نسخه پی دی اف

راهکارهای کشورهای دیگر برای حفظ منابع آب؛ دنیا در تکاپوی حفظ آب

﷯بحران آب یک بحران جدی برای کل دنیاست و تمام کشورهای جهان خطر خشک‌سالی و کم‌آبی را حس می‌کنند. برای همین در کنار فرهنگ‌سازی و رواج الگوی صحیح مصرف، هزینه‌های زیادی صرف تحقیق و پژوهش روی روش‌های جدیدی شده است که به کمک آن بتوان جلوی بحران آب را گرفت. در ادامه نگاه کوتاهی داریم به روش‌هایی که در برخی کشورهای توسعه یافته برای حفظ منابع آبی در حال انجام است.

ایست؛ پلیس آب!
در بعضی ایالت‌های آمریکا مثل کالیفرنیا، واحدی با عنوان پلیس آب ایجاد شده است که کارش پیدا کردن افراد اسراف‌کار و جریمه آن‌هاست. مثلا تصور کنید یک روز که مثل همیشه شلنگ آب را باز کرده‌اید و دارید حیاط خانه را می‌شویید، ناگهان در باز می‌شود و یک نفر می‌پرد داخل خانه و فریاد می‌زند «ایست! پلیس آب، شیر آب رو ببند و دست‌هات رو ببر بالا» البته کمی پیازداغ ماجرا را زیاد کردم، کار پلیس آب این است که به خانه‌های شهروندان مراجعه می‌کند و آن‌ها را با الگوی صحیح مصرف و راه‌های کاهش مصرف آب آشنا می‌کند و در صورت نیاز شهروندانی که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند جریمه می‌کند.(عکس١)

٩۶ میلیون توپ برای حفظ آب
بخش عمده‌ای از آب شهر ‌لس‌آنجلس آمریکا از مخزن بزرگی به نام« سیلمار» تأمین می‌شود. مسئولان شهر لس‌آنجلس برای جلوگیری از تبخیر آب این مخزن به یک ایده بکر رسیده‌اند. آن‌ها ٩۶ میلیون توپ سیاه رنگ پلاستیکی را روی سطح آب این مخزن رها کرده‌اند تا با این روش، نور خورشید جذب این توپ‌ها شود و به سطح آب نتابد و تبخیر آب مخزن به مقدار زیادی کاهش پیدا کند. این توپ‌ها طوری طراحی شده‌اند که علاوه بر جذب نور خورشید، آلودگی آب را هم به خودشان جذب کنند و نه تنها باعث آلودگی آب نمی‌شوند، بلکه از آلوده شدن آن جلوگیری می‌کنند.(عکس٢)

تصفیه فاضلاب و آب دریا
فناوری تصفیه آب‌های فاضلاب یا شور دریا و تبدیل آن به آب مورد نیاز برای کشاورزی، صنعت و حتی شرب، احتمالا جزو تنها راه‌حل‌های بشر در آینده نه چندان دور برای تأمین آب خواهد بود. این فرایند که در حال حاضر بسیار پر هزینه است در چند کشور دنیا به صورت محدود در حال اجراست. سنگاپور جزو کشورهایی است که روی تصفیه فاضلاب سرمایه‌گذاری زیادی کرده و عربستان در حال حاضر پول زیادی صرف ساخت ایستگاه‌های شیرین کننده آب دریا کرده است. بعضی از این ایستگاه‌ها با انرژی خورشیدی کار می‌کنند و همین موضوع محققان را امیدوار کرده است که به روشی پاک برای تهیه آب شیرین مورد نیاز مردم دست پیدا کنند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس