نسخه پی دی اف

با تصویب شورای شهر مقرر شد؛ احداث مجتمع گردشگری ویژه صاحبان آثار هنری

افتخاری- اعضای شورای اسلامی شهر با مشارکت مدیریت شهری در احداث مجتمع بزرگ گردشگری ویژه موزه‌داران و صاحبان آثار هنری در مشهد موافقت کردند.
بررسی طرح حمایت از موزه‌داران و صاحبان آثار هنری روز گذشته در دستورکار پانزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر قرار گرفت. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا در این رابطه گفت: تلاش شده نظرات دیگر کمیسیون‌های تخصصی نیز در نظریه کمیسیون برنامه و بودجه لحاظ شود.
بتول گندمی افزود: در این طرح اقدامات کوتاه‌مدت و بلندمدت برای حمایت از مجموعه‌داران و صاحبان آثار هنری پیش‌بینی شده که باید از سوی مدیریت شهری مدنظر قرار گیرد.
وی با بیان اینکه یکی از مفاد طرح مذکور، احداث مجتمع بزرگ گردشگری ویژه موزه‌داران و صاحبان آثار هنری است، بیان کرد: مقرر شده زمین مورد نیاز برای احداث این مجتمع از سوی شهرداری مشهد واگذار شود و احداث آن را بخش خصوصی برعهده بگیرد. رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا که مخالف بخشی از بند «الف» نظریه کمیسیون برنامه و بودجه بود، گفت: در تفاهم‌نامه چندجانبه مدیریت شهری و بخش خصوصی، نیازی به حضور سازمان میراث فرهنگی نیست.
احسان اصولی افزود: برای تسهیل فرآیندها، باید تفاهم‌نامه مذکور به صورت دوجانبه میان مدیریت شهری و بخش خصوصی منعقد شود. وی با طرح پیشنهادی، خواستار حذف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از ساختار تفاهم‌نامه چندجانبه برای حمایت از موزه‌داران و صاحبان
آثار هنری شد.
محسن حسینی‌پویا، رئیس کمیسیون حقوقی شورا در مخالفت با این پیشنهاد گفت: چه اشکالی دارد این کار مشترک با یک نهاد دولتی انجام گیرد؟ می‌توان از بودجه و اعتبارات دستگاه اجرایی مذکور استفاده کرد. مسعود ریاضی، دیگر عضو شورا هم در ادامه اظهار کرد: تجربه نشان داده که ورود دستگاه‌های دولتی به یک موضوع، باعث طولانی شدن ساختارهای اداری و عدم تحقق اهداف مدنظر می‌شود.
پس از اظهار نظر موافقان و مخالفان، در نهایت پیشنهاد رئیس کمیسیون فرهنگی و اقتصادی به تصویب رسید و سازمان میراث فرهنگی از تفاهم سه‌جانبه
حذف شد. در ادامه جلسه علنی، محمدهادی مهدی‌نیا، رئیس کمیسیون عمران شورا حذف بند «ب» نظریه کمیسیون برنامه و بودجه را پیشنهاد داد و گفت: چه لزومی دارد یک مجتمع جدید ساخته شود؟ می‌توان از ظرفیت‌های موجود مانند موزه شورای شهر و موزه بزرگ خراسان استفاده کرد.
احمد نوروزی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مخالفت با این پیشنهاد گفت: اگر مجتمعی برای مجموعه‌داران احداث شود، مدیریت شهری هم می‌تواند به درآمد پایدار دسترسی پیدا کند. باید به این موضوع نگاه بلندمدت داشته باشیم.
پس از بحث و بررسی، اعضای شورا با پیشنهاد مهدی‌نیا موافقت نکردند.
در نهایت، طرح ارائه شده به تصویب رسید و مقرر شد تفاهم‌نامه همکاری بین شهرداری مشهد و تشکل مجموعه‌داران مجاز بخش خصوصی وفق مفاد بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها و ماده ٢٧ آیین‌نامه مدیریت، ساماندهی، نظارت و حمایت از مالکان و دارندگان اموال فرهنگی_تاریخی منقول مجاز منعقد شود.
همچنین مدیریت شهری مکلف شد قطعه زمینی به منظور احداث مجتمع بزرگ گردشگری ویژه موزه‌داران و صاحبان آثار هنری خصوصی با مشارکت مجموعه‌داران مجاز و بخش خصوصی و با رعایت مفاد بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها
واگذار کند.
در مصوبه شورای شهر آمده است: با عنایت به پتانسیل بسیار مناسب آثار ارزشمند هنری و میراثی متعلق به هنرمندان و مجموعه‌داران بخش خصوصی مجاز و ضرورت ساماندهی این آثار ارزشمند و استفاده از این فرصت در راستای تحقق اهداف فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد، گذران اوقات فراغت شهروندان و زائران و ایجاد اشتغال و درآمد، شهرداری مشهد حداکثر ظرف مدت سه ماه باید نسبت به اجرایی کردن اقدامات مصوب اقدام کند.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس