نسخه پی دی اف

مصرف بالای آب و بارندگی‌های کم، زنگ خطر بحران را به صدا درآورده‌است؛ خشک‌سالی بیخ گوش مشهد

﷯ ایمان فروزان‌نیا ﷯
میزان بارندگی و میزان مصرف آب، این دو فرض را در هر معادله‌ای که قرار بدهیم، جوابی به جز آینده‌ای سخت و خشک نخواهد داشت. آینده‌ای که بیشتر از ما دامن نسل‌های بعد را خواهد گرفت و احتمالا دور نیست روزی که دوش گرفتن زیر آب داغ به خاطره‌ای تبدیل شود که بچه‌های ما از شنیدن آن انگشت حیرت به دهان ببرند. بد ندیدیم برای واضح‌تر شدن ابعاد بحران آب در مشهد، از به روزترین آمار و ارقام سازمان های ذی ربط کمک بگیریم که شاید دانستنشان باعث شود زیر دوش حمام کم‌تر سوت بزنیم و بیشتر به فکر صرفه‌جویی در مصرف آب باشیم.
٣%
آب قنات ها
٢%
آب چشمه‌
۵۵ %
آب چاه‌ها
۴٠%
آب سدها
٢٢%
مشترک پر مصرف 
طبق آمار ١٠ ماهه ابتدای امسال، ٢٢ درصد مشترکان آب خانگی، مشترک پر مصرف بوده‌اند که تقریبا به اندازه ٧٨ درصد مشترک دیگری که مصرف متعادل آب دارند، آب مصرف می‌کنند.
٨٠
٨٠ درصد آب مصرفی شهر مشهد مربوط به بخش خانگی است و ٢٠ درصد باقی مانده صرف فضای سبز، بخش‌های تجاری، صنعت، مصارف عمومی و آزاد می‌شود.
٩١%
٩%
از ٣٧ دشت استان خراسان رضوی، ٣۴ دشت از لحاظ منابع آب در وضعیت ممنوعه و ممنوعه بحرانی هستند.
١۴٠
برداشت از منابع آبی تجدید پذیر هم‌اکنون ١۴٠ درصد است که باید خیلی سریع کاهش پیدا کند.
٧٢٣٣
تا به حال ٧٢٣٣ تعداد چاه غیر مجاز در استان شناسایی شده است که در سال گذشته ٣٣۵٨ حلقه و از ابتدای امسال ١٢٩٧ حلقه آن پر و مسدود شده است.
٧٧
اکنون ذخایر پشت سدهای مشهد تنها ٢٣ درصد است و ٧٧ درصد ظرفیت سدها خالی‌است.
جنگ جهانی آب
«جنگ جهانی سوم بر سر آب خواهد بود» ممکن است شما هم مثل من این جمله را زیاد شنیده باشید اما چیزی که شاید ندانید این است که جنگ آب مدت‌هاست که شروع شده است. کشورهای مختلف در تلاش هستند برداشت‌شان از منابع آبی مشترک با دیگر کشورها را به بیشترین حد ممکن برسانند. به طور مثال ترکیه پروژه‌های عظیمی را برای سد سازی روی رودهای دجله و فرات آغاز کرده است که باعث می‌شود، آب این رودخانه‌ها در کشورهای سوریه و عراق کم شود. این موضوع می‌تواند باعث خشک‌سالی و کاهش توان تولید کشاورزی در عراق و سوریه شود و حتی دامن کشور ما را هم بگیرد، چون خشک‌سالی در این کشورها باعث افزایش ریزگردها در کشور ما خواهد بود. علاوه بر ساخت سد، فناوری‌هایی مثل بارور کردن ابرها هم از ابزارهای دیگر کشورها در جنگ آب است. با بارور کردن ابرها بر فراز یک کشور، مشکلات آب و هوایی دامان دیگر کشورها را خواهد گرفت که همین موضوعات می‌تواند مقدمه تنش و جنگ بین کشورهای دنیا را فراهم کند.
۵٠٠٠٠٠٠٠٠ لیتر
روزانه در مشهد بیش از
۵٠٠ هزار مترمکعب آب توسط مشترکان مصرف می‌شود.
٢۴ لیتر
میزان آبی که در حین دو دقیقه مسواک زدن و باز گذاشتن شیرآب اسراف می‌شود، معادل آبی است که یک خانواده آفریقایی برای یک روز زندگی نیاز دارند ولی از آن محرومند.
١۵۵۵٠٠٠٠٠٠٠٠٠ لیتر
حجم کل ذخیره سدهای شهر ما ١۵۵۵ میلیون متر مکعب است.
چند راهکار ساده برای کاهش مصرف آب در خانه
سردوش‌های کم مصرف
سرشیرهای کم مصرف برای شیرآب آشپزخانه
فلاش‌تانک‌های کم مصرف و دو مرحله‌ای
استفاده از شیرهای اهرمی به جای شیرهای کلاسیک
اطمینان از بسته بودن شیر فلکه کولر آبی
کنترل و بازدید منظم مخزن آب ساختمان و اطمینان از سالم بودن شناور و سرریز نشدن آب
رفع سریع چکه و نشتی شیرآلات خانه
کاهش زمان دوش گرفتن تا حد ممکن
بررسی نشتی کنتر آب(شماره انداز کنتر سالم در صورت بسته بودن تمام شیرهای آب خانه از شب تا صبح نباید هیچ تغییری کند.)
١٣
از ابتدای سال آبی ٩۶ (مهرماه) تنها ١٣ میلی‌متر بارندگی در استان داشته‌ایم
٧۵
این میزان بارندگی نسبت به سال قبل ٧۵ درصد و نسبت به میانگین بلند مدت ٨٣ درصد کاهش داشته است.
١٢٢
این شماره را در حافظه‌تان نگه دارید و هر وقت با موقعیتی مواجه شدید که آب در حال اسراف است با آن تماس بگیرید. چه ترکیدگی لوله، چه یک همسایه بی‌مراعات که با شلنگ آب مشغول تمیز کردن
پیاده‌رو ،حیاط خانه یا شستن اتومبیلش است.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس