نسخه پی دی اف

پس از سیزده روز هوای ناسالم در دی ماه ،تداوم آلودگی مدارس مشهد را به تعطیلی کشاند؛ شهر‌در‌مخمصه‌آلودگی

سارا رنگیان- دو روز گذشته مشهد با ثبت شاخص ١۶٠ و ١٧۵ پی‌اس‌آی در زمینه آلودگی هوا از سایر کلان‌شهرها سبقت گرفت و آلوده‌ترین شهر کشور بود.
به گزارش شهرآرا، بیشترین میزان آلودگی مشهد روز گذشته، در ایستگاه امامیه با ٢۶٧ پی‌اس‌آی به ثبت رسید. همچنین ایستگاه حرم مطهر با ١٣٢ پی‌اس‌آی برای گروه‌های حساس، آلوده شناخته شد و دیگر ایستگاه نیز با ثبت اعداد بیش از ١۵٠ برای تمام گروه‌های سنی آلوده اعلام شد. پس از گذشت ٢٢ روز از دی‌ماه شهروندان مشهدی فقط دو روز هوای سالم تنفس کرده‌اند؛ این در حالی است که تا دو روز آینده هم طبق شاخص‌های هواشناسی از بارندگی خبری نخواهد بود. مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در گفت‌وگو با شهرآرا، افت دمای شدید را از پنجشنبه در مشهد دلیل پایداری هوا و در پی آن افزایش غلظت آلاینده‌ها دانست و اظهار کرد: از جمعه با تغییر شرایط جوی و پایداری هوا، غلظت آلاینده‌ها روندی کاهشی داشته که پیش‌بینی می‌شود با ادامه این روند، آلودگی هوا نیز طی روزهای آینده کاهش یابد. حمید صالحی با اشاره به وزش باد طی روزهای آینده در مشهد گفت: در شرایط موجود ابتدا باید منبع باد پیش‌بینی شود و مورد بررسی قرار گیرد به این دلیل که وزش باد همیشه مطلوب نیست و گاهی موجب افزایش گرد و غبار و آلودگی هوا می‌شود. وی کاهش استفاده از خودرو‌های شخصی را موجب بهبود وضعیت هوا دانست و گفت: شهروندان باید در وضعیت آلودگی از ناوگان حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند.مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اظهار کرد: در وضعیت اضطراری تمام فعالیت‌های عمرانی ممنوع است. همچنین در چنین وضعیتی استفاده از سوخت مایع در نیروگاه‌ها ممنوع می‌شود و به جای آن باید از گاز استفاده شود.وی با بیان اینکه از روز پنجشنبه انجام اقدامات پیشگیرانه اطلاع‌رسانی شده است، ادامه داد: در این وضعیت پلیس راهور نیز از تردد خودروهای آلاینده جلوگیری می‌کند. با این وجود بازرسان اداره محیط زیست از پنجشنبه، اقدام به نظارت و پایش واحدها کرده‌اند. صالحی در خصوص اقدامات گروه‌های مختلف در وضعیت آلودگی هوا اظهار کرد: در چنین وضعیتی بیماران قلبی و تنفسی، کودکان، زنان باردار و سایر گروه‌های آسیب‌پذیر تا حد امکان از حضور در مناطق آلوده شهر خودداری کنند.
پیرو بازگشت آلودگی به آسمان مشهد، جلسه کارگروه اضطراری کاهش آلودگی هوا شب گذشته، برای بررسی وضعیت آلودگی هوا در استانداری خراسان رضوی برگزار شد. بر اساس مصوبه کارگروه اضطرار کاهش آلایندگی هوا و در پی تداوم آلودگی هوای مشهد همه مقاطع تحصیلی مدارس این کلانشهر در نوبت صبح و عصر امروز شنبه ۲۳ دی‌ماه تعطیل است. همچنین طی تصمیم کمیته اضطرار آلودگی هوا، همه ادارات نیز با دو ساعت تاخیر کار خود را آغاز خواهند کرد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس