شهر فرهنگی در دل پایتخت معنوی؛تعداد فرهنگ‌سراهای مشهد در6‌سال گذشته 7‌برابر شده است

امروز شهروندان مشهدی برای اینکه از خدمات مراکز فرهنگی استفاده کنند، فقط کافی است به نزدیک‌ترین خانه فرهنگ، فرهنگ‌سرا یا مجموعه فرهنگی محل سکونت خود مراجعه کنند.
کسی نمی‌تواند منکر فعالیت‌های فرهنگی در کنار زندگی اجتماعی شهروندان باشد. شهروندانی که به بوستان‌ها برای تفریح نیاز دارند، به طور حتم به مکان‌هایی هم نیازمند هستند که در آن فعالیت‌های فرهنگی و هنری ارائه می‌شود. از این رو شهرداری مشهد در کنار اقداماتی که در عرصه‌های اجتماعی، عمرانی انجام داده و می‌دهد، به مسائل فرهنگی نیز توجه دارد.
نمونه چنین ادعایی را می‌توان در احداث و بهره‌برداری از 11فرهنگ‌سرای تخصصی و غیرتخصصی همچون فرهنگ‌سرای انقلاب اسلامی، پایداری، سلامت، خانواده، حجاب، زیارت، انتظار، ایمنی، کودک‌وآینده، رسانه، علوم‌ونجوم، از سال 86 تاکنون و ارتقای سرانه آموزش شهروندان از« 0.19» درصد به« 0.45» درصد در شش‌سال گذشته در سطح شهر جستجو کرد.
این درحالی است که در سال 86 و پیش از آن تنها 3 فرهنگ‌سرا به‌صورت غیرتخصصی در شهر مشهد فعال بود. در این راستا موضوع ارتقای سرمایه‌های اجتماعی و مشارکت‌های همگانی شهروندان مشهدی نیز مدنظر قرار دارد که این مهم با موضوع ایجاد شوراهای اجتماعی محلات و پررنگ‌کردن نقش محلات در شهر مشهد و تقویت مساجدمحوری در شهر دنبال شد.
نتیجه اقدامات فرهنگی شهرداری را می‌توان در 12هزار و 300مورد مشارکت با تشکل‌های مردمی در سال 91 دید که در سال 86 تنها هزار و340مورد مشارکت با تشکل‌های فرهنگی ذکر شده است.
فرهنگ‌سراها، مکانی برای تجمیع فعالیت‌های فرهنگی سطح شهر
عضو شورای اسلامی شهر مشهد در این خصوص می‌گوید:‌ مشهد شهری مذهبی است که در کنار معنویت نیازمند توجه به فرهنگ نیز هست. به همین دلیل به‌دنبال ایجاد مراکز تبلیغاتی برای موضوعات فرهنگی در شهر هستیم تا در بین شهروندان مشهدی به‌ویژه نسل‌های مختلف جامعه پویایی و سلامت اخلاقی را ترویج دهد.
غلامرضا بصیری‌پور، فرهنگ‌سراها را مکانی برای تجمیع و همگام‌سازی فعالیت‌های فرهنگی سطح شهر عنوان کرده و می‌افزاید: از کانال فرهنگ‌سراها می‌توان به‌عنوان مکانی برای تجمیع پراکندگی فعالیت‌های فرهنگی در سطح شهر یاد کرد که باید این امر گسترش یابد.
وی خاطرنشان کرد: فعالیت‌هایی که در یک فرهنگ‌سرا انجام می‌شود، باید تمام شهر را پوشش دهد و سنین و اقشار مختلف جامعه بتوانند از آن بهره‌برداری کنند، ضمن اینکه فعالیت این کانون‌ها نباید هیچ‌گونه تضادی با مسجدمحوری داشته باشد.
هر منطقه باید یک فرهنگ‌سرا داشته باشد
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد نیز در ادامه با بیان این مطلب و تأکید بر اینکه تمامی فرهنگ‌سراهای شهر به‌صورت تخصصی و موضوعی راه‌اندازی شده است، می‌گوید: فرهنگ‌سرای مشهد خدمات منطقه‌ای یا تخصصی ارائه می‌دهد و به همین دلیل تلاشمان بر این است که در هر منطقه یک فرهنگ‌سرا احداث شود؛ اگرچه در برخی مناطق همچون منطقه ثامن با محدودیت مکانی مواجه هستیم.
حسین شادکام با اشاره به اینکه نوجوانان، جوانان و میان‌سالان بیشترین مخاطبان فرهنگ‌سراهای شهر به‌حساب می‌آیند، اظهار می‌کند: نوع آموزش‌ها به‌گونه‌ای است که نیازهای دانشی، مهارتی و شهروندی را تأمین می‌کند.
وی خاطرنشان می‌کند: در سال86 تعداد 138هزار نفر برنامه از خدمات فرهنگ‌سراهای مشهد استفاده می‌کردند که به‌دنبال افزایش هفت برابری فرهنگ‌سراهای شهر در سال‌91 این رقم به 452هزار نفر برنامه افزایش یافت.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد درخصوص توزیع فرهنگ‌سراها در شهر می‌گوید: تلاش شهرداری بر این بوده است که مناطق کمتر‌برخوردار شهر را در اولویت قرار دهد و به همین دلیل با وجود احداث یک فرهنگ‌سرا در منطقه‌6، فرهنگ‌سرای دیگری نیز به‌زودی در این منطقه کمتربرخوردار شهر احداث می‌شود؛ همچنین سال گذشته در منطقه4، فرهنگ‌سرای انقلاب اسلامی به بهره‌برداری رسید و در منطقه3 نیز فرهنگ‌سرایی در دست احداث است و در منطقه7 نیز به‌زودی کلنگ احداث یک فرهنگ‌سرا به زمین زده خواهد شد.
شادکام همچنین با اشاره به در دست احداث بودن بزرگ‌ترین فرهنگ‌سرای مشهد در منطقه3 به‌عنوان یکی از مناطق کمتربرخودار شهر اظهار می‌کند: 90درصد کار احداث فرهنگ‌سرای قرآن به پایان رسیده و تنها بخش سالن اجتماعات آن باقی مانده است که قرارداد ساخت این بخش نیز با پیمانکار مربوط به امضا رسیده و به‌زودی این فرهنگ‌سرا نیز به بهره‌برداری رسیده و در خدمت شهروندان قرار می‌گیرد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس