نسخه پی دی اف

اخبار استان

﷯افزایش تولید چغندرقند در استان﷯
فارس- مجتبی مزروعی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، در هشتمین کارگروه بانوان و خانواده استان اظهار کرد: سطح زیرکشت محصول چغندرقند از ۶۴ هزار هکتار به ٢١ هزار هکتار کاهش یافته است در حالی که میزان تولید چغندر قند در استان به یک میلیون و ٨٠٠ هزار تن افزایش یافته‌است که موفقیت خوبی می‌تواند باشد. وی با تأکید بر اینکه میانگین ارزش افزوده بخش کشاورزی در خراسان رضوی ١٩ درصد است، افزود: ٢٣.۴ درصد اشتغال خراسان رضوی در بخش کشاورزی است. مزروعی ضمن اشاره به اینکه میانگین ارزش افزوده بخش کشاورزی در کشور ٩.٢ درصد است، یادآور شد: خراسان رضوی تنها پنج درصد منابع آبی کشور را نیز دارا بوده است و ٢٠ درصد کسری مخازن کشور را دارد.

﷯وضعیت آزادراه مشهد- قوچان﷯
صبح توس- هادی شوشتری، نماینده مردم قوچان در مجلس، درباره آخرین وضعیت آزادراه مشهد- قوچان گفت: آزادراه مشهد-چناران- قوچان در بودجه سال آینده کشور دارای ردیف بوده و باتوجه به آغاز اجرای فاز اول این پروژه از مشهد تا چناران، در سال آینده شاهد آغاز فاز دوم این آزادراه از چناران تا قوچان خواهیم بود. وی ادامه داد: اجرای قطعه دوم آزادراه مشهد- قوچان به اعتباری بالغ بر شش هزار میلیارد ریال نیاز دارد. وی درباره آخرین وضعیت راه آهن مشهد- قوچان - گرگان نیز بیان کرد: با پیگیری نمایندگان مجلس شورای اسلامی راه آهن مشهد- گرگان که از شهرهایی همچون قوچان و بجنورد عبور خواهد کرد، در بودجه سال آینده کشور دارای ردیف بودجه شد و فاینانس بسیار قابل توجهی برای این منظور پیش بینی شده است.

﷯نیازمند کمک خیران هستیم﷯
ایسنا- رئیس مجمع خیران مدرسه‌ساز خراسان رضوی، از انعقاد سالیانه حدود ٢٠٠ تفاهم‌نامه با خیران در این استان خبر داد. غلامعلی رأفتی در حاشیه سفر خود به کاشمر، با اشاره به اینکه از ابتدای تشکیل مجمع خیران تاکنون ٣۵ درصد مدارس توسط خیران احداث شده است، بیان کرد: این آمار بین۵ تا ١٠درصد بیش از آمار خیران دیگر نقاط کشور است. وی با اعلام اینکه مجمع خیران مدرسه‌ساز خراسان رضوی همیشه در رتبه‌های برتر کشور قرار دارد، گفت: به طور میانگین سالانه حدود ٨٠ میلیارد تومان از سوی خیران به آموزش و پرورش استان برای مدرسه‌سازی، تکمیل و تجهیز مدارس کمک می‌شود. رأفتی با بیان اینکه مدارس تخریبی در شهرستان‌ها، روستاها و حتی مراکز استان‌ها وجود دارد، اظهار کرد: پروژه‌های تخریبی بسیاری در مشهد داریم که برای تخریب و بازسازی نیازمند کمک دولت و مشارکت خیران هستیم.

﷯گازرسانی به ٢٠ روستای گناباد﷯
استانداری- با حضور فرماندار، بخشدار و جمعی از مسئولان ادارات و نهادهای شهرستان گناباد و مردم روستای گیسور، از پروژه‌های آب و فاضلاب روستایی گناباد به طور هم‌زمان بهره برداری شد. محمدعلی نبی پور، فرماندار گناباد، در این مراسم، به گازرسانی۵۷۰۰ روستا به طور هم‌زمان در کل کشور اشاره کرد و گفت: تا پایان سال در شهرستان گناباد نیز ۲۰ روستا از نعمت گاز بهره مند خواهند شد. وی همچنین یکی از اولویت‌های دولت در حوزه ارتباطات را شبکه های تلفن و ارتباطات اینترنتی روستایی دانست و تصریح کرد: ضریب نفوذ تلفن در شهرستان گناباد بالاترین ضریب را در استان داراست.

﷯خشک‌سالی بی سابقه در تایباد﷯
فارس- محمد زمانی، رئیس اداره هواشناسی تایباد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از اول سال زراعی تا ٢٣ بهمن امسال به میزان ١.٩ میلی‌متر بارش داشته‌ایم که نسبت به میانگین دوره آماری ٩٧ درصد و نسبت به سال گذشته ٩٨ درصد کاهش یافته‌ است. وی افزود: از ابتدای بهمن‌ماه سال گذشته تا ٢٣ بهمن‌ماه سال جاری ۵٢.۶ میلی‌متر بارندگی داشته‌ایم. وی ادامه داد: وضعیت بارشی تایباد در سال جاری بی‌سابقه‌ترین وضعیت خشک‌سالی خود را در تاریخ دوره آماری سپری می‌کند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس