مردم را از گویش مشهدی
متنفر کرده اند

در مورد گویش مشهدی بین خود مشهدی ها هم اختلاف نظر زیاد است!خیلی ها دوست ندارند از آن استفاده کنند.این موضوع از کجا ناشی می شود؟
من معتقدم در حق گويش مشهدي كه الان بسيار هم غريب واقع شده است، بد‌ كاري كرده‌اند و فقط نوع عاميانه اين گويش را مشهدي مي‌گويند.
در‌حالي‌كه ما گويش مشهدي را درشعر بزرگاني چون ملك الشعراي بهار و عماد خراساني به زيبايي داريم، اما متاسفانه در دهه هفتاد زماني كه فردی در راديو و تلويزيون نقش يك پيرزن غرغروي مشهدي را بازي مي‌كرد و به عمه‌خانم مشهور بود، بعدها نيز صداو‌سيما همان شيوه را ادامه داد و الان هم دارند همان را تكرار مي‌كنند و مردم را متنفر كرده‌اند از اين گويش؛ در حالي‌كه گويش اصيل و شيرين مشهدي مردم را جذب مي‌كند.
بنابراين واژگاني كه مردم مشهد و توس به كار مي‌برند از نجيب‌ترين و درست‌ترين و با قدمت‌ترين واژه‌هاي زبان فارسي است، چراكه خراسان خاستگاه زبان فارسي است و ادبيات اينجا شكل گرفته است و بسياري از واژه‌هاي اصيل و قديمي كه هنوز پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هاي ما به درستي و زيبايي استفاده مي‌كنند در اولين لغت نامه زبان فارسي (لغت نامه فرس) كه متعلق به اسدي‌توسي است آمده است. به عنوان مثال مردم مشهد به ويار مي‌گويند «زِروانه» كه اين واژه همان «آرزوانه» است كه واژه بسيار زيبايي است و در تمام متون فارسي آمده است.
ولي متاسفانه با اين روشي كه الان جا افتاده، گويش مشهدي توهين‌آميز شده است و اگر كسي مشهدي صحبت كند او را نادان و ابله فرض مي‌كنند و متاسفانه صدا‌و‌سيما هم دارد به اين موضوع كمك مي‌كند؛ مسئله ديگر دراين رابطه اين است كه مسئولان اين شهر، اغلب غير‌مشهدي هسستند و به همين‌دليل در برابر گويش مشهدي‌ها‌ مقاومت مي‌كنند.ولی باید این را بدانیم که يكي از ويژگي‌هاي منحصر به فرد مشهد زيارتي‌بودن آن است و اينكه ما از همه ايران در اينجا اقوامی با آداب و رسوم گوناگون داشته‌ايم و در واقع مي‌توان گفت كه مشهد روزگاری چهارراه فرهنگي ايران‌زمين و نماد تلاقي فرهنگ‌ها بوده است.
دلیلی مشخصی برای این گفته وجود دارد؟
بله. مثلا يكي از فرهنگ‌های کهن ایران، آیین چراغ‌برات است كه آيين ايراني پيوند خورده با اسلام است.ما خراساني‌ها به دليل عقايد خاص اسلامي مان اين آيين را در ماه شعبان انجام مي‌دهيم و شب چراغ‌برات در كل خراسان رايج است. به معناي ديگر بهترين جايي كه مي‌توانيم ارزش‌هاي خراسان بزرگ را در آن به عنوان نمونه مشاهده كنيم، مشهد است.ولی اینکه چرا با گویش این شهر این رفتار می شود، جای سؤال است.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس