تمرکز بر توسعه و تجاری‌سازی فناوری در دانشگاه آزاد مشهد

سرپرست دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه آزاد مشهد گفت: این دانشگاه اقدامات مناسبی در زمینه تجاری‌سازی فناوری و اختراعات انجام داده است و توسعه آن‌ها در دستور کار این مرکز آموزشی قرار دارد.
معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، سیدهاشم قدمی در حاشیه چهارمین جشنواره بین‌المللی ملی مخترعان، مبتکران و نوآوران دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: این دانشگاه مقوله تولید ثروت از نوآوری‌ها و دانش را از رسالت‌های خود می‌داند.
وی با اشاره به چهارمین جشنواره اختراعات دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: سه دوره نخست در قالب المپیاد در واحدهای دانشگاهی علی‌آباد کتول، خوراسگان اصفهان و مشهد برپا شده و دوره چهارم به‌ صورت جشنواره بین‌المللی در شیراز برگزار شده است.
این مسئول با اشاره به حضور دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در چهارمین دوره این جشنواره افزود: برخلاف مرسوم، هدف واحد مشهد حضور فیزیکی و سخت‌افزاری نبوده، بلکه پرکردن خلأهای نرم‌افزاری در زیرساخت‌ها و فرایندها، تمرکز بر تکمیل چرخه و فرایند تولید علم به تولید ثروت(ایجاد نظام مالکیت فکری و انتقال فناوری تجاری‌سازی) هدف این مجموعه از شرکت در این جشنواره بوده است.
وی با بیان اینکه در دنیایی که با شتاب به سوی تجاری‌سازی فناوری می‌رود، حرکت کشور ما کند است، تأکید کرد: در این مسیر بیشترین مشکل، نبود فرایند و بسترهای نرم‌افزاری لازم است.
قدمی تصریح کرد: برای اینکه فاصله بین صنعت و دانشگاه را پر کنیم، باید نتایج بررسی و پژوهش‌ها تکمیل و به بخش‌های مرتبط برای گنجانده شدن در اسناد بالادستی ارسال شود.
وی با اشاره به تأسیس کلینیک صنعت و جامعه در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد تصریح کرد: این کلینیک فرایندی از عارضه‌یابی تا تولید را ترسیم کرده است که در پنج سرفصل پیش‌بینی شده‌اند.
قدمی ادامه داد: این سرفصل‌ها عبارت از عارضه‌یابی، مالکیت فکری، نمونه‌سازی، انتقال فناوری و تجاری‌سازی است که درنهایت به تولید ثروت ختم می‌شوند.
سرپرست دفتر ارتباط صنعت و جامعه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد خاطرنشان کرد: اولویت‌های این دانشگاه، ایجاد دفاتر مالکیت فکری، انتقال فناوری، مشاوره صنعتی و عارضه‌یابی در مقوله تجاری‌سازی است.
وی افزود: پس از شکل‌گیری کامل این فرایند در دانشگاه باید مکمل‌هایی در نظر گرفته شود که دفتر کارآفرینی، مشاوره حقوقی، مشاوره مالی و‌... از جمله این موارد هستند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس