا با کشور ما این است که در برخی از کشور‌های پیشرفته بیمه بیکاری وجود دارد و ماهیانه مبلغی به حساب فرد بیکار واریز می‌شود.
وی ادامه می دهد: البته باید این نکته را نیز گفت که کسانی که کار بلد باشند هیچ‌گاه بیکار نمی‌ماند، چه در داخل باشند وچه در خارج از کشور.
وی درباره شرایط تحصیل در خارج از کشور نیز می گوید: با توجه به سطح علمی ‌خوبی که دانشگاه‌های داخلی دارند، بهتر است ادامه تحصیل در دانشگاه‌های داخلی صورت پذیرد، به‌ویژه اینکه در حال حاضر به دلیل پیشرفت تکنولوژی می‌توان به‌واسطه شبکه اینترنت با دنیا در ارتباط بود و از آخرین دستاوردهای علمی آگاه شد.
تبدیل موسسه خیام به دانشگاه
وی در پاسخ به این سوال که «چند سالی است که مسئولین مؤسسه آموزش عالی خیام، قول تبدیل شدن این مؤسسه به دانشگاه را داده‌اند، سرانجام این وعده کی محقق خواهد شد؟» نیز اظهار می کند:
مؤسسه آموزش عالی خیام شرایط لازم برای تبدیل شدن به دانشگاه را دارد و بارها این درخواست به وزارت علوم داده شده است و آن‌ها اعلام کرده‌اند که درخواست ما را بررسی خواهند کرد.
مصطفی یاوری نسب

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس