نسخه پی دی اف

معصومه ابتکار در نشست دستاوردهای ایران در حوزه حقوق بشر مطرح کرد؛ اصلاح قوانین برای حفظ حقوق زنان

نشست دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر روز گذشته با حضور معصومه ابتکار، معاون زنان و خانواده رئیس جمهور، شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی، سیدعلیرضا آوایی، وزیر دادگستری و جمعی از سفیران کشورهای مختلف در مرکز مطالعات بین الملل وزارت امور خارجه برگزار شد.
به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در این نشست و در تشریح دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه توانمندسازی زنان، تصریح کرد: متأسفانه در این سال‌ها شاهد فعالیت‌های کمپین‌هایی درباره ایران‌هراسی در عرصه بین‌الملل بوده‌ایم و این اقدامات مانع از این شده که چهره درستی از ایران در عرصه زنان و حقوق بشر به جامعه بین‌المللی ارائه شود.این عضو دولت دوازدهم در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته در کشورمان در حوزه سلامت و افزایش طول عمر ایرانیان، افزود: در پی بهبود شاخص‌های سلامت در ایران شاهد این هستیم که طول عمر ایرانیان از جمله زنان افزایش پیدا کرده و این خود یک دستاورد بزرگی است.

افزایش حقوق زنان در دانشگاه‌ها
وی همچنین به دستاوردهای ایران در زمینه سوادآموزی و فراهم کردن زمینه برای تحصیل زنان در طول ۴٠ سال گذشته اشاره کرد و ادامه داد: همین موضوع باعث افزایش حقوق زنان در دانشگاه‌ها و مقاطع تحصیلات تکمیلی شده است.
ابتکار با بیان اینکه هم‌اکنون ۴.۵ میلیون دانشجو در ایران مشغول به تحصیل هستند، ادامه داد: علی‌رغم این رشد کمی، درباره کیفیت آموزش و فرهنگ زندگی خوب ، با چالش‌هایی مواجه هستیم که با برنامه‌ریزی‌ در راستای رفع این چالش‌ها، به رغم چالش‌های موجود، آینده روشنی را برای جامعه ایران متصور هستیم.وی همچنین به افزایش تعداد نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی و همچنین افزایش حضور زنان در شوراهای اسلامی شهر و روستا اشاره و ابراز امیدواری کرد که در انتخابات پیش‌رو شاهد افزایش حضور بیشتر زنان در این عرصه‌ها باشیم.

جامعه ما همچنان مردسالار است
معاون رئیس‌جمهور همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع اشتغال زنان و چالش‌هایی که در این زمینه وجود دارد اشاره‌کرد و ادامه داد: در سطح نخبگان زنان کمی حضور دارند. جامعه ما همچنان مردسالار است و همچنین به سختی می‌تواند حضور زنان در بازار کار را بپذیرد و ما چنین موضوعی را در زمینه شغل‌های دولتی و خصوصی مشاهده می‌کنیم.
ابتکار، به بخشی از اقدامات دولت درباره فراهم کردن زمینه حضور بیشتر زنان در عرصه اشتغال اشاره و اظهار کرد: ما تلاش کرده‌ایم که از زنان کارآفرین حمایت کنیم و اکنون با تعداد قابل توجهی از زنان کارآفرین در جامعه مواجه هستیم.

رایزنی برای جلوگیری از ازدواج کودکان
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه برای بهبود قوانین کنونی و جاری در چارچوب شریعت و قوانین اسلامی اقداماتی صورت گرفته و در همین چارچوب برخی از مفاد قانونی اصلاح شده است، گفت: شاهد اصلاح برخی از قوانین در راستای حفظ حقوق زنان هستیم البته پیشبرد این موضوع نیازمند انجام گفت‌وگوهای زیادی است. هم‌اکنون در حوزه‌های علمیه، گفت‌وگو در مورد مباحث حقوقی و قانونی در این زمینه وجود دارد و تلاش است تا موانعی که در راستای بهبود قوانین وجود دارد برطرف شود و تلاش کرده‌ایم که گفت‌وگوهای سازنده‌ای را با مراجع دینی و حوزه‌ها داشته باشیم.
ابتکار همچنین به روند بررسی لایحه منع خشونت علیه زنان و همچنین حفظ امنیت اجتماعی زنان و کودکان در مجلس ایران اشاره کرد و گفت: این دو لایحه در اختیار مجلس است و روند نهایی شدن و جمع‌بندی خود را طی می‌کند.
وی به موضوع اقلیت‌های دینی و توجه به حقوق آن‌ها نیز اشاره کرد و گفت: ما گفت‌وگوهایی با علمای اهل تسنن در استان‌های سیستان و بلوچستان و گلستان داشته‌ایم و تلاش داریم که از طریق این گفت‌وگوها در ارتباط با ارتقای وضعیت زنان، کودکان و جلوگیری از ازدواج کودکان اقداماتی انجام دهیم و همان‌طور که اشاره کردم در این زمینه بحث‌ها و رایزنی‌هایی صورت گرفته است.

گام های عملی برای تحقق حقوق شهروندی
شهیندخت مولاوردی، دستیار رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی، نیز در این نشست یادآور شد: بیش از یک‌سال از رونمایی و ابلاغ منشور حقوق شهروندی می‌گذرد، حقوق و مطالباتی که مردم ایران در دوران پر فراز و نشیب تاریخ معاصر خود بارها و مرتب خواستار تحقق آن بوده‌اند و تا به امروز بهای سنگینی را در این راه پرداخته‌اند.
دستیار رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی تصریح کرد: هر چند هدف اصلی این منشور آگاهی‌بخشی به شهروندان در زمینه حقوق و آزادی‌های اساسی‌شان به منظور استیفا و ارتقای آن بوده است، اما آنچنان که در بیانیه منضم به منشور که جزءلاینفک آن است آمده، در کنار گفتمان‌سازی و جریان‌سازی با محوریت حقوق شهروندی، دولت درصدد خواهد بود گام‌های عملی برای تحقق حقوق شهروندی برداشته شود. این مهم بدون شک تنها با همکاری سایر قوا، نهادها و سایر ارکان حاکمیتی امکان پذیر است.
مولاوردی با بیان اینکه راهکارهای اجرایی کردن منشور حقوق شهروندی بدون شک، در گام اول بر شناسایی موانع و چالش‌های پیش رو استوار است، ادامه داد: از زمان طرح پیش‌نویس منشور و همچنین در یک سال گذشته (پس از رونمایی) اصلی‌ترین چالش «نبود ضمانت اجرا» و یا «خواست واقعی در عملیاتی نمودن آن» عنوان شده است. این نگاه یک سویه به حقوق شهروندی ، اما در یک دید کلان، خود اصلی‌ترین آسیب پیش رو است. دولت هرچند بازیگر اصلی در شناسایی، آموزش، ترویج، تضمین و حمایت از حقوق شهروندی است، اما فعال مایشأ نیست. در صحبت از چالش‌های پیش‌رو، می‌توان از چالش‌های فرا روی دولت(به معنای عام)، چالش‌های فرهنگی و تاریخی و چالش‌های جهانی سخن گفت. در این نگاه، دسته‌ای از چالش ها «بومی» و اختصاص به هر جامعه و قدرت اداره کننده آن جامعه دارند و دسته‌ای دیگر، چالش‌هایی است که مربوط به همه جوامع به رغم تفاوت‌های میان
آن‌هاست.

تشریح وضعیت حقوق کودکان در ایران
همچنین در بخش دیگری از این نشست نیز، سید علیرضا آقایی، وزیر دادگستری، ضمن ارائه گزارش جامعی از وضعیت حقوق کودکان در جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: در جمهوری اسلامی ایران نیز همانند سایر کشورها، علی رغم تلاش‌های متعدد در حوزه‌های تقنینی، قضایی و اجرایی در سال‌های اخیر و حضور تأثیرگذار سازمان‌های غیردولتی و نیز ایجاد نهاد مرجع ملی متأسفانه هنوز چالش‌های جدی در حوزه کودک دارد که البته سمت و سوی سیاست‌گذاری‌ها و نگاه نظام جمهوری اسلامی بر کاهش این آلام بوده و اقدامات ارزنده‌ای در سطح کشورها انجام شده است. امروز شاخص‌های آموزشی، بهداشتی، درمانی رشد چشمگیری داشته و برخی از حقوق کودکان نظیر حق سلامت و حق آموزش ارتقای محسوس داشته است، البته در برخی موارد مهم هم شاخص‌ها رضایت بخش نیست ولی جهت گیری‌ها به سمت تحقق اهداف است.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس