نسخه پی دی اف

کاهش هزینه تولید پیش‌شرط رشد صادرات

امروز قرار است ازصادرکنندگان نمونه در استان تقدیر به عمل آید، افرادی که با تلاش و کوشش فراوان توانسته‌اند، تحقق اقتصاد مقاومتی مورد تأکید مقام معظم رهبری را امکان‌پذیر کنند. با این حال برای تحقق کامل اهداف تعیین شده اقتصاد مقاومتی در حوزه صادرات هنوز راه طولانی در پیش داریم از این رو برای تحقق این مسیر باید نقاط قوت را شناسایی و تقویت و همچنین نقاط ضعف را
برطرف کنیم.
براین اساس مروری بر موانع و مشکلات صادرات ایران نشان می‌دهد که همواره افزایش هزینه تمام شده یکی از بزرگ‌ترین موانع توسعه صادرات غیرنفتی بوده است به طوری که در این باره از دو دهه گذشته تاکنون صادرکنندگان و فعالان اقتصادی بارها مطالبی را اعلام کرده‌اند.
اما هزینه تمام شده چگونه بر بازار صادراتی ما تأثیر می‌گذارد. دربرخی از موارد دولت ها بر واردات کالاهای اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی تعرفه وضع می‌کنند، این مسئله باعث می‌شود تا هزینه تهیه مواد اولیه کارخانه‌ها افزایش یابد و در نتیجه محصول نهایی گران تمام شود. این در حالی است که قانون‌ها و تعرفه باید در راستای حمایت از تولید و صادرات وضع شود به گونه‌ای که امکان تولید ارزان‌تر را
فراهم کنند.
با این حال اخذ تعرفه‌های بالا فقط یکی از دلایل گران تمام شدن هزینه‌های تولیدی است. در کنار این مسئله باید اشاره‌ای به شیوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده نیز بشود. ‌اکنون شیوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده به گونه‌ای است که اگر چه به ظاهر حدود ٩درصد از کالاها و خدمات این مالیات گرفته می‌شود اما به دلیل تکرار این مسئله در مراحل مختلف در عمل ٢٠درصد بر هزینه تمام شده تولید افزوده می‌شود.
خود این مسئله به منزله افزایش ٢٠درصدی قیمت تمام شده برای مصرف کننده نهایی است. به طور حتم در چنین شرایطی کالاهای او در بازارهای هدف بهتر از کالاهای ایرانی به دلیل قیمت مناسب به فروش خواهد رسید. در واقع ما هر چقدر هزینه تمام شده را افزایش می‌دهیم، از بازارهای صادراتی خود می‌کاهیم اما به این مسئله آن‌گونه که باید در دهه‌های گذشته توجه نشده است.
یکی دیگر از راهکارهای حمایت از تولید و کاهش هزینه تمام شده کالاها، استفاده از تولید بدون کارخانه است. متأسفانه در کشور ما سال هاست که صدور مجوز پروانه‌های تولیدی به عنوان شاخصی برای توسعه مشخص شده است این مسئله سبب شده تا شاهد رشد واحدهای تولیدی موازی باشیم که یک محصول تولید می‌کنند .از این رو بسیاری از این واحدهای تولیدی به دلیل موازی‌کاری نمی‌توانند به تمام ظرفیت به تولید محصول پرداخته و همین مسئله سبب افزایش هزینه تمام شده آن‌ها می‌شود. اما راهکار این مسئله چیست؟
واحدهای تولیدی باید برای کاهش هزینه تمام شده به سوی تولید بدون کارخانه حرکت کنند به این صورت که اگر فردی می‌خواهد محصولی تولید و صادر کند به جای اینکه خودش پروانه تأسیس صادر کند از بین واحدهای خوشنام یکی را انتخاب کرده و از آن واحد بخواهد تحت عنوان برند او محصولی را برای بازارهای صادراتی تولید کند. این مسئله ضمن اینکه از هدر رفت میلیاردها سرمایه که صرف خرید زمین و تجهیزات می‌شود جلوگیری می‌کند، به افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی موجود و رشد بهره‌وری سرمایه در ایران منجر خواهد شد.
این الگوی کسب و‌کار با افزایش بهره‌برداری از ظرفیت‌های بلااستفاده، درآمد واحدهای تولیدی را افزایش داده و به افزایش سود بنگاه‌های تولیدی می‌انجامد.
در چنین شرایطی هزینه تمام شده تولید کاهش یافته و در نتیجه کالاهای ما در بازارهای صادراتی قدرت رقابت با نمونه خارجی را پیدا می‌کنند. خوشبختانه وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت از تولید بدون کارخانه حمایت می‌کند و همین مسئله سبب شده تا به تازگی این مهم در ایران بیش از گذشته مطرح شده و گا‌م‌هایی برای تحقق آن برداشته شود. در نهایت تأکید می‌شود اگر خواهان افزایش صادرات غیرنفتی هستیم باید هزینه تمام شده تولید داخلی را کاهش دهیم تا کالاهای ایرانی بتوانند با نمونه های خارجی رقابت کنند.
*رئیس اتحادیه صادرکنندگان
خراسان رضوی
محمد حسین روشنک*

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس