طبق مصوبه شوراي شهر و با ابلاغ فرمانداراز امروز؛ بليت قطارشهری، 500 و اتوبوس 200 تومان شد

20 اسفند سال گذشته در صد و شصت و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد، بودجه سال92 شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد به تصویب رسید که در آن قیمت بلیت خط یک این ناوگان، 500تومان مصوب شد. این مصوبه قرار بود از ابتدای امسال اجرا شود که به‌دلیل حضور زائران در مشهد، نرخ جدید بلیت قطارشهری اعمال نشد.
بر اين اساس دريافت بليت 500 توماني براي قطار شهري مشهد به 15فروردين موكول شد، اما با توجه به ابلاغ نشدن اجراي اين مصوبه از سوي فرمانداري، اين مصوبه اجرايي نشد.
در همين رابطه، مدیرعامل شركت قطار شهری مشهد از ابلاغ اجراي افزایش نرخ بهای خدمات قطار شهری مشهد از سوي فرمانداري خبر داد.
مسعود بیژنی در گفتگو با خبرنگار شهرآرا اظهار داشت: باتوجه به مصوبه سال گذشته شورای اسلامی شهر مشهد و با ابلاغ فرمانداری مشهد، از امروز بهای خدمات قطار شهری در مشهد از 300 به 500 تومان افزایش می‌یابد.
بليت اتوبوس‌هاي دولتي در مشهد 200 تومان شد
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد نيز از افزایش بهای خدمات اتوبوس‌رانی بخش دولتی خبر داد و گفت: بر این اساس بهای خدمات اتوبوس‌های دولتی در مشهد از 100 به 200 تومان افزایش يافت.
مهدی خجسته همچنين درخصوص افزایش بهای خدمات اتوبوس‌های بخش خصوصی، اظهار داشت: افزایش بليت، فقط در خصوص اتوبوس‌های بخش دولتی بوده است و فعلا هیچ‌گونه افزایش قیمت را برای اتوبوس‌های بخش خصوصی نداریم؛ البته این موضوع به اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها بستگی دارد.
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد با تاکید بر اینکه بهای خدمات در بخش خصوصی اتوبوس‌رانی همان 200 تومان خواهد بود، ادامه داد: هزینه‌های خدمات بخش خصوصی اتوبوس‌رانی در مشهد 350 تومان است که مابه‌التفاوت قیمت اين خدمات را باتوجه به دریافت هزینه 200توماني از مردم، شهرداری مشهد پرداخت می‌کند.
خجسته نرخ اتوبوس‌های شب‌کار ناوگان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد را 500تومان اعلام و بیان كرد: نرخ خدمات اتوبوس‌های شب‌كار ناوگان اتوبوس‌رانی مشهد 300تومان بود که از شب گذشته به 500تومان افزایش يافت.
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد، هزینه تمام‌شده خدمات اتوبوس‌رانی در بخش دولتی را 800 تومان عنوان کرد و گفت: سال گذشته هزینه تمام‌شده اتوبوس‌های بخش دولتی 600 تومان بود که 100 تومان آن از مردم دریافت می‌شد؛ اما امسال این هزینه 800 تومان شده است که یک‌چهارم آن از مردم دریافت می‌شود.
خجسته خاطرنشان کرد: شهرداری مشهد در سال92 حدود 110میلیارد تومان بابت هزینه‌های جابه‌جایي مسافران یارانه خواهد داد. علاوه بر این شهرداری مشهد 50 تا 60 میلیارد تومان نيز برای خرید ناوگان در سال جاری هزینه خواهد كرد.
پیش بینی افزایش 150دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان حمل و نقل عمومی مشهد
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد همچنین در ارتباط با خرید اتوبوس جدید برای ناوگان اتوبوس‌رانی مشهد گفت: پیش‌بینی کرده‌ایم که امسال 150دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان اضافه شود که افزوده‌شدن این تعداد اتوبوس منوط به قیمت‌های اعلام شده از سوي کارخانه‌های تولید اتوبوس و نیز کمک‌ها و حمایت‌های دولت برای خرید این تعداد اتوبوس است که درصورت محقق‌نشدن کمک‌های دولتی، شهرداری ناگزیر به خرید اتوبوس‌های موردنیاز است.
سيستم اعلام صوتی ایستگاه در اتوبوس راه‌اندازی شد
وی همچنين با بیان اینکه هم اكنون هزار دستگاه از اتوبوس‌های بخش سازمانی به سیستم اعلام صوتی ایستگاه مجهز شده است، گفت: با توجه به اینکه در گذشته شهروندان برای پیداکردن ایستگاه مدنظر خود با مشکل مواجه می‌شدند، برای حل این مشکل سیستم اعلام صوتی ایستگاه در اتوبوس راه‌اندازی شده است.
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهدادامه داد: هم اكنون مکاتبه‌ای با شهردار انجام شده است که درصورت موافقت، به‌تدریج اتوبوس‌های بخش خصوصی نيز به این سیستم مجهز خواهد شد.
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد در‌خصوص نحوه عملکرد سیستم اعلام صوتی ایستگاه در اتوبوس بیان کرد: با رسیدن اتوبوس به ایستگاه، این سیستم ایستگاه مدنظر و بعد از طی‌کردن 120متر، ایستگاه بعدی را اعلام می‌کند.
ضبط اسامی بیش از 3‌هزار ایستگاه مشهد به‌صورت صوتی
خجسته تصریح کرد: هم اكنون اسامی بیش از سه‌هزار ایستگاه به‌صورت صوتی ضبط شده است و به‌تدریج اين سيستم در تمام اتوبوس‌ها راه‌اندازی خواهد شد.
وی در‌خصوص هزینه اجرای این پروژه بیان کرد: برای نصب این سیستم در هزار دستگاه اتوبوس، حدود یک میلیارد ریال هزینه شده است.
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد با اشاره به مزایای راه‌اندازی این سیستم گفت: با اعلام ایستگاه در اتوبوس، علاوه بر اینکه سردرگمی مسافران و زائران برای پیداکردن ایستگاه مدنظر کاهش پیدا می‌کند، باعث جلوگيري از ايجاد مشكل در خدمت‌رسانی اتوبوس‌ها نیز مي‌شود.
الهام مهديزاده

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس