نسخه پی دی اف

در گردهمایی رؤسا و معاونان دانشگاه‌های علوم پزشکی تأکید شد؛ توجه به اخلاق حرفه‌ای در آموزش

امیرعلی قاسمی مقدم- گردهمایی رؤسا و معاونان آموزشی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کلان منطقه ۹ کشور با موضوع بررسی مشکلات این حوزه، صبح یکشنبه با حضور معاون آموزشی وزیر بهداشت در مشهد برگزار شد.
به گزارش خبرنگار شهرآرا، معاون آموزشی وزیر بهداشت در این گردهمایی از سهم اندک آموزش پزشکی از بودجه های آموزش عالی انتقاد کرد و گفت: برای جهش علمی در حوزه پزشکی و دستیابی به موفقیت‌های بیشتر در این حوزه، نیازمند اختصاص اعتبارات ویژه برای تجهیز آزمایشگاه‌ها و مراکز آموزشی
هستیم.
باقر لاریجانی با اشاره به بررسی برنامه‌ ۵ ساله آموزش عالی در شورای گسترش دانشگاه‌‌ها ادامه داد: اگر در این برنامه به مناطق آمایشی توجه شود، می‌توان امیدوار بود که نقشه توسعه علمی کشور در بستر دانشگاه‌ها، متناسب با رشته‌های مورد نیاز
ساماندهی شود.
وی با بیان اینکه دست‌یابی به دانشگاه‌های نسل سوم در مراکز علوم پزشکی آسان نیست، گفت: اساتید دانشگاه و کارشناسان اعتقاد دارند که با حرکت به سمت دانشگاه‌ نسل سوم می‌توان پویایی دانشگاه را حفظ کرد.
معاون آموزشی وزیر بهداشت با اشاره به نظام اعتباربخشی و اهمیت آن در ارزیابی خدمات درمانی و آموزشی گفت: اکنون هیچ مؤسسه آموزش عالی در حوزه علوم پزشکی و هیچ بیمارستان آموزشی در کشور وجود ندارد که مورد اعتباربخشی قرار نگرفته باشد.
لاریجانی بیان کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی باید در توسعه ظرفیت‌های بین‌المللی خود و افزایش جذب دانشجویان خارجی تلاش کنند. وی با اشاره به اهمیت خصوصی‌سازی در مراکز آموزش پزشکی اظهار کرد: باید با دیپلماسی روشن به سمت خصوصی‌سازی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور
حرکت کنیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این گردهمایی، توجه به اخلاق حرفه‌ای را در آموزش پزشکی مهم ارزیابی کرد و گفت: افرادی که در دانشگاه‌های علوم پزشکی تحصیل می‌کنند، نقش مهمی در حوزه پیشگیری، درمان و رفع نیازهای حوزه سلامت دارند.
محمدرضا دارابی با بیان اینکه دانشجویان علوم پزشکی باید به اخلاق حرفه‌ای توجه ویژه داشته‌باشند، افزود: در برنامه تحول و نوآوری در آموزش به موضوع اخلاق فردی و حرفه‌ای در راستای تربیت نیروی انسانی توجه شده است.
وی با اشاره به اجرای طرح تحول در نظام آموزش پزشکی در قالب ١٨ مأموریت مشترک بیان کرد: استمرار طرح تحول در آموزش می‌تواند تحول شگرفی در آموزش و تربیت نیروی انسانی کشور ایجاد کند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس