نسخه پی دی اف

شورای شهر با اصلاح مصوبه شورای چهارم، مانع از افزایش هنگفت بهای خدمات آتش‌نشانی شد؛ «نه» به افزایش پنج برابری تعرفه‌ها

امیرعلی قاسمی مقدم- آن طور که رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر روایت می‌کند، طبق مصوبه شورای چهارم، قرار بوده بهای خدمات آتش‌نشانی در سال ٩۶ نسبت به سال قبل چهار تا پنج برابر شود، اما اعضای شورای پنجم با در نظر گرفتن صرفه و صلاح شهر و وضعیت اقتصادی مردم، مانع این کار شدند. اولین دستورکار پانزدهمین جلسه علنی شورای پنجم به بررسی طرحی دو فوریتی در همین زمینه اختصاص داشت. روز گذشته پنج عضو شورا طرحی را با قید دو فوریت به صحن علنی تقدیم کردند تا با نهایی شدن آن، از افزایش هنگفت تعرفه قبوض عوارض نوسازی در بخش آتش‌نشانی جلوگیری شود.

بنای افزایش بها نداریم
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر به عنوان یکی از پیشنهاددهندگان این طرح، در دفاع از دو فوریت آن گفت: شهرداری مشهد درحال آماده شدن برای صدور قبوض عوارض نوسازی سال ٩۶ و ارسال آن به درب منازل شهروندان است.
بتول گندمی افزود: رویکرد شورای اسلامی شهر با عنایت به دستورالعمل هیئت دولت، این است که فیش‌های عوارض نوسازی در سال ٩۶ نسبت به سال گذشته نه تنها افزایش نداشته باشد، بلکه روند میانگین کاهشی را تجربه کند.
وی با بیان اینکه بهای خدمات آتش‌نشانی، نوسازی و مدیریت پسماند مبنای محاسبه رقم قبوض عوارض شهری است، ادامه داد: شورای چهارم در بودجه سال ٩۶ سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی، به شهرداری مشهد اجازه داد که معادل دو درصد ارزش معاملاتی منطقه را مشروط بر اینکه رقم آن از ١۵٠ هزار تومان بیشتر نباشد، به عنوان بهای خدمات آتش‌نشانی از شهروندان دریافت کند.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر با اشاره به افزایش چهار تا پنج برابری بهای خدمات آتش‌نشانی طبق مصوبه شورای چهارم گفت: در صورت اجرای مصوبه دوره گذشته مدیریت شهری، رقم بهای خدمات آتش‌نشانی برای یک واحد مسکونی در منطقه پیروزی از ١٧ هزار و ۴٠٠ تومان در سال ٩۵ به ٩٩ هزار و ٢٠٠ تومان در سال ٩۶ می‌رسد.
وی توضیح داد: در طرح دوفوریتی ارائه شده، پیشنهاد کرده‌ایم که حداکثر میزان افزایش بهای خدمات آتش‌نشانی در سال ٩۶ نسبت به محاسبات سال قبل، نرخ تورم سالانه معادل ٩ درصد باشد.
گندمی با بیان اینکه درباره طرح دو فوریتی کنترل میزان افزایش بهای خدمات آتش‌نشانی، هماهنگی‌های لازم با حوزه اداری و مالی شهرداری مشهد انجام شده است، گفت: با توجه به اینکه مدیریت شهری به لحاظ زمان‌بندی صدور و ارسال فیش‌های عوارض نوسازی عقب افتاده، بنابراین تصویب دو فوریت این طرح ضروری است.

تأثیر کاهش درآمدها در تجهیز ناوگان
در ادامه جلسه علنی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد خواستار تصویب یک فوریت این طرح و بررسی جزئیات آن در کمیسیون‌های تخصصی شورا شد.شهریار آل‌شیخ به این نکته هم اشاره کرد که با توجه به تصویب اصلاح بودجه سال ٩۶ سازمان آتش‌نشانی، کاهش درآمدهای این سازمان به دلیل اجرای طرح پیشنهادی، در تجهیز ناوگان اثر خواهد گذاشت.پس از بحث و بررسی، در نهایت اعضای شورا جزئیات طرح دو فوریتی ارائه شده را به تصویب رساندند. بر اساس این مصوبه، به منظور مساعدت به شهروندان، شهرداری مشهد مکلف شد از زمان ابلاغ این مصوبه، بهای خدمات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی را در سال ١٣٩۶ با حداکثر افزایش به میزان ٩ درصد (آخرین نرخ تورم سالانه بانک مرکزی) به نسبت محاسبات سال ١٣٩۵ محدود کرده و در کلیه حوزه‌های درآمدی، در فیش نوسازی درج و از مُوَدی دریافت کند.در تبصره مصوبه شورا آمده است: ارزش معاملاتی املاک (P) ملاک عمل در بهای خدمات مذکور، مشابه P ملاک عمل در محاسبه عوارض نوسازی خواهد بود.

معاونان یا مدیران در جلسه شورا حاضر شوند
رئیس شورای شهر در خلال بررسی این دستور کار، با ارائه تذکری گفت: طبق آیین‌نامه داخلی شورا، اولویت حضور مدیران شهری در صحن علنی به منظور بررسی طرح‌ها و لوایح، با شخص آقای شهردار است، اما در مواردی که شرایط برای حضور ایشان فراهم نیست، معاونان شهردار و مدیران سازمان‌ها باید در جلسه حضور داشته باشند.
محمدرضا حیدری افزود: درصورتی که معاونان شهردار و مدیران سازمان‌های زیرمجموعه شهرداری مشهد در جلسه علنی شورا حضور پیدا نکنند، نظر کارشناسان مدیریت شهری را درباره طرح‌ها و لوایح به هیچ عنوان دریافت نخواهیم کرد.

گلایه از تیتر نادرست برخی رسانه ها
امیر شهلا عضو شورا هم در خلال جلسه علنی روز گذشته در تذکری گفت: هنوز جوهر رأی اعضای شورای پنجم خشک نشده که متأسفانه شاهد هستیم برخی رسانه‌ها موضوع افزایش بهای خدمات آتش‌نشانی را تیتر کرده‌اند. در حالی‌که ما افزایش حدود پنج برابری بر اساس مصوبه شورای چهارم را به نفع شهروندان کاهش دادیم و مصوب کردیم که شهرداری حق ندارد بیش ‌از نرخ تورم، بهایی از مردم اخذ کند.خلیل الله کاظمی معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد هم که در زمان بررسی این طرح در جلسه علنی شورا حضور نداشت، در خلال بررسی دیگر دستورکارها، به مصوبه شورا واکنش نشان داد و خواستار اعلام نظر این معاونت درباره تعیین بهای خدمات آتش‌نشانی شد.وی که مخالف حذف مدیریت یک‌پارچه تبلیغات بر روی ناوگان اتوبوسرانی و ایستگاه‌های قطار شهری بود، گفت: در شرایط فعلی هر یک از سازمان‌ها با مکانیزیم و تعرفه جداگانه، خدمات تبلیغاتی ارائه می‌کنند. درحالی که مدیریت این کار باید یک‌پارچه باشد.

آغاز بررسی لوایح اصلاح بودجه
در ادامه جلسه علنی روز گذشته شورای اسلامی شهر، بررسی لوایح اصلاح بودجه ١٢ سازمان و شرکت زیرمجموعه شهرداری مشهد در دستورکار قرار گرفت.
حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر پیش از آغاز بررسی این دستورکارها گفت: لوایح اصلاح بودجه پس از بررسی در کمیسیون‌های تخصصی در کمیسیون تلفیق نیز با حضور ١٢ عضو شورا مورد بررسی قرار گرفته است و ماحصل بررسی‌ها، نتیجه اجماع بیش از دو سوم اعضای شورای شهر است.
در دومین دستورکار پانزدهمین جلسه علنی شورای پنجم، لایحه اصلاح بودجه سال ١٣٩۶ سازمان اتوبوسرانی بررسی شد و جزئیات آن به تصویب رسید.
رئیس کمیسیون برنامه بودجه شورا در این رابطه گفت: اصلاح بودجه این سازمان از حیث منابع و مصارف به مبلغ دو هزار و ۵٢۶ میلیارد و ۴٣١ میلیون و ۵٠٠ هزار ریال بوده که منابع و مصارف آن نسبت به بودجه مصوب ٣٧ درصد افزایش داشته است.گندمی افزود: شهرداری مشهد مکلف است گزارش بهای خدمات سازمان اتوبوسرانی به حومه شهر را تهیه و نسبت به تأمین اعتبار هزینه مذکور از طریق مراجع ذی‌ربط اقدام و نتیجه را طی یک ماه به شورای شهر ارائه کند. وی بیان کرد: مدیریت شهری باید نسبت به تهیه گزارش آسیب‌شناسی دلایل کاهش میزان رضایتمندی مردم و کاهش استفاده مردم از حمل و نقل عمومی اتوبوسرانی و راهکارهای پیشنهادی برای اصلاح وضع موجود اقدام کند.با تصویب شورای اسلامی شهر، مدیریت امور مربوط به تبلیغات بر روی بدنه و داخل اتوبوس و درآمدهای آن به سازمان اتوبوسرانی واگذار شد.

کاهش ١١ درصدی بودجه تاکسیرانی
سازمان مدیریت و نظارت بر ناوگان تاکسیرانی از دیگر نهادهای زیرمجموعه مدیریت شهری بود که اصلاح بودجه سال ٩۶ آن، روز گذشته در جلسه علنی شورا به تصویب رسید.بر این اساس، اصلاح بودجه سال ١٣٩۶ سازمان تاکسیرانی که از حیث منابع و مصارف به مبلغ ۵۶ میلیارد و ٨۵۴ میلیون و ٣٢٠ هزار ریال است، به نحوی که منابع و مصارف نسبت به بودجه مصوب ١١ درصد کاهش داشته است، با موافقت اعضای شورا مصوب شد.

الزام به افزایش درآمد از طریق ارائه خدمات
در ادامه جلسه علنی روز گذشته شورا، اصلاح و متمم بودجه سال ١٣٩۶ سازمان پایانه‌های مسافربری از حیث منابع و مصارف به مبلغ ٢٠۵ میلیارد و ١٠٨ میلیون ریال توسط شورای اسلامی شهر به تصویب رسید. گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا در این خصوص گفت: سرجمع منابع و مصارف اصلاح بودجه سال ٩۶ سازمان پایانه‌های مسافربری نسبت به بودجه مصوب تغییری
نداشته است.
در تبصره مصوبه شورا آمده است: با توجه به ظرفیت اقتصادی پایانه‌های مسافربری و تردد سالانه حدود ٢٣ میلیون ورودی و خروجی، شهرداری مکلف است با پیش‌بینی در بودجه سال ١٣٩٧ این سازمان، مطالعات بازار در خصوص افزایش درآمد حاصل از ارائه خدمات و کالا به مسافران با استفاده از مشارکت بخش خصوصی را انجام داده، نتیجه را اجرایی کرده و گزارش آن را به شورای اسلامی شهر مشهد ارائه کند.

افزایش ۵ درصدی بودجه بهره برداری قطارشهری
در پانزدهمین جلسه علنی شورا، اصلاح و متمم بودجه سال ١٣٩۶ شرکت بهره‌برداری قطارشهری از حیث منابع و مصارف به مبلغ ٧٢٩ میلیارد و ۵۶ میلیون و ١٢٧ هزار ریال به تصویب رسید که رقم آن نسبت به بودجه مصوب پنج درصد افزایش داشته است. بر اساس تبصره مصوبه شورا، مدیریت امور تبلیغات در ایستگاه‌ها، بدنه و داخل قطارشهری و درآمدهای آن به دلیل شرایط خاص تبلیغات در وسایل نقلیه عمومی، به شرکت بهره‌برداری قطارشهری مشهد واگذار شد.

موشکافی هزینه کرد اوراق مشارکت قطارشهری
اصلاح بودجه سال ١٣٩۶ شرکت احداث قطار شهری نیز از حیث منابع و مصارف به مبلغ ۵٢ میلیارد و ٣٧٠ میلیون ریال در جلسه علنی روز گذشته شورای اسلامی شهر به تصویب رسید. منابع و مصارف لایحه اصلاح بودجه این شرکت نسبت به بودجه مصوب، سه درصد کاهش داشته است.همچنین شهرداری مشهد مقدس موظف شد حداکثر ظرف مدت یک ماه، گزارش تفکیک شده از اعتبارات و محل هزینه اوراق مشارکت عرضه شده برای احداث خطوط قطارشهری مشهد را به شورای اسلامی شهر ارائه کند.

تعیین مکان جدید برای ساختمان شهرآرا
اصلاح و متمم بودجه سال ١٣٩۶ موسسه فرهنگی شهرآرا نیز از حیث منابع و مصارف به مبلغ ١٢٨ میلیارد و ۵۴٩ میلیون و ٧٧ هزار ریال به تصویب شورای اسلامی شهر رسید که منابع و مصارف آن نسبت به بودجه مصوب یک درصد افزایش داشته است. شهرداری مشهد مکلف شد نسبت به تعیین مکان جدید برای ساختمان موسسه شهرآرا و انتقال آن در سال ١٣٩٧، اقدام لازم را به عمل آورد و معادل ریالی آن را از قسمت مصارف بودجه سال ١٣٩٧ حوزه اقتصادی کاهش دهد.

تصویب اصلاح بودجه ۶ سازمان و شرکت
تصویب لوایح اصلاح بودجه سال ٩۶ سازمان‌های فرهنگی و اجتماعی، زمین و مسکن، میادین میوه و تره‌بار، مدیریت پسماند، فردوس‌ها و شرکت نمایشگاه بین‌المللی مشهد نیز در پانزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر بررسی شد و به تصویب رسید.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس