مسئولان پدیده ‌شاندیز در نشست خبری شبهه مهم سهامداران را پاسخ دادند؛ جزئیات تعدیل سهام پدیده

موسوی‌زاده- روز پنجشنبه نشست خبری مسئولان شرکت پدیده با محوریت تشریح آخرین وضعیت تعدیل سهام در شرایطی برگزار شد که طی چند روز اخیر برخی سهام‌داران پدیده با تجمع در دفتر این شرکت خواهان تعیین تکلیف تعدیل سهام خود شده‌ بودند.

شیوه تعدیل سهام به نفع سهام‌داران است
عضو هیئت مدیره شرکت پدیده شاندیز ضمن تشریح شیوه تعدیل آن را ١٠٠درصد به نفع سهام‌داران پدیده دانست. حمیدرضا کریمویی اظهار کرد: بنابر مصوبه ستاد تدبیر استان، اصل سهام افراد در شرکت ابنیه باقی مانده و تعدیل یا انتقال در قالب تامین مبلغ در شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز شکل می‌گیرد و مابه‌التفاوت قیمت ارزش واقعی سهام که ٣٣٧۵تومان است تا مبلغ ١٢٠٧٢تومان برای افراد به صورت یکسان و یکنواخت اعمال خواهد شد. کریمویی تشریح کرد: پس از گشایش اتاق مبادلات سهام در هفته آتی خرید و فروش سهام اصلی سهام‌داران که از محل شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز است در اتاق مبادلات سهام برای سهام‌داران ممکن خواهد شد و سهام شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز نیز پس از طی مراحل قانونی در قالب کارگزاری‌های رسمی بورس برای سهام‌داران فراهم خواهد شد.

سهام در دو قالب در سامانه otc قابل مشاهده است
عضو هیئت مدیره شرکت پدیده با اشاره به اینکه سهام هر فرد در دو قالب سهام شرکت ابنیه و سهام شرکت توسعه در سامانه otc قابل مشاهده خواهد بود، خاطرنشان کرد: قیمت سهام شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز با توجه به ارائه در بازارهای مالی روی تابلوهای بورس مشخص خواهد شد و نماد پدیده از نمادهای جذاب بورس خواهد بود. وی عنوان کرد: مدل‌های مختلفی برای انتقال سهام تعدیلی مطرح بود که یکی از آن‌ها انتقال سهام از شرکت ابنیه بود. اگر سهام از این محل انتقال پیدا می‌کرد بخش مهم سهام شرکت ابنیه خارج می‌شد و مفروضات فوق‌الذکر دچار مخاطره می‌شد.
کریمویی اضافه کرد: شرکت ابنیه سهامی خاص است و مبادله آن از طریق اتاق مبادله سهام ممکن خواهد بود. با توجه به اینکه بحث مبادله سهام در بورس اتفاق نمی‌افتد حضور نهادهای سرمایه‌گذاری در مقوله نقل و انتقال امکان‌پذیر نخواهد بود و در نتیجه صف خرید به شکل جدی ایجاد نمی‌شود و در نتیجه آینده سهام و شرکت با مشکل جدی مواجه خواهد شد.
وی در ادامه به اهم مزایای تعدیل با استفاده از سهام شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز اشاره و اظهار کرد: شرکت توسعه به عنوان شرکت مادر هلدینگ پدیده محسوب می‌شود و دارندگان سهام آن می‌توانند در منافع کل گروه شریک باشند، همچنین بر اساس مصوبات قبلی و تعهدات سهام‌داران عمده تعدیل می‌بایست از طریق سهام متعلق به سهام‌داران عمده صورت بگیرد و لذا سهام سهام‌داران مذکور در شرکت توسعه است. سهام شرکت ابنیه متعلق به شخصیت حقیقی سهام‌داران عمده نبوده و به شرکت توسعه تعلق دارد.وی ادامه داد: قطع به یقین یکی از مهم‌ترین شرایط برای مطلوبیت سهم، قابلیت نقدشوندگی آن است، ازآنجاکه شرکت توسعه در سازمان فرابورس ایران ثبت شده و قابلیت معامله سهام آن در بازار مالی فراهم است.این امکان برای دارندگان سهام این شرکت به وجود می‌آید تا بتوانند از طریق کارگزاران رسمی سازمان بورس و با حضور تمامی تامین‌کنندگان مالی و خریداران واقعی سهام درباره خرید و فروش سهام خود اقدام کنند.

شرایط معامله سهام
وی عنوان کرد: شرکت توسعه علاوه بر سهام شرکت ابنیه دارای سهام سایر شرکت‌های گروه نیز بوده و سهام آن از نگاه بازارهای مالی اعتبار و وجوهات بسیار بیشتری دارد. همچنین تقسیم سهام مردم در دو شرکت توسعه و ابنیه نیز دارای مزایای زیادی است.وی افزود: در هر دو شرکت سهامی برای تامین مالی پروژه باقی خواهد ماند، در‌صورتی‌که اگر تمامی تعدیل از سهام شرکت ابنیه صورت می‌گرفت؛ سهامی برای تامین مالی آتی پروژه فراهم نمی‌شد و قطعا به دلیل رکود ناشی از ادامه فعالیت شرکت به جای توسعه می‌بایست به سمت تصفیه حرکت می‌کرد. کریمویی عنوان کرد: امکان معامله سهام در هر دو شرکت توسط سهام‌داران به دلیل وجود اتاق معامله OTC در شرکت ابنیه و امکان استفاده از ظرفیت‌های بازار مالی از طریق کارگزاران در شرکت توسعه وجود دارد و قابلیت تصمیم‌گیری سهام‌داران خرد در هر دو شرکت اصلی گروه پدیده هست، همچنین امکان ورود سرمایه‌گذار در شرکت ابنیه به دلیل وجود سهام در اختیار شرکت نیز فراهم می‌شود.

وضعیت سود ٣٠‌درصدی تعهدات
مدیرعامل شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز نیز دلایل ایفای تعهدات شرکت ناشی از صدور برگه‌های تعهد به صورت باز‌پرداخت وجه سهم را تشریح کرد.
مهدی خجسته اظهار کرد: از‌آنجا‌که در حساب‌های شرکت توسعه بیش از ٣٧٠٠‌میلیارد تومان بدهی ناشی از تعهد پرداخت وجود سهام به مردم ثبت شده است، در‌صورتی‌که این مبلغ در حساب‌ها باقی می‌ماند به هیچ عنوان نمی‌توانست از منابع مالی نظیر بانک‌ها، سرمایه‌گذاران و‌... استفاده کند.وی ادامه داد: با توجه به مزایای بسیار مناسب تعدیل سهام از طریق شرکت توسعه برای کل سهام‌داران در‌صورتی‌که بدهی با این مبلغ در حساب‌ها باقی می‌ماند تمامی سهام‌داران باید در ریسک ناشی از پرداخت بدهی شرکت می‌کردند.وی یادآور شد: درباره ٣٠ درصد سود تعهدات باید گفت سود مشارکت قانونا، شرعا و عرفا فقط به مجموعه در حال فعالیت تعلق می‌گیرد و لذا پرداخت سود از منظر قانون منتفی است.وی با اشاره به اینکه دارایی‌های شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز شامل ٧٩‌درصد سهام موسسین است، گفت: بر اساس مصوبه ستاد تدبیر تعهدنامه‌ها با کسر ٣٠‌درصد سود به دلیل فعالیت‌نداشتن شرکت به سهام پدیده شاندیز تبدیل خواهد شد.

مصالحه بدهی پدیده به موسسه میزان
شوشتری، مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده نیز با اشاره به اینکه موسسه میزان به دلیل تسهیلاتی که به پدیده پرداخت کرده بود، دچار مشکلاتی شده‌، عنوان کرد: در ابتدا مبلغ این تسهیلات با جریمه دیر‌کرد هزار و ۴٠٠‌میلیارد تومان برآورد شده بود که با مساعدت‌های انجام شده ٣٠٠‌میلیارد تومان از بدهی به میزان کاهش یافت و موضوع بدهی با کارمزد مصوب بانک مرکزی به بانک صادرات منتقل شد و امیدواریم مشکلات مرتبط با میزان نیز مرتفع شود.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس